Trwa ładowanie...

Rozpoczęto testy nad nowa szczepionką przeciwko HIV w Republice Południowej Afryki

Avatar placeholder
29.11.2016 19:04
Rozpoczęto testy nad nowa szczepionką przeciwko HIV w Republice Południowej Afryki
Rozpoczęto testy nad nowa szczepionką przeciwko HIV w Republice Południowej Afryki

Naukowcy mówią, że nowa szczepionka przeciwko HIV, które ma być testowana w badaniach, które zostaną uruchomione w RPA, może być "ostatnim gwoździem do trumny" dla choroby, jeśli się testy się powiodą.

Badanie, zwane HVTN 702, ma objąć 5 400 aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat pochodzących z 15 miejsc w całej Afryce Południowej.

Będzie to największe i najbardziej zaawansowane badanie kliniczne związane ze szczepionką na HIV, które odbędzie się w Republice Południowej Afryki, gdzie ponad 1 000 osób dziennie jest zakażanych wirusem HIV.

"Jeśli zostanie zastosowana wraz z naszym obecnym arsenałem sprawdzonych narzędzi prewencji HIV, ta bezpieczna i skuteczna szczepionka może być ostatnim gwoździem do trumny dla HIV" – powiedział Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego rządowego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), w oświadczeniu wydanym przed rozpoczęciem testów.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Naukowcy rozpoczynają testy szczepionki na HIV
Naukowcy rozpoczynają testy szczepionki na HIV (Shutterstock)

"Po pewnym czasie, nawet umiarkowanie skuteczna szczepionka znacząco zmniejszy ryzyko zachorowania na HIV w krajach i populacjach o wysokim odsetku zakażeń HIV, takich jak RPA" - powiedział.

Testowana szczepionka to HVTN 702, która opiera się na testach z 2009 wykonanych w Tajlandii, gdzie została uznana za skuteczną formę zapobiegania zakażeniu HIV w 31,2 proc. w ciągu 3,5 roku obserwacji po szczepieniu.

Nowa szczepionka ma zapewnić większą i trwalszą ochronę i została dostosowana do podtypu wirusa HIV, który dominuje w południowej Afryce.

"HIV zebrało druzgocące żniwo w Afryce Południowej, ale teraz możemy rozpocząć poszukiwania naukowe, które mogą spełnić wielkie nadzieje dla naszego kraju" - powiedział Glenda Szary, prezes Rady Badań Medycznych RPA.

ZOBACZ TAKŻE:

"Jeśli zostanie stwierdzona skuteczność szczepionki na HIV w Afryce Południowej, może to znacząco wpłynąć na przebieg pandemii" - dodaje.

Ochotnicy do badań, finansowanych przez NIAID, są losowo przydzieleni do grupy otrzymującej schemat szczepionki lub placebo. Wszyscy uczestnicy otrzymają pięć zastrzyków w ciągu roku.

Uczestnicy, którzy zostali zarażeni wirusem HIV w swojej społeczności, będą chodzić do swoich lokalnych ośrodków opieki medycznej, w celu uzyskania tam opieki i leczenia, które będą również doradzać, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor

zobacz galerię

W RPA ponad 6,8 mln osób żyje z HIV, ale kraj ten odniósł ogromny sukces w przeprowadzeniu programu leczenia HIV lekiem, co jak mówi rząd, jest największym tego typu programem na świecie.

Średnia długość życia, która mocno spadała, gdy rozprzestrzeniła się epidemia, odbiła się z 57,1 lat w 2009 roku do 62,9 lat w 2014 roku.

Rezultaty badań nad szczepionkami są spodziewane pod koniec 2020 r.

W Polsce od 1985 roku do końca 2014 roku zdiagnozowano 18 646 osób z HIV, 3,2 tys. osób z AIDS, a 1 288 osób.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze