Trwa ładowanie...

Popularne zwłaszcza teraz. Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie

Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie. Chodzi o leki z pseudoefedryną
Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie. Chodzi o leki z pseudoefedryną (Getty Images)

Do listy możliwych skutków ubocznych pseudoefedryny dopisano dwa nowe rozpoznania, o których wcześniej nie było wiadomo. Europejska Agencja Leków wskazuje, że to środki, których powinni unikać pacjenci cierpiący na choroby nerek i nadciśnienie. Wydano nowe zalecenia.

spis treści

1. Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie

Pseudoefedryna jest jednym ze składników leków stosowanych w celu złagodzenia objawów przeziębienia. Substancja pomaga złagodzić dolegliwości podczas infekcji, zmniejsza katar oraz ułatwia swobodne oddychanie. Jednak ma też długą listę możliwych skutków ubocznych i nie wszycy mogą ją bezpiecznie przyjmować, mimo że wchodzi w skład środków dostępnych również bez recepty.

Komitet ds. bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków wydał nowe zalecenia dotyczące stosowania środków zawierających pseudoefedrynę. Do listy możliwych skutków ubocznych dodano dwa nowe: zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) oraz zespół odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS).

Zobacz film: "Nie potrafią odróżnić leku od suplementu diety"

Ulotki dołączane do leków z pseudoefedryną mają być uzupełnione o te informacje.

Wykryto nowe możliwe skutki uboczne środków z pseudoefedryną
Wykryto nowe możliwe skutki uboczne środków z pseudoefedryną (Getty Images)

2. Te grupy pacjentów są szczególnie narażone

Na powikłania są narażone przede wszystkim dwie grupy pacjentów: osoby z wysokim ciśnieniem krwi, które jest nie jest leczone lub jest oporne na leczenie oraz pacjenci chorujący na nagłą lub przewlekłą chorobę nerek czy niewydolność.

Agecja wydała odpowiednia zalecenia dla pracowników slużby zdrowia, aby "doradzili pacjentom natychmiastowe zaprzestanie stosowania tych leków i zgłoszenie się na leczenie, jeśli wystąpią u nich objawy PRES lub RCVS, takie jak silny i nagły ból głowy, nudności, wymioty, splątanie, drgawki i zaburzenia widzenia".

Wśród innych możliwych działań niepożądanych pseudoefedryny są wymieniane m.in. bóle głowy, nudności, niepokój, bezsenność, pobudzenie, osłabienie, drżenie mięśni, drgawki, wysypka, a przy większych dawkach nawet omamy.

Pseudoefedryna w postaci o przedłużonym uwalnianiu nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12. roku życia, u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nigdy nie wolno jej też łączyć z alkoholem.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze