Trwa ładowanie...

Ryzyko degeneracji mózgu rośnie ponad 30-krotnie. Wystarczy infekcja

 Karolina Rozmus
04.01.2024 09:50
Infekcja może zwiększać ryzyko alzheimera
Infekcja może zwiększać ryzyko alzheimera (Getty Images)

Ta choroba dotyka już 50 mln osób na całym świecie, ale eksperci nie mają wątpliwości. Na przestrzeni lat chorych będzie przybywać. Przyczyn należy upatrywać nie tylko wśród starzejącego się społeczeństwa, ale też atakujących chorób wirusowych. To one mogą odpowiadać za alzheimera.

spis treści

1. Plaga XXI wieku. Chorych będzie przybywać

Mimo dynamicznego postępu medycyny i nieustannie podejmowanych prób naukowcom wciąż nie udało się odkryć leku na demencję. Tymczasem ta neurodegeneracyjna choroba mózgu dziś dotyka ponad 50 mln osób na świecie, a do 2030 r. ma przypaść w udziale aż 82 mln osób. Jest podstępna, bo latami rozwija się niepostrzeżenie, po cichu uszkadzając komórki nerwowe.

Powszechne infekcje wirusowe mogą zwiększać ryzyko demencji w przyszłości
Powszechne infekcje wirusowe mogą zwiększać ryzyko demencji w przyszłości (Getty Images)
Zobacz film: "Jak zmniejszyć ryzyko demencji?"

Głównym czynnikiem rozwoju chorób dementywnych jest oczywiście wiek, ale także wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca i palenie. Jak się okazuje, czynnikiem spustowym może być również infekcja wirusowa. Do takiego wniosku doszli badacze, zastanawiając się nad niedawnym odkryciem, które powiązało stwardnienie rozsiane z wirusem Epsteina-Barra.

2. 31 razy większe ryzyko otępienia

Naukowcy pod lupę wzięli 450 tys. osób, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera, bądź inne schorzenie neurodegeneracyjne. Prześledzili historię medyczną pacjentów, szukając punktu wspólnego w postaci infekcji wirusowej i znaleźli aż 22 różne ekspozycje wirusowe, które mogą negatywnie odbijać się na kondycji mózgu.

Które choroby wirusowe najczęściej zwiększają ryzyko demencji? Na pierwszym miejscu uplasowało się wirusowe zapalenie mózgu. Na każde 406 osób, które przeszły infekcję mózgu, aż 24 zachorowały na jakąś formę otępienia, co stanowi aż sześć procent. Oznacza to, że wirusowe zapalenie mózgu może aż 31-krotnie zwiększać ryzyko neurodegeneracji mózgu.

Druga pod względem częstości infekcja to zapalenie płuc będące powikłaniem grypy. W przypadku tej choroby rośnie ryzyko innych chorób układu nerwowego jak choroba Parkinsona czy stwardnienie zanikowe boczne. Inne infekcje wirusowe, które mogą poważnie zaszkodzić mózgowi to zapalenie opon mózgowych, ospa i półpasiec, ale także infekcje jelitowe. To jednak nie wszystko, bo według badaczy nawet 80 proc. znanych nam wirusów może przekraczać barierę krew-mózg.

3. Zmniejsz ryzyko poprzez szczepienie

- Zaburzenia neurodegeneracyjne to zbiór chorób, na które istnieje bardzo niewiele skutecznych metod leczenia i wiele czynników ryzyka. Nasze wyniki potwierdzają tezę, że infekcje wirusowe i powiązane stany zapalne w układzie nerwowym mogą być powszechnymi – i prawdopodobnie możliwymi do uniknięcia – czynnikami ryzyka tego typu zaburzeń – przyznaje autor badań Andrew Singleton, neurogenetyk, dyrektor amerykańskiego Centrum Alzheimera i Pokrewnych Otępień.

Podkreśla, że ryzyko można zmniejszyć poprzez szczepienia ochronne. Przypomnijmy, że mamy skuteczne szczepienia przeciw grypie, ospie wietrznej, a od niedawna także przeciw półpaścowi.

"Chociaż szczepionki nie zapobiegają wszystkim przypadkom chorób, wiadomo, że radykalnie zmniejszają liczbę hospitalizacji. Dowody te sugerują, że szczepienie może zmniejszyć pewne ryzyko rozwoju choroby neurodegeneracyjnej" - przyznają naukowcy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze