Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa jest schorzeniem mogącym pojawić się w różnych częściach kręgosłupa. Dyski są niczym maleńkie poduszki między kręgami w kręgosłupie. Z czasem mogą się niszczyć ze względu na przebyte choroby lub proces starzenia się. Niestety, może to doprowadzić do przepukliny kręgosłupa. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości, a jedną z nich jest operacja, która jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Zwykle operację traktuje się jako ostateczność w wypadku, gdy inne środki zawiodą lub gdy objawy przepukliny są wyjątkowo ostre i niebezpieczne.


Spis treści:
  1. 1. Przyczyny przepukliny kręgosłupa
  2. 2. Objawy przepukliny kręgosłupa
  3. 3. Leczenie przepukliny kręgosłupa
    1. 3.1. Powikłania operacji przepukliny kręgosłupa

1. Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa może pojawić się w różnych jego miejscach. Wyróżniamy przepuklinę dyskową (krążkową) - pojawia się wtedy, gdy następuje przesunięcie krążka międzykręgowego w kanale kręgowym, który uciska na znajdujące się w pobliżu struktury nerwowe: korzenie czuciowe i ruchowe nerwów rdzeniowych oraz rdzeń kręgowy. Najczęściej pojawia się w przestrzeniach międzykręgowych odcinka lędźwiowego, rzadziej szyjnego. Przyczyny przepukliny dyskowej obejmują głównie urazy lub uszkodzenie w wyniku pojawiającego się ostrego stanu zapalnego. Czasami powstaje w wyniku nagłego, nadmiernego wysiłku, np. przy podnoszeniu ciężarów, po zbyt mocnym zgięciu kręgosłupa.
Przepuklina oponowo-rdzeniowajest to wrodzona wada kręgosłupa. W jej przebiegu następuje niedorozwój kręgów otaczających rdzeń kręgowy. Wada powstaje w 3–4 tygodniu życia płodowego. Jej podłoże nie jest dokładnie znane, ale do jej pojawienia się przyczyniają się zakażenia, zmiany hormonalne, środki chemiczne, urazy oraz wiek matki (bardzo młode lub starsze kobiety).

2. Objawy przepukliny kręgosłupa

Objawy przepukliny kręgosłupa zależą od odcinka, w jakim jest ona zlokalizowana. Czasami zdarza się, że przepuklina przebiega bezobjawowo. Zazwyczaj jednak typowym objawem jest ból kręgosłupaw danym odcinku. Zdarza się, że duża przepuklina uciska przyległe nerwy, co może wywoływać przeszywający ból, który zwykle dotyczy jednej połowy ciała. Na przykład, gdy przepuklina znajduje się między czwartym a piątym kręgiem dolnego odcinka kręgosłupa, osoba na nią cierpiąca może odczuwać przeszywający ból pośladka i nogi, a czasami również drętwienie i mrowienie. W przypadku bardzo dużej przepukliny, ucisk może dotyczyć obu stron ciała i powodować silny ból kręgosłupa i kończyn dolnych, któremu towarzyszy osłabienie nóg, a nawet nietrzymanie moczu i stolca – przypadłość nazywana zespołem ogona końskiego.

3. Leczenie przepukliny kręgosłupa

Leczenie przepuklinyuzależnione jest od objawów. Jeżeli przebiega ona bezobjawowo, nie wymagane jest żadne leczenie. Najczęściej stosuje się jednak:

3.1. Powikłania operacji przepukliny kręgosłupa

Po operacji przepukliny kręgosłupa pacjent może odczuwać ból w rejonie, gdzie wcześniej przeprowadzono operację. W tym przypadku skuteczne są leki przeciwbólowe. Po operacji można również odczuwać niestabilność kręgosłupa, którą niweluje się przy pomocy ćwiczeń wzmacniających mięśnie. W ciągu 24 godzin od operacji mogą się także pojawić problemy z oddawaniem moczu. Możliwe są także powikłania pooperacyjne, takie jak hipotonia, zator płuc czy zła tolerancja znieczulenia ogólnego. Czasami w wyniku operacji może dojść do pojawienia się krwiaka. W przypadku operacji kręgosłupa jest on szczególnie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić do paraliżu. Zdarzają się również infekcje opon mózgowo-rdzeniowych, układu moczowego, a także zapalenie krążka międzykręgowego i trzonów.
Przepuklina kręgosłupa może okazać się bardzo niebezpieczna. Ból, który jej towarzyszy, jest czasami bardzo silny i uciążliwy. Z tego względu obawy związane z powikłaniami pooperacyjnymi schodzą na dalszy plan.


Bibliografia

  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Bóle nóg - co to oznacza?

Witam. Mam 44 lata. Jestem po zabiegu żylaków, parę lat temu. Od tamtej pory jestem...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Przepuklina kręgosłupa w ciąży ~:

jestem w ciazy w pierwszym tygodniu a mam przepukline kregoslupa miala teraz miec zabiegi ale...

~Natai242 Forum Zdrowie 1 odpowiedź Przepuklina kręgosłupa obrzęk ~Natai242:

Borykam się z przepukliną kręgosłupa od 2009roku. Nie operowano mnie, bo nie chciałam. po licznych...

pokaż 5 następnych

Artykuły Przepuklina kręgosłupa

Chirurgia Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to przemieszczenie się pod skórą elementów jamy brzusznej...

Przepuklina (pachwinowa i brzuszna) Przepuklina pachwinowa

Przepuklina to nieprawidłowe przesunięcie się organów wewnętrznych lub ich części w...

Noworodek Przepuklina oponowo-rdzeniowa

Przepuklina oponowo-rdzeniowa u noworodka to bardzo poważna wada kręgosłupa. Można ją zdiagnozować już na etapie życia płodowego. Wystarczy wykonać odpowiednie badania prenatalne.

Osteoporoza Osteoporoza kręgosłupa

Nasze kości, a szczególnie kręgosłup, ukształtowały się na drodze ewolucji do pełnienia...

Pierwsza pomoc Urazy kręgosłupa

Urazy kręgosłupa wynikają z bezpośredniego lub pośredniego działania siły zewnętrznej. Pośrednie...

Ból kręgosłupa Operacje kręgosłupa

Operacje kręgosłupa stosowane są w ostateczności, w przypadku, gdy inne leczenie nie daje odpowiednich skutków. Warto wiedzieć jakie są metody leczenia chirurgicznego kręgosłupa.

Rozszczep kręgosłupa
Choroby genetyczne Rozszczep kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa kręgosłupa, w której dochodzi do niedorozwoju...

Ból kręgosłupa
Ortopedia i reumatologia Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa to niespecyficzny objaw, który może być spowodowany wieloma przyczynami....

Ortopedia i reumatologia Złamania kręgosłupa

Złamanie kręgosłupa może spowodować utratę przytomności przez poszkodowanego. Wtedy pacjent...

Masaż klasyczny Masaż kręgosłupa

Masaż kręgosłupa wskazany jest osobom cierpiącym na chroniczny ból pleców. Ból...

Ból kręgosłupa Choroby kręgosłupa

Zwyrodnienia, dyskopatia, rwa kulszowa to najczęstsze choroby kręgosłupa powodujące dokuczliwe bóle pleców. Aby im zapobiegać, należy dbać o prawidłową wagę i w odpowiedni sposób podnosić ciężar.

Stretching Rozciąganie kręgosłupa

Ćwiczenia rozciągające mięśnie przykręgosłupowe są bardzo ważne w przypadkach, gdy doskwiera nam ból pleców. Obniżają one napięcie mięśni kręgosłupa, zmniejszając dolegliwości bólowe.

Ból kręgosłupa Leczenie kręgosłupa lędźwiowego

Leczenie kręgosłupa lędźwiowego jest konieczne, gdy pojawiają się objawy rwy kulszowej. Stosowane jest leczenie zachowawcze i rehabilitacja, lecz czasami konieczna może być operacja kręgosłupa.

Ból kręgosłupa Urazy kręgosłupa szyjnego

Urazy kręgosłupa szyjnego są bardzo niebezpieczne, gdy dochodzi również do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Warto więc znać zasady udzielania pierwszej pomocy przy urazach kręgosłupa.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij