Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Przyczyny bólu stawów

Avatar placeholder
28.12.2015 17:56
Przyczyny bólu stawów
Przyczyny bólu stawów

Bóle stawów świadczą o tym, jak bardzo je zaniedbaliśmy. Otyłość, nadmierne przeciążenia, zaburzenia genetyczne przyspieszają ścieranie się chrząstki stawowej. To wtedy zaczynamy odczuwać chrupanie w kościach i dokuczają nam choroby reumatyczne...

spis treści

1. Czynniki wywołujące ból stawów

Stawy to połączenia kości. W naszym ciele istnieją stawy malutkie, tj. stawy palców u nóg oraz bardzo duże, np. staw barkowy. Przed uszkodzeniem, stawy chronione są przez specjalną chrząstkę pokrywającą kości. Kiedy chrząstka stawowa zaczyna się ścierać, wówczas stawy atakuje choroba zwyrodnieniowa. Ścieranie chrząstki przyspieszają różne czynniki: nieprawidłowa budowa stawów, predyspozycje genetyczne, urazy, zaburzenia ukrwienia, cukrzyca.

Bóle stawów są też wywoływane przez otyłość, nadmierne i często powtarzające się przeciążenia stawów, częste przyjmowanie zgiętej postawy, podnoszenie ciężkich przedmiotów na wyprostowanych nogach. Bóle stawów częściej dopadają kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny bólu stawów u kobiet wiążą się z ich sposobem życia i obowiązkami. Na przykład częste dźwiganie ciężkich toreb z zakupami, wykonywanie domowych prac, ciąża, następnie opieka nad maleństwem.

2. Do czego prowadzą nieleczone bóle stawów?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czujesz chrupanie w kościach, dopadają cię choroby reumatyczne, przy każdym ruchu odczuwasz ból stawów? Zgłoś się do lekarza. Zaniedbane stawy wymagają pomocy specjalisty. Najbardziej zagrożone są kolana, dłonie, biodra, stopy, kręgosłup, zwłaszcza jego szyjny i lędźwiowy odcinek. Początkowo chrząstka, która powleka kości zaczyna się zmieniać. Staje się bardziej chropowata i nierówna.

Z biegiem czasu może całkowicie się zetrzeć. Kości zostają pozbawione osłony. Zaczynają się o siebie ocierać. Na tkance, która znajdowała się pod chrząstką, pod wpływem ciągłego ocierania, tworzą się torbiele. To często prowadzi do deformacji stawu i w konsekwencji do zmiany wyglądu palców lub skrócenia nogi.

Zdeformowane stawy wypełniają się osteofitami, wyroślami które nie tylko jeszcze bardziej go zniekształcają, ale też utrudniają poruszanie i wywołują bóle stawów. Ból pojawia się zwłaszcza podczas ruchu. Cierpiący na bóle stawów odczuwają ich sztywność. Rozruszanie stawów wymaga uodpornienia się na ból, cierpliwości i czasu.

Chrupanie w kościach świadczy o zaawansowanym stopniu choroby. Zwyrodnienia stawów dłoni i palców są zauważalne. Miejsca zajęte chorobą odznaczają się zgrubieniami, zniekształceniami oraz wywołują ból.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze