Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Ślinienie się dziecka

Avatar placeholder
12.10.2021 15:21
Ślinienie się dziecka
Ślinienie się dziecka (adobestock)

Ślinienie się dziecka jest naturalnym zachowaniem, z którego dziecko z czasem wyrasta. Rodzice muszą być przygotowani, że będą musieli zakupić śliniaczek dla swojego dziecka oraz częściej zmieniać kaftaniki dla niemowląt i wycierać buzię pieluszką z powodu nadmiernego ślinienia się dziecka. Ilość wypluwanej śliny zależy m.in. od umiejętności kontrolowania mięśni ust, języka i twarzy. W pierwszych miesiącach życia mięśnie dziecka są jeszcze słabe. Dlatego właśnie dziecko się ślini.

spis treści

1. Ząbkowanie a ślinienie się dziecka

Ślinienie się noworodka jest całkowicie normalne i nie świadczy o nieprawidłowym rozwoju dziecka ani o tym, że np. w przyszłości dziecko będzie miało problemy z prawidłowym wymawianiem słów. Ślinienie się dziecka często ma związek z bolesnym ząbkowaniem. Kiedy dziecku zaczynają się wyrzynać zęby, częściej trzyma ono usta otwarte i cofa język, by nie podrażniać dodatkowo dziąseł.

Czasami ślinienie się starszego dziecka może oznaczać, że ma ono problem z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni jamy ustnej i twarzy. Wtedy dziecko nie kontroluje ich w pełni i ma problemy z utrzymaniem w jamie ustnej płynów. Te same mięśnie, które pomagają zatrzymywać ślinę w ustach, są odpowiedzialne za prawidłową mowę. Oznacza to, że ślinienie może być pierwszym znakiem, że dziecko będzie miało w przyszłości trudności w komunikacji.

2. Co zrobić, gdy ślinienie dziecka trwa za długo?

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Nie każde dziecko wyrasta ze ślinienia. Jeśli rodzic zauważy, że starsze dziecko ma z tym problem, może zachęcić go do wyćwiczenia mięśni języka, ust i twarzy. Warto także skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, który być może poleci wizytę u logopedy.
Jak możesz pomóc?

  1. Jeśli dziecko radzi sobie z piciem napojów za pomocą słomki, zachęcaj go do tego. Będzie to dla dziecka dużą frajdą, szczególnie jeśli sam rodzic także będzie pił przez rurkę.
  2. Zaproponuj starszemu dziecku zabawę z gwizdkiem. Każ mu dmuchać jak najmocniej potrafi. Możecie ze sobą rywalizować o to, kto najgłośniej zagwiżdże.
  3. Puszczanie baniek mydlanych to także dobry trening dla mięśni ust.
  4. Kolejne ćwiczenie to wysyłanie sobie buziaków, które na pewno spodoba się małemu dziecku.
  5. Ukształtuj dwie kulki z waty, połóż na stole i zróbcie wyścig, kto szybciej zdmuchnie swoją kulkę ze stołu.
  6. Jeśli dziecko jest starsze, możesz spróbować delikatnie je uświadomić, że powinno ono bardziej kontrolować mięśnie twarzy – połykać ślinę i zamykać usta.

O ile ślinienie się dziecka w początkowych miesiącach życia jest czymś całkiem naturalnym i nie ma powodów do niepokoju, o tyle w wieku powyżej dwunastego miesiąca życia dziecka może sugerować problemy z kontrolowaniem pracy mięśni twarzy, ust i języka. Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć kłopotów z mówieniem u dziecka, wykonuj z nim powyżej zasugerowane zabawy. Czasami konieczna jest wizyta z dzieckiem u logopedy.

Ślinienie się dziecka to kłopoty z przebieraniem. Maluch ma nieustannie zamoczoną buzię i przednią część ubrań. By nie było mu niekomfortowo, trzeba mu zmieniać kaftaniki i zakładać śliniak, najlepiej wykonany z nieprzemakalnego materiału.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sen
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze