Objawy okresu – miesiączka, objawy pierwszej miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, domowe sposoby na PMS
Objawy okresu mogą być bardzo uciążliwe i dokuczliwe. Mówimy wówczas o zespole napięcia przedmiesiączkowego. Przed miesiączką zachodzą pewne zmiany w organizmie kobiety, a wszystko to dzieje się za sprawą wahania stężenia hormonów. Objawy okresu u kobiety dorosłej różnią się nieco od symptomów, jakie doznawać będzie dziewczynka przed pierwszą miesiączką. Większość objawów okresu u każdej z kobiet wygląda podobnie.
1. Czym jest miesiączka (okres)?
Miesiączka nazywana również okresem, to cykliczne złuszczanie się błony macicy. Krwawienie pojawia się średnio co 28–32 dni i trwa od 3 do 5 dni. Mogą występować niewielkie przesunięcia terminu pojawienia się miesiączki. Nie jest to powód do niepokoju, o ile wahania takie nie występują zbyt często. Jeśli miesiączka opóźni się raz na jakiś czas, np. raz na 3 lub 6 miesięcy, najprawdopodobniej jest to spowodowane czynnikiem tymczasowym, do których zaliczamy np.: stres, przyjmowanie leków, infekcje, wysiłek, zmianę warunków atmosferycznych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardzo częstym opóźnianiem się okresu, różną długością jego trwania, brakiem krwawienia lub zbyt obfitą miesiączką, należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań zleci właściwe leczenie.
2. Objawy pierwszej miesiączki
Pierwsze krwawienie miesiączkowe, inaczej nazywane pierwszą miesiączką lub menarche, jest dowodem na dojrzałość płciową kobiety, jednak kilka pierwszych cyklów menstruacyjnych jest bezowulacyjnych. Pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się średnio około 13. roku życia, może jednak wystąpić już u dziewczynek 10-letnich albo dopiero nawet u 16-letnich. Ma to zazwyczaj związek genetyczny, bowiem zależy od tego, w jakim wieku pierwszej miesiączki dostała mama, siostra lub babcia. Objawy okresu dorosłej kobiety różnią się od tych, które będzie odczuwać dziewczynka dopiero zaczynająca miesiączkować, z tego powodu znacznie łatwiej rozpoznać dorosłej kobiecie zbliżający się okres.
Nastolatki, które rozpoczynają miesiączkowanie, nie odczuwają zazwyczaj przez pierwsze dwa lata dokuczliwych symptomów. Na dodatek – pierwsza menstruacja pojawia się zwykle nieoczekiwanie, a objawy miesiączki mogą być niezauważone.
Nie dochodzi zazwyczaj do bólów brzucha i kręgosłupa oraz wahań nastrojów. Jeśli do 16. roku życia nie zostaną zaobserwowane żadne objawy okresu, należy udać się do ginekologa lub endokrynologa dziecięcego. Również pojawienie się zbyt wczesnej miesiączki, np.: przed 9. rokiem życia, należy traktować jako sygnał alarmowy i udać się z dzieckiem do lekarza.
3. Objawy okresu
Objawy okresu mogą występować grupami lub pojedynczo. Nasilenie poszczególnych symptomów to kwestia spersonalizowana. U ponad 80 proc. kobiet występują podobne objawy okresu. Istnieje ich bardzo wiele, ale zazwyczaj mamy do czynienia tylko z kilkoma dolegliwościami. Należą do nich:
- bóle podbrzusza i kręgosłupa (symptomy te związane są przede wszystkim ze skurczami macicy wywołanymi przez hormony. W celu pozbycia się strzępków endometrium macica doznaje skurczy),
- huśtawki nastrojów,
- drażliwość,
- zwiększony apetyt,
- obrzęk piersi oraz ból gruczołów piersiowych ( przyczyną takiego stanu są zmiany na tle hormonalnym),
- trądzik,
- obrzęki,
- zaparcia,
- zmęczenie,
- migrena,
- wzrost masy ciała o 2–3 kg,
- podwyższona temperatura ciała.
Dosyć częstym symptomem miesiączki jest mniej obfita wydzielina z pochwy. Przedstawicielki płci pięknej mogą zaobserwować ciemnobrunatny śluz.
Organizm kobiety funkcjonuje między innymi w oparciu o cykl miesiączkowy. Nawet, jeśli kobieta nie prowadzi kalendarza menstruacyjnego, jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdą te dni. Objawy miesiączki związane są z wahaniami stężenia hormonów.
Zdarzają się sytuacje, w których krwawienie miesięczne nie daje wcześniej żadnych symptomów. W przypadku bardzo nasilonych objawów okresu należy udać się do lekarza rodzinnego, który przepisze środki przeciwbólowe. W razie nieustąpienia symptomów konieczna może być wizyta u ginekologa.
Zobacz także:
4. Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, jest uważany za jednostkę chorobową, która występuje cyklicznie. Przy PMS objawy okresu zaczynają się od 3 do 10 dni przed krwawieniem i nasilają się stopniowo w miarę zbliżania się miesiączki. Objawy okresu związane z PMS najczęściej ustępują w pierwszym dniu krwawienia. Najczęściej PMS pojawia się u kobiet między 30. a 40. rokiem życia, ale może także zdarzyć się u młodszych pań.
Dolegliwości sugerujące zespół napięcia przedmiesiączkowego nie różnią się od objawów okresu, ale są dużo bardziej nasilone. W skrajnych przypadkach potrafią rozstroić życie i normalne funkcjonowanie. Zdaniem specjalistów zespół napięcia przedmiesiączkowego wywołany jest zaburzeniami hormonalnymi, które są ściśle związane z cyklem płciowym. Pierwsza połowa cyklu objawia się wzrostem poziomu estrogenów, druga zaś wzrostem stężenia progesteronu.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może objawiać się:
- rozdrażnieniem,
- płaczliwością,
- wahaniami nastroju,
- obniżeniem koncentracji,
- bólami głowy,
- obrzmieniem (zazwyczaj spowodowane jest ono zatrzymaniem wody w organizmie kobiety),
- zwiększonym apetytem na słodkie przekąski,
- wzrostem masy ciała (średnio o około 3 kilogramy),
- przygnębieniem,
- smutkiem,
- przejściowymi problemami związanymi z trądzikiem.
Leczenie PMS polega na zażywaniu leków przeciwbólowych. Lekarz ginekolog może zalecić przyjmowanie środków długofalowo i dodatkowo wskazać hormonoterapię, przepisać leki uspokajające lub przeciwdepresyjne.
Niezwykle ważne jest również łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W dolegliwościach przedmiesiączkowych mogą pomóc następujące czynności:
- delikatny wysiłek fizyczny,
- zdrowy sen,
- dieta bogata w witaminy i składniki mineralne,
- właściwe nawadnianie organizmu.
Choć o zespole napięcia przedmiesiączkowego krążą już niemalże legendy, symptomy PMS nie u każdej kobiety przebiegają tak samo. Należy podkreślić również, że problem ten nie dotyczy wszystkich kobiet.
5. Domowe sposoby na zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi uprzykrzyć życie wielu kobietom. Istnieją pewne domowe sposoby na dolegliwości związane z PMS.
Kobiety, które zmagają się z nieprzyjemnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinny przede wszystkim unikać drinków alkoholowym, produktów solonych, wysoko przetworzonych. Niewskazane jest również spożywanie kiszonych ogórków, ostrych przypraw, dań ciężkostrawnych. Stosowanie odpowiedniej diety może pomóc w walce z nieprzyjemnym czasem w cyklu miesiączkowym.
W łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą pomóc również napary ziołowe z:
- chmielu zwyczajnego (zioło to przeciwdziała bezsenności),
- kozłka lekarskiego (zioło wykazuje działanie uspokajające),
- melisy (zioło wykazuje działanie uspokajające),
- pokrzywy (wykazuje działanie moczopędne),
- korzenia mniszka lekarskiego (wykazuje działanie moczopędne),
- dziurawca zwyczajnego (zioło wykazuje działanie przeciwdepresyjne, usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.