Trwa ładowanie...

Świąteczna apteczka. Jakie leki warto mieć w domu?

Świąteczna apteczka. Jakie leki warto mieć przy wigilijnym stole?
Świąteczna apteczka. Jakie leki warto mieć przy wigilijnym stole? (East News)

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To doskonała okazja, aby się spotkać z najbliższymi przy rodzinnym stole. Przyjazna, leniwa atmosfera oraz pyszne potrawy sprawiają, że często jemy więcej, niż powinniśmy. Zdarza się wówczas, że borykamy się z problemami trawiennymi i musimy sięgnąć po środki przeciwbólowe. Dlatego warto jest mieć przy sobie dobrze zaopatrzoną apteczkę. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć.

spis treści

1. Jakie leki warto mieć w apteczce na święta?

Na wigilijnym stole na pewno nie zabraknie tradycyjnych, pysznych, ale i ciężkostrawnych potraw. Jeśli nie zachowamy umiaru podczas jedzenia, to możemy odczuwać problemy związane z układem pokarmowym. Dlatego, zanim usiądziemy do rodzinnego stołu, należy zaopatrzyć apteczkę domową w odpowiednie leki. Według dra Łukasza Durajskiego, pediatry i konsultanta WHO, powinny znaleźć się w niej przede wszystkim leki, które przyjmujemy na stałe:

- Osoby chorujące np. na cukrzycę muszą mieć przy sobie insulinę ze względu na różne wahania cukru. Z kolei osoby cierpiące na alergię powinny mieć przy sobie lek przeciwalergiczny - mówi dr Łukasz Durajski.

Zobacz film: "Co wiemy o wariancie Omikron?"

Co oprócz nich powinno się znaleźć w naszej apteczce?

  • leki na wzdęcia,
  • leki wspomagające trawienie,
  • leki przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwbiegunkowe,
  • plastry opatrunkowe,
  • elektrolity,
  • zioła.

Apteczkę najlepiej trzymać pod ręką. Dobrze byłoby ją mieć w miejscu, do którego wszyscy domownicy będą mieli dostęp.

2. Z jakimi problemami trawiennymi najczęściej się borykamy?

Podczas świąt mamy tendencję do przejadania się, w wyniku czego borykamy się z problemami trawiennymi. Zdaniem dra Łukasza Durajskiego należy zachować umiar w jedzeniu i piciu.

- Przejadanie się nie prowadzi do niczego dobrego. Możemy borykać się wówczas z takimi problemami jak: wzdęcia zgaga, biegunka, skurcze brzucha, niestrawność. Trzeba wówczas sięgnąć po leki rozkurczowe. Aby uniknąć przykrych objawów, najlepiej jest jeść posiłki w małych porcjach - mówi dr Durajski.

- Powinniśmy przygotowywać mniej posiłków. Niestety zazwyczaj szykujemy wiele potraw, ponieważ chcemy, aby dla wszystkich starczyło jedzenia. Duża ilość jedzenia na stole sprawia, że ciągle sięgamy po kolejne dania. W Polsce mamy skłonność do objadania się. Dlatego jedzenie powinno być podawane w odpowiednich porcjach. Na talerzu powinna znaleźć się określona ilość jedzenia i nie powinniśmy sięgać po więcej. Należy też wypić 1,5 litra wody. Musimy jednak pamiętać, aby nie pić jej od razu po jedzeniu. Będziemy wówczas generować większe ryzyko wystąpienia problemów trawiennych - dodaje.

Zdaniem lekarza po zjedzeniu posiłku należy pójść na spacer.

- Powinniśmy zachować aktywność fizyczną. Dobrze byłoby przejść się do lasu lub parku. Unikajmy spacerów po galeriach handlowych. Lepiej spędzić czas na świeżym powietrzu - informuje dr Łukasz Durajski.

Jeśli podczas posiłku zakrztusimy się, będziemy mieli duszności, problemy z oddychaniem lub wystąpi silna reakcja uczuleniowa organizmu, to trzeba wezwać lekarza.

- Nie należy wzywać pogotowia z błahych powodów. Wszystko dlatego, żeby nie blokować karetek, które mogłyby pojechać do naprawdę ciężko chorej osoby - wyjaśnia dr Durajski.

3. Podczas świąt należy zachować zasady bezpieczeństwa

Dr Łukasz Durajski apeluje, aby zachować zdrowy rozsądek podczas nadchodzących świąt. W związku z tym, że trwa pandemia, należy przestrzegać zasad higieny osobistej. Trzeba dezynfekować ręce, zachować dystans społeczny i nosić maseczkę w miejscach publicznych.

- Przestrzeganie zasad może uchronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Święta powinniśmy spędzić w gronie najbliższych osób. Nie organizujmy zjazdów rodzinnych, które mogą zwiększyć ryzyko zachorwania na COVID-19 - podsumowuje Durajski.

4. Leki na wypadek COVID-19

COVID-19 bywa nieprzewidywalny, choroba może się rozwinąć z dnia na dzień, powodując, że nie mamy siły wstać z łóżka. Dlatego, jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie, od razu skonsultuj się z lekarzem i na wszelki wypadek izoluj. Jeszcze przed świetami skompletuj awaryjną apteczkę.

- Na pewno warto mieć w domu jakieś leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, bo jednak ból mięśni, ból stawów w tej chorobie zdarza się często. Leki przeciwgorączkowe stosujemy dopiero, jeżeli temperatura przekracza 38 stopni - tłumaczy w rozmowie z abcZdrowie dr Jursa-Kulesza.

Lekarze radzą, by zaopatrzyć się również w pulsoksymetr i ciśnieniomierz. Regularne pomiary pomogą zauważyć moment, w którym stan chorego się pogarsza.

- Warto mieć w domu pulsoksymetr po to, żeby mierzyć saturację tlenu, szczególnie jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka. Powinniśmy monitorować pulsoksymetrem tę saturację 2-3 razy dziennie. Kolejna rzecz to jest też regularne mierzenie ciśnienia - dodaje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze