Trwa ładowanie...

"Chód parkinsonowski". Pojawia się wiele lat przed chorobą

To może być pierwszy objaw choroby Parkinsona. Nigdy nie lekceważ
To może być pierwszy objaw choroby Parkinsona. Nigdy nie lekceważ (Getty Images)

Drżenie rąk, spowolnienie ruchów i problemy z precyzją wykonywanych czynności - to najbardziej charakterystyczne objawy choroby Parkinsona. Jednak lekarze wskazują, że pierwsze subtelne symptomy zaburzeń pojawiają się znacznie wcześniej.

spis treści

1. "Chód parkinsonowski"

Parkinson jest chorobą neurodegeneracyjną, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Charakterystycznym objawem, który ułatwia rozpoznanie, jest drżenie niektórych części ciała - u osób w zaawansowanym wieku występuje z reguły podczas spoczynku.

Jednym z wczesnych objawów choroby jest spowolnienie ruchów. Eksperci wskazują, że można rozpoznać chorobę obserwując sylwetkę pacjentka, który chodzi zgarbiony, z opuszczoną głową, porusza się wolno, drobnymi krokami, często powłóczy nogami - ten symptom bywa nazywany "chodem parkinsonowskim".

Zobacz film: "Ma 23 lata. Choruje na parkinsona i demencję"
Zaburzenia węchu i zmiana charakteru pisma mogą być jednymi z wczesnym objawów choroby Parkinsona
Zaburzenia węchu i zmiana charakteru pisma mogą być jednymi z wczesnym objawów choroby Parkinsona (Getty Images)

2. Zaburzenia snu

Badania wskazują, że jednym z wczesnych objawów, które często pojawiają się w wywiadzie pacjentów są zaburzenia snu - trudności z zasypianiem, wybudzanie w nocy.

Wielu pacjentów z parkinsonem cierpi na zespół niespokojnych nóg, co dodatkowo pogłębia problemy ze snem.

3. Zmiana charakteru pisma

W ten sposób wielu lekarzy wyłapuje wczesne objawy choroby - analizując charakter pisma oraz czas pisania przez pacjentów.

Naukowcy z University of Haifa oraz Rambam Hospital wykazali, że osoby cierpiące na parkinsona kreślą mniejsze litery, lżej przyciskają długopis oraz potrzebują dużo więcej czasu na wykonanie zadania. Problemy z odręcznym pisaniem wynikają u nich m.in. z nasilonej sztywności mięśni.

4. Zaburzenia węchu

Okazuje się, że osłabienie węchu może nawet o kilka lat poprzedzać pojawienie się innych objawów choroby Parkinsona. Szacuje się, że blisko 90 proc. pacjentów cierpi na zaburzenia węchu o różnych nasileniu - od pogorszenia zmysłu aż po całkowitą utratę węchu. Ten objaw występuje też w przypadku innych schorzeń o podłożu neurologicznym.

5. Zmiana tonu głosu

Naukowcy odkryli, że jednym z objawów, który rzadko jest kojarzeny z chorobą Parkinsona jest też zmiana barwy głosu i jego osłabienie. Badacze z Litwy wykazali, że już na wczesnym stadium choroby pacjenci mówią wolniej i ciszej niż pozostali badani. U tych chorych można też zaobserować mniejszą ekspresję mowy, co wynika m.in. z zaburzeń w funkcjonowaniu strun głosowych.

6. Wpatrywanie w jeden punkt

U części pacjentów zaobserwowano też występowanie tzw. napadów wejrzeniowych. Chory pozostaje w bezruchu i wpatruje się przez dłuższy czas w jeden punkt. Napady wejrzeniowe mogą trwać nawet przez kilka godzin.

7. Zaburzenia poznawcze

Problem z orientacją w terenie i koncentracją, zaburzenia pamięci krótkotrwałej to objawy występujące w przypadku choroby Alzheimera. Lekarze przyznają jednak, że podobne dolegliwości są obserwowane również na wczesnym etapie parkinsona. Wraz z postępem choroby mogą pojawiać się coraz większe zaburzenia funkcji poznawczych oraz urojenia wzrokowe i słuchowe.

8. Zaparcia

Coraz więcej badań łączy mikrobiom jelit z mózgiem, jelita są nazywane drugim mózgiem. Połączenie zaburzeń neurologicznym z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego można zauważyć nawet u połowy pacjentów z chorobą Parkinsona.

Na wczesnym etapie pojawiają się zaparcia, a wraz z nasileniem innych symptomów choroby dochodzą kolejne dolegliwości, jak problemy z żuciem i połykaniem, SIBO czy nietrzymanie stolca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze