Trwa ładowanie...

Objawy okresu – miesiączka, objawy pierwszej miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego

Przed miesiączką zachodzą pewne zmiany w organizmie kobiety, a wszystko to dzieje się za sprawą wahania stężenia hormonów. Objawy okresu mogą być bardzo uciążliwe i dokuczliwe. Mówimy wówczas o zespole napięcia przedmiesiączkowego. Objawy okresu u kobiety dorosłej różnią się nieco od symptomów, jakie doznawać będzie dziewczynka przed pierwszą miesiączką. Większość objawów okresu u każdej z kobiet wygląda podobnie.

Zobacz film: "Antykoncepcja a PMS"

spis treści

1. Objawy okresu – miesiączka

Miesiączka to cykliczne złuszczanie się błony macicy. Krwawienie pojawia się średnio co 28–32 dni i trwa od 3 do 5 dni. Mogą występować niewielkie przesunięcia terminu pojawienia się miesiączki. Nie jest to powód do niepokoju, o ile wahania takie nie występują zbyt często. Jeśli miesiączka opóźni się raz na jakiś czas, np. raz na 3 lub 6 miesięcy, najprawdopodobniej jest to spowodowane czynnikiem tymczasowym, do których zaliczamy np.: stres, przyjmowanie leków, infekcje, wysiłek, zmianę warunków atmosferycznych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardzo częstym opóźnianiem się okresu, różną długością jego trwania, brakiem krwawienia lub zbyt obfitą miesiączką, należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań zleci właściwe leczenie.

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem miesiączki są bóle brzucha
Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem miesiączki są bóle brzucha

2. Objawy okresu – symptomy pierwszej miesiączki

Pierwsze krwawienie miesiączkowe, inaczej nazywane menarche, jest dowodem na dojrzałość płciową kobiety, jednak kilka pierwszych cyklów menstruacyjnych jest bezowulacyjnych. Pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się średnio około 13. roku życia, może jednak wystąpić już u dziewczynek 10-letnich albo dopiero nawet u 16-letnich. Ma to zazwyczaj związek genetyczny, bowiem zależy od tego, w jakim wieku pierwszej miesiączki dostała mama, siostra lub babcia. Objawy okresu dorosłej kobiety różnią się od tych, które będzie odczuwać dziewczynka dopiero zaczynająca miesiączkować. Nie dochodzi zazwyczaj do bólów brzucha i kręgosłupa oraz wahań nastrojów. Jeśli do 16. roku życia nie zostaną zaobserwowane żadne objawy okresu, należy udać się do ginekologa lub endokrynologa dziecięcego. Również pojawienie się zbyt wczesnej miesiączki, np.: przed 9. rokiem życia, należy traktować jako sygnał alarmowy i udać się z dzieckiem do lekarza.

3. Objawy okresu

U ponad 80 proc. kobiet występują podobne objawy okresu. Istnieje ich bardzo wiele, ale zazwyczaj mamy do czynienia tylko z kilkoma dolegliwościami. Należą do nich: bóle podbrzusza i kręgosłupa, huśtawki nastrojów, drażliwość, zwiększony apetyt, obrzęk piersi oraz ból gruczołów piersiowych, trądzik, obrzęki, zaparcia, zmęczenie, migrena, wzrost masy ciała o 2–3 kg, podwyższona temperatura ciała. W przypadku bardzo nasilonych objawów okresu należy udać się do lekarza rodzinnego, który przepisze środki przeciwbólowe. W razie nieustąpienia symptomów konieczna może być wizyta u ginekologa.

Zobacz także:

4. Objawy okresu – zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, jest uważany za jednostkę chorobową, która występuje cyklicznie. Przy PMS objawy okresu zaczynają się od 3 do 10 dni przed krwawieniem i nasilają się stopniowo w miarę zbliżania się miesiączki. Objawy okresu związane z PMS najczęściej ustępują w pierwszym dniu krwawienia. Najczęściej PMS pojawia się u kobiet między 30. a 40. rokiem życia, ale może także zdarzyć się u młodszych pań. Dolegliwości sugerujące zespół napięcia przedmiesiączkowego nie różnią się od objawów okresu, ale są dużo bardziej nasilone. W skrajnych przypadkach potrafią rozstroić życie i normalne funkcjonowanie. Leczenie PMS polega na zażywaniu leków przeciwbólowych. Lekarz ginekolog może zalecić przyjmowanie środków długofalowo i dodatkowo wskazać hormonoterapię, przepisać leki uspokajające lub przeciwdepresyjne.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.