Groźny objaw. Może zwiastować alzheimera i parkinsona
Zaburzenia węchu wielu osobom głównie kojarzą się z COVID-19, ale możliwych przyczyn jest naprawdę wiele. W rzeczywistości problem ten może dotyczyć od 5 do 17 proc. populacji. Co więc może powodować problemy z węchem?
1. Zaburzenia węchu
Zaburzenia węchu mogą objawiać się na wiele sposobów. Zmniejszenie intensywności określane jest hiposmią, całkowita utrata natomiast nazywana jest anosmią. Możliwe jest także odczuwanie danego zapachu w inny sposób, co nosi nazwę parosmia.
U niektórych osób może dojść do halucynacji (fantosmia) lub złudzeń węchowych (pseudoosmia). Spontaniczne odczuwanie nieprzyjemnych zapachów nazywane jest kakosmią, a nadwrażliwość na bodźce węchowe określa się hiperosmią.
Szacuje się, że u ok. 25 proc. osób po 50. roku życia dochodzi do osłabienia węchu bądź całkowitej jego utraty. Takie problemy nie zawsze są jednak spowodowane upływem czasu, a pierwszym sygnałem chorób neurodegeneracyjnych.
2. Objaw poważnej choroby
Osłabienie węchu może poprzedzać pojawienie się innych objawów choroby nawet o kilka lat. W ten sposób może dawać o sobie znać choroba Parkinsona, Alzheimera oraz Huntingtona.
Niekiedy zaburzenia węchu świadczą o chorobach układu nerwowego. Mogą dotykać pacjentów z guzami mózgu, padaczką skroniową, stwardnieniem rozsianym, demencją oraz po udarach i krwotokach mózgu.
3. Przyczyny problemów z węchem
Osłabienie węchu często jest problemem, który dotyka osoby palące papierosy. Badania wykazały, że u palaczy prawdopodobieństwo upośledzenia lub utraty węchu jest o 59 proc. wyższe w porównaniu do osób, które nie palą.
Przyczyną zaburzeń węchu mogą być też problemy stomatologiczne. Ze względu na połączenie jamy ustnej i nosowej, próchnica zębów czy zapalenie dziąseł mogą wpływać na zdolność odczuwania zapachów.
Ponadto, urazy głowy, takie jak złamania nosa czy kości czaszki, mogą prowadzić do problemów z węchem. Szacuje się, że ok. 5 proc. pacjentów doświadcza trwałych zaburzeń węchu po urazach głowy.
Problemy z zatokami są również częstą przyczyną osłabienia węchu, zwłaszcza w przypadku przewlekłego zapalenia zatok, które prowadzi do obrzęku błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.