Trwa ładowanie...

Takie problemy może mieć większość kobiet – kto im pomoże?

Avatar placeholder
22.09.2014 15:16
Takie problemy może mieć większość kobiet – kto im pomoże?
Takie problemy może mieć większość kobiet – kto im pomoże? (Zdjęcie autorstwa Aurimas Mikalauskas / CC BY-SA 2.0)

Kłopoty ze znalezieniem najlepszej pozycji do karmienia, z przystawieniem dziecka, nawał pokarmu, zastoje i zapalenia? W tych i innych trudnościach przy naturalnym karmieniu rozwiązanie wskaże doradca laktacyjny. Czy jednak korzystanie z jego usług jest koniecznością, czy też fanaberią niewierzących we własne siły młodych matek?

1. Naturalnie najlepiej

Karmienie piersią wymyśliła sama natura. Powszechnie wiadomo, że przynosi ono ogromne korzyści zarówno dziecku, jak i mamie. Skład mleka już od pierwszych chwil życia maleństwa jest idealnie dostosowany do jego potrzeb. Pokarm ten zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki w odpowiednich proporcjach, bogaty jest również w przeciwciała chroniące przed chorobami. Dzięki karmieniu naturalnemu zaspokojone zostają też potrzeby emocjonalne dziecka – szczególnie bliskości i bezpieczeństwa. Podczas regularnego kontaktu skóra do skóry maluch łatwiej uspokaja się i wycisza.

2. Doradca laktacyjny – kto to taki?

Karmienie piersią jest naturalne, ale nie zawsze łatwe. Już 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych dostrzeżono potrzebę profesjonalnego wsparcia laktacyjnego świeżo upieczonych mam. Od tego czasu poradnictwo laktacyjne jako nauka rozwija się na całym świecie, w tym także w Polsce. Doradca laktacyjny to osoba, która posiada szeroką wiedzę z zakresu karmienia piersią, problemów, jakie mogą się w jego trakcie pojawić, oraz sposobów ich rozwiązywania. Wiadomości te przekłada na praktykę, otaczając opieką zarówno kobiety w ciąży, rodziców tuż po urodzeniu dziecka, jak i mamy karmiące swoje starsze już pociechy. Dodatkowo, aby stać się profesjonalnym doradcą, należy zdać międzynarodowy egzamin potwierdzony certyfikatem.

3. Konieczność czy fanaberia?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Na rynku funkcjonuje bardzo wiele publikacji dotyczących karmienia piersią. Z licznych broszurek i stron internetowych młoda mama może dowiedzieć się, jak przystawić dziecko, jaką pozycję do karmienia wybrać, jak często podawać pokarm. W przypadku kłopotów czasami wystarczy delikatna pomoc położnej czy własnej mamy, a w większości przypadków najskuteczniejsza jest częsta praktyka poparta niezachwianą wiarą we własne możliwości. Z drugiej strony problemy mogą okazać się na tyle duże, psychika młodej mamy tak obciążona nową sytuacją, a wsparcie bliskich na tyle niewystarczające, że niezbędna okazuje się być profesjonalna pomoc osoby z zewnątrz. Wtedy doradca laktacyjny, wsłuchując się w pacjentkę i jej dziecko, pomoże pokonać problemy i rozwiać wątpliwości. W takich sytuacjach skorzystanie z jego wsparcia okazuje się nie być fanaberią, a koniecznością.

4. Kiedy skorzystać z pomocy?

Doradca laktacyjny pomoże ci, jeśli nie udaje się efektywnie przystawić dziecka do piersi. Wskaże najlepsze pozycje z uwzględnieniem twoich upodobań i możliwości (inaczej będzie w przypadku kobiet po porodzie naturalnym, inaczej po cesarskim cięciu). Pomoże rozwiązać problemy zarówno z nawałem pokarmu, zastojami i zapaleniem piersi (choć w ostatnim przypadku niezbędna jest również interwencja lekarza), jak i z niewystarczającą ilością mleka. Wskaże sposoby na pobudzenie laktacji, jeśli jesteś mamą wcześniaka, oraz na pomnożenie twoich możliwości, jeśli urodziłaś bliźnięta. Zidentyfikuje możliwe utrudnienia wynikające z budowy piersi czy nieprawidłowego chwytania jej bądź ssania przez dziecko, a co najważniejsze – pomoże tak dobrać środki zaradcze, by karmienie rzeczywiście stało się przyjemnością dla wszystkich stron.

5. Gdzie znaleźć doradcę laktacyjnego?

Jeszcze w ciąży warto zorientować się, na jaką pomoc po porodzie możemy liczyć. Według nowych standardów opieki, porady laktacyjne powinny być świadczone przez położne środowiskowe, jednak nie wszystkie z nich ukończyły odpowiednie kursy, w związku z czym mogą nie być w stanie profesjonalnie pomóc. W niektórych szpitalach pracują etatowi doradcy laktacyjni, do których można się zgłosić już w pierwszych dobach po porodzie. Na rynku funkcjonuje również wielu specjalistów oferujących pomoc odpłatną. Decydując się na taką formę, warto znaleźć, na przykład na stronie Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, osobę posiadającą aktualny certyfikat. Z doradcą można spotkać się prywatnie (np. w czasie wizyty domowej), skontaktować przez telefon lub Internet. Koszt takiej porady zaczyna się od ok. 100 zł i zależy m.in. od miejsca naszego zamieszkania. Wydane pieniądze być może nie będą małe, ale z pewnością będą one inwestycją w możliwie najlepszy rozwój naszego dziecka, jaki zapewni mu naturalne karmienie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze