Trwa ładowanie...

Śnią ci się koszmary? To może być znak ostrzegawczy

 Katarzyna Prus
21.06.2022 08:11
Sny mają związek z zaburzeniami neurologicznymi
Sny mają związek z zaburzeniami neurologicznymi (Getty Images)

Sny mogą mieć związek z zaburzeniami neurologicznymi. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że koszmary mogą świadczyć o ryzyku choroby Parkinsona. To odkrycie może pomóc we wczesnym diagnozowaniu choroby i jej leczeniu. U wielu pacjentów jest niestety wciąż rozpoznawana już w zaawansowanym stadium.

spis treści

1. Koszmarne sny mają związek z chorobą Parkinsona

Brytyjscy neurolodzy z Uniwersytetu w Birmingham dowodzą, że mężczyźni, którzy mają koszmary senne, są dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona.

Koszmary senne mogą być związane z rozwojem choroby Parkinsona
Koszmary senne mogą być związane z rozwojem choroby Parkinsona (Getty Images)
Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"

Badania, których wyniki opublikowano na łamach "eClinicalMedicine" trwały 12 lat i objęły grupę ponad 3,8 tys. starszych mężczyzn. To pierwsza publikacja, która wskazuje na związek snów z rozwojem choroby Parkinsona. Naukowcy badają ten problem od dawna, ale nadal jest wiele niejasności.

Jak wskazują eksperci, niepokojące są także tzw. incydenty ruchowe. Dochodzi do nich podczas snu, w którym ktoś nas np. atakuje. Zaczynamy się wówczas gwałtownie poruszać.

2. Sen a zaburzenia neurologiczne

Już w 2013 roku naukowcy z Toronto stwierdzili związek między parasomniami a zaburzeniami neurologicznymi. Wykazali, że zmagało się z nimi aż 82 proc. osób cierpiących na parasomnię fazy snu REM.. Zaburzenia neurologiczne i neurodegeneracyjne rozwinęły się u nich w ciągu ok. 15 lat.

Najnowsze badania mogą ułatwić diagnozę choroby Parkinsona i przyspieszyć rozpoczęcie leczenia. To z kolei może wpłynąć na opóźnienie objawów choroby, takich jak drżenie mięśni, sztywność czy spowolnienie.

Wielu chorych jest diagnozowanych dopiero wtedy, gdy zmiany neurodegeneracyjne są już poważne.

Szacuje się, że na chorobę Parkinsona na całym świecie cierpi ponad 6 mln osób, a w Polsce ok. 70-100 tys. Częściej chorują mężczyźni, przeważnie w starszym wieku, choć pierwsze objawy mogą się pojawić nawet przed 40. rokiem życia.

Choroby Parkinsona nie można zahamować i wyleczyć. Pacjenci przyjmują leki, które mogą tylko opóźnić nasilenie objawów i poprawić komfort życia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze