Trwa ładowanie...

Stawianie baniek – wskazania i przeciwwskazania. Jak stawiać bańki?

Stawianie baniek może pomóc w leczeniu przeziębienia czy astmy
Stawianie baniek może pomóc w leczeniu przeziębienia czy astmy (123RF)

Stawianie baniek było praktykowane już w starożytności. Jest to jeden z domowych sposobów leczenia przeziębienia, astmy, bólu mięśni czy stawów. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stawiania baniek? Jak stawiać bańki?

spis treści

1. Stawianie baniek – działanie

Działanie zdrowotne baniek nie zostało nigdy w pełni potwierdzone. Podczas ich stawiania skóra jest wciągana, a naczynia krwionośne pękają.

Przypuszcza się, że w ten sposób krew traktowana jest przez organizm jak ciało obce. Zostają pobudzone reakcje immunologiczne, przez co nasze ciało zwalcza choroby.

Zobacz film: "Jak odróżnić grypę od przeziębienia?"
Domowe mikstury na przeziębienie
Domowe mikstury na przeziębienie [5 zdjęć]

Sezon na jesienne infekcje w pełni. Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, coraz częściej kichamy i kaszlemy.

zobacz galerię

2. Stawianie baniek – rodzaje baniek

Bańki w zależności od sposobu stawiania i tworzywa można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są bańki klasyczne, które stawiamy po podgrzaniu. Są one wykonane ze szkła przystosowanego do wysokich temperatur.

Drugą grupą są bańki klasyczne stawiane na zimno. Mają one specjalny wentyl do odsysania powietrza. Są o wiele bezpieczniejsze od baniek podgrzewanych.

W sprzedaży są również bańki silikonowe, które stawiamy bez użycia ognia. Podciśnienie w nich powstaje na skutek rozprężania się gumowych ścianek bańki.

3. Stawianie baniek – kiedy stosować?

Uważa się, że bańki pomagają w leczeniu astmy, silnych przeziębień, nadciśnienia tętniczego oraz problemów żołądkowych. Używa się ich również przy bólach mięśni lub stawów.

4. Stawianie baniek – przeciwskazania

Stawianie baniek nie zawsze pomaga w leczeniu. Może nam nawet zaszkodzić. Unikajmy stosowania baniek przy wysokich gorączkach, gdyż bańki dodatkowo przyczyniają się do wzrostu temperatury. Zabiegu nie mogą stosować osoby zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi.

Ostrożność przy stawianiu baniek powinni zachować pacjenci stosujący leki zmieniające krzepliwość krwi. Jeśli stosują taki zabieg czas jego trwania należy skrócić. Stawianie baniek nie jest wskazane u osób zmagających się z niestabilnym ciśnieniem, dusznościami lub nierówną pracą serca.

5. Jak stawiać bańki?

Przed zabiegiem stawiania baniek skóra chorego powinna zostać dobrze natłuszczona wazeliną lub kremem natłuszczającym. Jeśli miejsca, w których stawiamy bańki są owłosione, należy je zgolić. Chorego układamy w wygodnej pozycji, gdyż zabieg może trochę potrwać.

Bańki stawiamy na plecy, klatkę piersiową lub boki. Na ciele osoby dorosłej stawia się zazwyczaj około 20-30 baniek. O dobrym przyssaniu bańki świadczy uniesienie skóry wewnątrz bańki. Przyssana skóra zazwyczaj staje się zaczerwieniona oraz jest widoczny lekki obrzęk.

Jeśli bańki po zbiegu nie schodzą same przytrzymujemy delikatnie skórę przy brzegi bańki. Spowoduje to dopływ powietrza do środka i umożliwi jej ściągnięcie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze