Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Rekonstrukcja prącia

Avatar placeholder
28.09.2017 12:40
Rekonstrukcja prącia
Rekonstrukcja prącia

Rekonstrukcja prącia, inaczej zwana falloplastyką, jest zabiegiem przywracającym prącie u mężczyzn, którzy utracili je w wyniku amputacji w trakcie procesu nowotworowego lub w wypadku na skutek rozległego urazu. Rekonstrukcja penisa zapobiega zaburzeniom fizjologicznym i psychologicznym. Urazy penisa, a tym bardziej jego utrata, uniemożliwiają mężczyźnie współżycie seksualne i oddawanie moczu w typowy sposób. Poza tym prowadzą do wielu problemów psychologicznych, w tym do depresji czy kompleksów.

1. Na czym polega zabieg rekonstrukcji prącia?

Rekonstrukcja penisa powinna być przeprowadzana przez doświadczonego chirurga plastyka. Operacja penisa to prawdziwe wyzwanie dla lekarzy. Jedną z metod rekonstrukcji jest wykorzystanie płata pachwinowego bocznego. Rekonstrukcja polega najpierw na odtworzeniu cewki moczowej, dopiero później penisa. Od operacji cewki moczowej, a operacji penisa mija około pół roku.

1.1. Odbudowa cewki moczowej

Pierwszy etap odbudowy prącia odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Lekarz rekonstruuje około 14 centymetrów cewki moczowej.

1.2. Odbudowa prącia

Drugi etap operacji odbywa się po pół roku. Lekarz oznacza przebieg więzadła pachwinowego i tętnicy udowej. Dodatkowo planuje wygląd płata, którego skóra będzie miała wymiary 9x14 cm oraz szypułę. Długość szypuły wynosi tyle samo, co odległość miedzy tętnicą udową, a spojeniem łonowym. Wokół szypuły zostawia się tkankę tłuszczową. Dzięki temu zagwarantowany jest dobry odpływ żylny z płata. Płat zostaje zwinięty i zszyty. Wyniki operacji są zadowalające. Mężczyźni po rekonstrukcji prącia mogą normalnie oddawać mocz.

2. Powikłania po operacji rekonstrukcji prącia

Każda operacja, szczególnie tak skomplikowana, obarczona jest dużym ryzykiem powikłań. Do częstych powikłań możemy zaliczyć zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicę układu moczowego, brak możliwości osiągnięcia wzwodu, powikłania związane z wszczepieniem silikonowych implantów umożliwiających współżycie. Wszystkie wyżej wymienione powikłania związane są z koniecznością przedłużenia i wytworzenia sztucznej cewki moczowej, która sprzyja rozwojowi bakterii.
Zabieg rekonstrukcji prącia wykonywany jest także u transseksualistów, którzy pragną zmienić swoją płeć z kobiecej na męską. Technicznie jest to trudniejszy zabieg ze względu na swoją wieloetapowość, począwszy od zmniejszania piersi i wytworzeniu męskiego typu budowy klatki piersiowej, jak również konieczność rekonstrukcji prącia z wszczepieniem przedłużonej cewki moczowej, implantu prącia a także moszny ze sztucznie wprowadzonymi implantami jąder.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze