Psychoza

Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie myśleć jasno, odróżnić rzeczywistości od fikcji albo zachować się stosownie do sytuacji. Żeby tego było mało, wierzysz w rzeczy, które inni uważają za dziwne i nierealne.

Spis treści:
 1. 1. Zagrożenia związane z psychozą
 2. 2. Czym jest psychoza?
 3. 3. Objawy psychozy
 4. 4. Kto jest narażony na psychozę?
 5. 5. Przyczyny psychozy
 6. 6. Leczenie psychozy

1. Zagrożenia związane z psychozą

Nieleczona, psychoza czyni spustoszenie w głowie i całym organizmie osoby na nią cierpiącej, jak również jej bliskich (większe ryzyko problemów zdrowotnych, przedwczesna śmierć, ryzyko popełnienia samobójstwa, pogorszenie relacji i ograniczenie życia społecznego). Tylko przez edukację można mieć nadzieję, że psychozy będą szybko wykrywane i odpowiednio leczone, co znacząco zwiększy szanse zachowanie zdrowego i, na ile to możliwe, normalnego życia przez osoby dotknięte tą chorobą. Ważne również, aby poszerzać świadomość społeczną na temat zaburzeń psychicznych, by przeciwdziałać tym samym, procesom stygmatyzacji, dyskryminacji, marginalizacji i odrzucenia cierpiących przez społeczeństwo.

2. Czym jest psychoza?

Psychoza (powinno się raczej używać liczby mnogiej: psychozy) to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się utratą kontaktu z rzeczywistością, co jest głównym elementem odróżniącym ją od nerwicy. Osoba chorująca na nerwicę zachowuje kontakt z rzeczywistością: na przykład ktoś, kto cierpi na fobie na punkcie myszy lub pająków z reguły wie, że nie mogą one zrobić człowiekowi realnej krzywdy. Taka osoba pozostaje krytyczna w stosunku do swoich objawów. Osoba cierpiąca na psychozę nie jest świadoma swoich objawów: uznaje je za część rzeczywistości. Na przykład jeśli ma urojenia paranoidalne, będzie się czuła realnie zagrożona przez inne osoby i przez całe otoczenie. Istnieje wiele różnych form psychozy:

 • schizofrenia,
 • zaburzenia schizoafektywne,
 • psychozy reaktywne,
 • psychozy egzogenne.

3. Objawy psychozy

Do wczesnych objawów psychozy zaliczamy: zmiany nastroju, zaburzenia snu i apetytu, spadek energii i motywacji, wyizolowanie, trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, trudności w szkole lub w pracy.

Objawy właściwe psychozy to:

 • Zaburzenia percepcji (halucynacje: słyszenie głosów, widzenie rzeczy, czucie dotyków oraz zapachów, które nie istnieją).
 • Fałszywe przekonania lub dziwna, nieuzasadniona ocena sytuacji (urojenia: wiara w to, że jest się śledzonym, nie mając do tego żadnych podstaw lub np. wyobrażanie sobie, że inni mogą czytać w twoich myślach).
 • Dezorganizacja myśli (wypowiadanie się w niezrozumiały sposób) lub dziwne zachowanie.
 • Odcięcia emocjonalne - poczucie zubożenia swoich emocji lub wręcz pustki uczuciowej. Także ekspresja emocji (mimika, gestykulacja) może być ograniczona lub wręcz nieadekwatna.

4. Kto jest narażony na psychozę?

Najbardziej narażone na psychozę są osoby młode: mężczyźni między 15 a 30 rokiem życia i kobiety między 15 a 35 rokiem życia. Od 4 do 5% młodych osób przechodzi w którymś momencie swojego życia epizod psychotyczny. Większość z nich jest całkowicie uleczana. Pod względem ryzyka zachorowania płeć nie ma znaczenia. Różnią się jedynie pierwsze objawy psychozy oraz przebieg choroby. Jest to spowodowane zróżnicowaną gospodarką hormonalną u kobiet i mężczyzn. Kobiety najczęściej chorują między 25 a 34 rokiem życia, natomiast mężczyźni zapadają na psychozy w wieku 17-26 lat. Epizody psychotyczne należy leczyć i w większości przypadków są one całkowicie uleczalne.

5. Przyczyny psychozy

Chociaż dokładna przyczyna psychozy nie została odkryta, wiadomo, że wynika ona z anomalii w mózgu, a dokładniej zaburzeń neurotransmisji (związanych z przekazywaniem dopaminy i serotoniny). Takie zaburzenie równowagi może być wywołane przez różne czynniki środowiskowe np. narkotyki, alkohol , choroby somatyczne (np. guz mózgu), jednak najczęściej przyczyna pozostaje nieznana. W przypadku zaburzeń takich jak schizofrenia, czy zaburzenia schizotypowe, najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza mówiąca o korelacji kilku czynników: genetycznych, psychologicznych oraz środowiskowych.

6. Leczenie psychozy

Istotne jest, aby leczenie psychozy rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Dzięki temu znacząco wzrastają szanse na całkowite lub prawie całkowite wyleczenie oraz zmniejsza się ryzyko takich negatywnych zjawisk, jak depresja, samobójstwa, przemoc, długotrwałe bezrobocie, alienacja itd.

Obecnie dostępne leczenie jest bardzo skuteczne i przewiduje m.in. leki przeciwpsychotyczne, interwencje w gronie rodzinnym, środowiskowe systemy wsparcia, terapię kognitywno-behawioralną, psychoterapię.

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
0

Komentarze (4)

Wyloguj
~aleksandra
~aleksandra

Właśnie chyba się dowiedziałam że mam psychozę w połączeniu ze schizofrenią..

Odpowiedz
~znerwicowany filutek
~znerwicowany filutek

@~aleksandra:
To nic, całe szczęście, że nie nerwicę. Schizo i inne psychozy leczy się teraz z powodzeniem proszkami, a w przypadku nerwicy potrzebna jest długoterminowa terapia trwająca zazwyczaj latami i nie przynosząca całkowitego wyleczenia. Ja niestety mam nerwicę i męczę się strasznie - mimo, że nie mam żadnych zaburzeń myślenia i postrzegania.

Odpowiedz
~Fabrizo
~Fabrizo

Witam potrzebuje pomocy jakiegoś specjalisty raz tylko raz malutka kreskę mefedronu i myślałem że jak wstane rano będzie wszystko w porządku a tu już przez tydzień mnie trzyma znaczy mam inny tok myślenia non stop zdaję sobie sprawę że to nie co tydzień temu skupiam się na tym czy zostanie mi to do końca życia wczoraj wypilem zamiast zasnąć mój umysł chciał żebym nie spał żebym o tym nie zapomniał inni mówią ze to placebo a ja czuję ze w moim myśleniu jest inaczej nie umiem sobie z tym poradzić potrzebuje fachowcy czuje się niby normalnie ale nie mogę o tym przestać myśleć

Odpowiedz

Porady ekspertów

Zaburzenie schizoafektywne

Witam. Leczyłem się na depresję z objawami psychotycznymi, lecz teraz lekarz zmienił mi diagnozę...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Poczucie zagrożenia i bycia obserwowanym

Mam 16 lat. Cały czas czuję się obserwowana. Trwa to od ok. 4 lat. Mam wrażenie, że cały czas...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Psychoza afektywna

Zdrowie psychiczne Psychoza afektywna

Psychoza schizoafektywna łączy w sobie objawy charakterystyczne dla schizofrenii, jak i dla zaburzeń nastroju – depresji oraz manii. Kiedy rozpoznaje się zaburzenia schizoafektywne i jak je leczyć?

Skutki alkoholizmu Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa jest poważną chorobą psychiczną, powstającą w wyniku nadużywania alkoholu....

Depresja poporodowa Psychoza poporodowa

Pojawienie się na świecie dziecka dla każdego rodzica jest rewolucją i zmianą organizacji dotychczasowego...

Skutki alkoholizmu Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa jest poważną chorobą psychiczną, powstającą w wyniku nadużywania alkoholu. Wyróżnia się ... jako majaczenie drżenne lub delirium tremens. To najczęściej spotykana psychoza alkoholowa, dotykająca co piątego alkoholika. Objawy ... zazdrości słabo reagują na leczenie farmakologiczne. Psychoza Korsakowa Psychozę Korsakowa określa się inaczej jako alkoholowy zespół amnestyczny. Psychoza Korsakowa stanowi skutek wieloletniego i intensywnego picia oraz objaw zaburzeń metabolizmu. Istotne...

Depresja poporodowa Psychoza poporodowa

Pojawienie się na świecie dziecka dla każdego rodzica jest rewolucją i zmianą organizacji dotychczasowego uporządkowanego życia. Niemal 3/4 kobiet doświadcza krótkotrwałego przygnębienia po urodzeniu dziecka. Takie załamanie nastroju, zazwyczaj...

Schizofrenia Epizod psychotyczny

(...) prowadzących do wystąpienia psychozy. Sprawa nie jest tak oczywista gdyż psychoza, a szczególnie schizofrenia ... diagnozy także i pod kątem współwystępujących w psychozą zaburzeń afektywnych, jako że zarówno w przypadku...

Witaminy z grupy B Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa, inaczej psychoza Korsakowa, to zaburzenie neuropsychiatryczne, które występuje głównie u alkoholików. Choroba Korsakowa wiąże się z dużym niedoborem witamin z grupy B. Nazywana również tiaminą, witamina B1 ... Korsakowa Zmiany w mózgu zachodzące w związku z psychozą Korsakowa są nieodwracalne. Choroba jest tym poważniejsza, że w 1 ... ównież zastosować terapię psychologiczną, a w szczególności psychoterapię kognitywno-behawioralną.(psychoza Korsakowa,...

Wady karmienia piersią
Karmienie piersią Wady karmienia piersią

(...) karmienia piersią). Tymczasem nietolerancja laktozy, galaktozemia wrodzona oraz niektóre poważne choroby (AIDS, gruźlica,...

Odżywki dla sportowców Tauryna

(...) órymi lekami. Warto pamiętać o tym, że suplementów z tauryną raczej nie powinny stosować osoby: z dwubiegunową psychozą...

Rodzaje autyzmu Autyzm atypowy

(...) głęboki. Autyzm atypowy towarzyszy także niektórym zaburzeniom, takim jak psychoza dziecięca czy upośledzenie umysłowe. Czym ... przez całe życie. Autyzm atypowy może towarzyszyć innym jednostkom chorobowym, takim jak atypowa psychoza dziecięca czy...

Schizofrenia Leczenie schizofrenii

(...) wciąż doświadczają licznych trudności oraz deficytów związanych z psychozą, dlatego wymagają wielu skutecznych interwencji ... oraz uświadomieniem sobie, że osoba z psychozą może, mimo choroby, utrzymywać pewną kontrolę nad swoimi objawami. Rozwinęło się nowe...

Schizofrenia Schizofrenia przewlekła

(...) PRZEWLEKŁA gwałtowna i nagła manifestacja wyrazistych objawów; psychoza może być poprzedzona wystąpieniem...

Odżywki dla sportowców Termogeniki

(...) tętniczego, palpitacja serca, zatrzymanie akcji serca, zawał serca, objawy nerwowe: lęk, nadaktywność, bezsenność,...

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od marihuany

(...) dojść do intoksykacji marihuaną, co objawia się m.in.: psychozą intoksykacyjną, przyspieszonym tętnem, wzrostem ciśnienia ... , ogólnie złym samopoczuciem, wysuszeniem błon śluzowych jamy ustnej, wzmożonym łaknieniem. Psychoza...

Toksyczne związki Zespół Otella

(...) urojeń niewierności małżeńskiej rusza ze zdwojoną siłą. Zespół Otella to przewlekła psychoza alkoholowa wymagająca...

Schizofrenia Zespół urojeniowy

(...) albo izolacji (np. psychoza więzienna). Zespół Kandinskiego-Clérambaulta Zespół...

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od amfetaminy

(...) óżnymi powikłaniami i zagrożeniami, np. myślami samobójczymi, depresją, zanikiem samokontroli, silnymi stanami pobudzenia albo...

Rodzaje schizofrenii
Schizofrenia Rodzaje schizofrenii

(...) Jak manifestuje się psychoza schizofreniczna i jak rozpoznać każdy z jej rodzajów? Co to jest schizofrenia? Termin...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij