Trwa ładowanie...

Takiego wirusa nauka jeszcze nie widziała. Tajemnicze odkrycie w Brazylii

Avatar placeholder
12.02.2020 17:45
Takiego wirusa nauka jeszcze nie widziała. Tajemnicze odkrycie w Brazylii
Takiego wirusa nauka jeszcze nie widziała. Tajemnicze odkrycie w Brazylii (iStock)

Brazylijscy naukowcy pracujący nad jeziorem Pampulha w Belo Horizonte poinformowali, że w trakcie prac odnaleźli tajemniczego wirusa. 90 proc. genów, z których się składa, zostało zaobserwowane po raz pierwszy. Na cześć groźnej syreny z brazylijskiej mitologii wirus nazwano "Yara".

1. Geny nieznane nauce

Wirus Yara wprawił w spore zakłopotanie naukowców z Brazylii. Okazuje się, że jego budowa nie przypomina żadnego dotychczasowego wirusa znanego naukowcom. Jego budowa jest unikalna. Dokładne badania Brazylijczycy wykonali na początku stycznia, lekarze przeprowadzili sekwencjonowanie DNA, odnajdując 74 geny. Tylko sześć z nich było wcześniej znanych nauce.

Naukowcy dokładnie zbadali Yarawirusa (iStock)
Naukowcy dokładnie zbadali Yarawirusa (iStock)

Zobacz też Koronawirus w Polsce? Jest już w Niemczech i Francji

Zobacz film: "Wirus opryszczki zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?"

Chcąc mieć pewność, że mają do czynienia z unikatowym odkryciem, naukowcy przeszukali bazę zsekwencjonowanych materiałów genetycznych. Okazało się, że wśród wirusów znanych nauce, żaden nie przypomina wirusa Yara.

2. Czy wirus Yara jest groźny dla ludzi?

Zespół, któremu przewodzi Minas Gerais z Brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego wydał specjalny komunikat, w którym stwierdził, że nowe odkrycie poszerzyło wiedzę ludzkości dotyczącą różnorodności DNA wirusów.

Wirus został pobrany od ameby (iStock)
Wirus został pobrany od ameby (iStock)

Zobacz też Wirusy, jako przyczyny infekcji żołądkowych

Yarawirus został pobrany od ameby żyjącej w sztucznym jeziorze w Belo Horizonte. Naukowcy spekulują, że materiał pobrany w ten sposób może być pierwszym z nieznanej dotychczas grupy wirusów pochodzenia amebowego. Jak dotąd naukowcy nie zauważyli żadnych sygnałów świadczących o tym, że wirus może być groźny dla ludzi.

3. Nowe wirusy na całym świecie

Naukowcy zauważają, że budowa nowego wirusa jest bardzo prosta. "W przeciwieństwie do innych wirusów obserwowanych do tej pory u ameb, Yarawirus nie jest dużą cząsteczką ze skomplikowanym genomem. Dlatego też dziwi nas, że zawiera tak dużo nieznanych do tej pory genów” napisali w raporcie brazylijscy naukowcy.

Jezioro Pampuhla w Belohorizonte, w którym prowadzono badania (Google maps)
Jezioro Pampuhla w Belohorizonte, w którym prowadzono badania (Google maps)

Zobacz też Wirus HIV w Polsce

Odkrycia nowych wirusów nie są czymś rzadkim. Jeśli są niegroźne dla ludzi, to ich odkrycie przepada bez echa.

Inaczej stało się z wirusem COVID-2019, czyli nowym typem koronawirusa, który najprawdopodobniej pojawił się na targu zwierzęcym w Wuhan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze