Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Dubielecki

Bezpieczny seks w czasie okresu

Avatar placeholder
01.12.2023 12:14
Bezpieczny seks w czasie okresu
Bezpieczny seks w czasie okresu (Getty Images)

Obiegowa opinia mówi, że seks w czasie miesiączki nie niesie ryzyka zajścia w ciążę. Opinia ta bierze się stąd, że z punktu widzenia cyklu idealnego dni niepłodne wypadają właśnie w tym okresie. Niestety, w tego typu rozumowaniu kryje się kilka błędów, mogących nierozważną parę wpędzić w niemałe kłopoty. Niektórzy uważają, że kobieta miesiączkująca jest nieczysta. Dla innych natomiast nie ma to żadnego znaczenia. W każdym razie wiele osób bardzo lubi uprawiać seks w tym okresie. Zwłaszcza, że to właśnie wtedy znika napięcie przedmiesiączkowe i narasta pożądanie. Na pewno ten temat w życiu każdej pary pojawi się wcześniej czy później. Warto znać kilka podstawowych faktów, które pozwolą wam obojgu zdecydować, czy współżyć ze sobą w czasie krwawienia miesięcznego.

spis treści

1. Działanie przeciwbólowe seksu

Istnieje wiele argumentów przemawiających za odbywaniem stosunków podczas comiesięcznego krwawienia. Jednym z nich jest relaksująca i odprężająca funkcja zbliżenia partnerów. W trakcie stosunku organizm wytwarza ogromne ilości beta-endorfin. Są to związki o budowie bardzo podobnej do morfiny, czyli jednego z najsilniejszych znanych ludzkości leków przeciwbólowych. To właśnie te substancje odpowiedzialne są za uczucie błogiej przyjemności jakiej doznają partnerzy w czasie aktu płciowego.  

Niektóre kobiety mają bolesne miesiączki lub czują duży dyskomfort w tym okresie. Zbliżenia podczas menstruacji powinny złagodzić dolegliwości, spowodować rozluźnienie mięśni oraz zmniejszenie napięcia. Jest to sposób naturalny, więc nie obciąża organizmu tak bardzo jak dostępne leki przeciwbólowe.

Zobacz film: "WP: Dlaczego warto uprawiać seks?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

[Wszystkie odpowiedzi lekarzy]https://pytania.abczdrowie.pl/pytania-do-specjalistow,cykl-miesiaczkowy()

2. Ciąża po seksie w czasie miesiączki

Obiegowa opinia mówi, że

seks w czasie miesiączki nie niesie ryzyka zajścia w ciążę. Opinia ta bierze się stąd, że z punktu widzenia cyklu idealnego dni niepłodne wypadają właśnie w tym okresie. Niestety, w tego typu rozumowaniu kryje się kilka błędów, mogących nierozważną parę wpędzić w niemałe kłopoty. Zwłaszcza jeżeli partnerzy nie są gotowi na posiadanie potomstwa. Po pierwsze nawet u kobiety, która ma regularne miesiączki nigdy nie ma pewności, że w tym cyklu owulacja nie przesunie się trochę do tyłu. Dodatkowo plemniki mają zdolność przeżywania w ciele kobiety przez wiele dni. Oczywiście w czasie miesiączki prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia jest mniejsze niż w innych dniach cyklu, jednak nadal istnieje. Dlatego warto stosować antykoncepcję nawet podczas krwawienia.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną (pigułki, plastry) nie przechodzą krwawienia menstruacyjnego. Obecność krwi, która pojawia się u nich co miesiąc jest spowodowana odstawieniem hormonów. W schemacie antykoncepcji doustnej czy przezskórnej po 21 dniach następuje tygodniowa przerwa, która wywołuje krwawienie. W tym czasie jednak antykoncepcja nadal działa i ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niewielkie, takie samo jak we wszystkich innych dniach cyklu (wskaźnik Perla 0,1 - 0,2). Oznacza to, że kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną może uprawiać seks bez obawy w każdym dniu cyklu, również w podczas krwawienia.

3. Higiena podczas miesiączki

U niektórych kobiet w czasie stosunku krew nie wydostaje się z miejsc intymnych. Zdarza się tak zwłaszcza u osób, które stosują antykoncepcję hormonalną. Większość natomiast powinna odpowiednio zadbać o higienę w czasie takiego zbliżenia. Dobrze jest wziąć odprężającą kąpiel tuż przed. Ma to również znaczenie w przypadku partnera, który zmniejszy w ten sposób ilość bakterii obecnych na jego ciele. Dzięki temu redukuje się ryzyko infekcji intymnych. Dodatkowo trzeba się zaopatrzyć w ręcznik (najlepiej czerwony) by nie zaplamić prześcieradła. Po zbliżeniu obojgu partnerom należy się dokładne mycie. Warto pamiętać, że krew jest materiałem silnie drażniącym. Przy dłuższym kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi może powodować zaczerwienienie. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Niektóre pary używają w tym celu nasączonych chusteczek dla niemowląt. Jeśli krew stanowi główny problem psychologiczny, który powstrzymuje partnerów od zbliżenia w tym czasie, dobrym rozwiązaniem jest stosunek pod prysznicem lub w wannie. Ten drugi wariant wymaga od pary dużo zręczności, dlatego prysznic cieszy się większą popularnością. Woda wciąż obmywająca ciała partnerów zmywa krew wydostającą się z pochwy. W czasie krwawienia ciało kobiety jest dużo bardziej narażone na infekcje bakteryjne. Aby im zapobiec, należy odpowiednio zadbać o higienę zarówno przed jak i po zbliżeniu. U zdrowych, młodych osób powinno to w zupełności wystarczyć. Oczywiście prawidłowo stosowana prezerwatywa minimalizuje praktycznie do zera ryzyko zakażenia. Niestety niekiedy zdarza się, że dojdzie do infekcji. Wówczas pojawiają się żółte, szare lub białe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Wtedy należy się koniecznie zgłosić do lekarza.

Rozwiąż nasze testy i dowiedz się:

4. Choroby przenoszone drogą płciową

Podczas miesiączki ryzyko przeniesienia chorób jest znacznie wyższe niż w pozostałe dni cyklu. Dotyczy to zarówno tak groźnych wirusów jak HIV (wywołujący AIDS), WZW B, WZW C, jak i innych chorób np. kiły, rzeżączki, opryszczki. Dlatego warto używać w tym okresie prezerwatyw, które uchronią nie tylko przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami wenerycznymi. Należy przy tym pamiętać, że prezerwatywa daje ochronę jedynie wtedy, gdy jest stosowana prawidłowo:

  • należy ją założyć przed jakimkolwiek kontaktem narządów płciowych (wielu mężczyzn zakłada ją dopiero tuż przed wytryskiem),
  • trzeba wymienić ją na nową przy każdym kolejnym zbliżeniu i w sytuacji, kiedy się np. zsunie,
  • należy sprawdzić datę ważności i odpowiednio ją przechowywać.

Pozostałe zasady właściwego stosowania znajdują się w ulotce. Warto przeczytać, gdyż tylko wtedy ochrona będzie skuteczna.  

W nowoczesnym społeczeństwie coraz więcej tematów wychodzi z kręgu tabu. Jednak należy pamiętać, że decyzja w sprawie stosunku podczas menstruacji nie może być podyktowana modą. Powinna być wspólną decyzją obojga partnerów.

Co na temat stosunku w czasie okresu piszą nasi forumowicze? Przeczytaj o tym w wątku "Stosunek w czasie okresu a ciąża".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze