Tętniak aorty brzusznej

Tętniak aorty, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy aorty – jednej z największych arterii, odprowadzającej krew od serca do pozostałych części ciała. Aorta odchodzi od serca i przebiega przez klatkę piersiową, przeponę i jamę brzuszną, a następnie rozwidla się na dwie arterie biodrowe, które biegną w dół nóg. Do tętniaka dochodzi, gdy w danym miejscu aorta wybrzusza się. Tętniak może pojawić się w dowolnym miejscu aorty, jednakże w większości przypadków lokalizuje się na aorcie brzusznej. Około 90% tętniaków aorty brzusznej znajduje się poniżej poziomu arterii nerkowych.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny tętniaka
  2. 2. Objawy tętniaka aorty brzusznej
  3. 3. Leczenie tętniaka
  4. 4. Powikłania tętniaka aorty brzusznej
  5. 5. Profilaktyka tętniaka aorty brzusznej

1. Przyczyny tętniaka

Leczenie tętniaka Odtwórz wideo
Leczenie tętniaka Tętniaki są poszerzeniami naczyń krwionośnych wypełnionymi krwią....


Najczęstszą przyczyną powstawania tętniaka jest stwardnienie tętnic, zwane miażdżycą. Jest ona powodem powstawania co najmniej 80% tętniaków aorty. Miażdżyca osłabia ściany aorty, a ciśnienie krwi przez nią pompowanej prowadzi do rozszerzenia aorty w osłabionym miejscu.

2. Objawy tętniaka aorty brzusznej

W większości przypadków tętniaka aorty brzusznej nie pojawiają się żadne symptomy. Z tego względu najczęściej dowiadujemy się o ich istnieniu podczas badań ultrasonograficznych lub tomografii komputerowej zleconej przy okazji innych dolegliwości. Objawem tętniaka, o ile w ogóle się pojawi, jest silny ból brzucha. Najczęściej chory odczuwa ból w środkowej części jamy brzusznej. Może on promieniować do pleców. Czasami odczuwa się także nienaturalnie silne pulsowanie w jamie brzusznej. Gwałtownie rozszerzający się tętniak może grozić pęknięciem, któremu towarzyszy nagły atak bólu, a nawet szok wywołany dużą utratą krwi.

3. Leczenie tętniaka

Najczęściej sugerowanym leczeniem jest operacja miejsca, gdzie pojawił się tętniak. Operacja taka zwykle polega na chirurgicznym usunięciu tętniaka i wstawieniu w jego miejsce syntetycznej rurki. Mniej inwazyjny zabieg wiąże się z operacją wewnątrznaczyniową. Polega ona na wprowadzaniu do naczynia krwionośnego rurki udrażniającej, bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Natomiast w przypadku tętniaków niekwalifikujących się do operacji (na przykład, gdy tętniak jest mniejszy niż 5 centymetrów), można wprowadzić leczenie zapobiegające jego pęknięciu. Wymaga ono rzucenia palenia, kontrolowania ciśnienia krwi, obniżenia poziomu cholesterolu, podawania leków beta-adrenolitycznych i częstych badań kontrolnych.

4. Powikłania tętniaka aorty brzusznej

Najczęstszym powikłaniem tętniaka aorty jest jego pęknięcie. Objawami, które zazwyczaj świadczą, iż do tego doszło są:

W razie pęknięcia tętniaka aorty brzusznej należy jak najszybciej wezwać karetkę, gdyż chory wymaga natychmiastowej operacji, inaczej może dojść do znacznej utraty krwi, prowadzącej nawet do śmierci.

5. Profilaktyka tętniaka aorty brzusznej

Aby zapobiegać tętniakowi aorty należy wyeliminować czynniki sprzyjające jego powstawaniu. Zazwyczaj wiąże się to z leczeniem nadciśnienia i miażdżycy, rzuceniem palenia, wprowadzeniem zdrowej, niskotłuszczowej diety, unikaniem stresu i urazów, a także prowadzeniem zdrowego trybu życia.

Tętniak aorty brzusznej jest częstym rezultatem miażdżycy. W większości przypadków nawet nie wiemy, że mamy tętniaka. Mogą się pojawić charakterystyczne objawy tętniaka, lecz najczęściej nie ma ich wcale. Dlatego właśnie tak ważne są badania kontrolne, które pomogą wykryć tętniaka zanim dojdzie do jego pęknięcia.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Jak wzmocnić ściany aorty?

Witam! Od pewnego czasu mam bóle brzucha w okolicy blizny po usunięciu pęcherzyka żółciowego,...

lek. Magdalena Szymańska Porady udziela lek. Magdalena Szymańska lekarz medycyny na specjalizacji z dermatologii i wenerologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Tętniak aorty

Tętniak aorty
Krew i naczynia krwionośne Tętniak aorty

Tętniak aorty to poszerzenie światła głównego naczynia tętniczego, które wynika...

Tętniak aorty Tętniak aorty - czy jest groźny?

Najczęściej atakuje mężczyzn po 40. roku życia. Tętniak aorty nazywany jest biologiczną bombą zegarową. Osoby mające tętniaka aorty często o tym nie wiedzą. Żyją niczego nieświadome, gdyż objawy tętniaka aorty długo mogą się nie pojawiać. Tętniak powiększa się z czasem, aż w końcu pęka...

Rozwarstwienie aorty
Krew i naczynia krwionośne Rozwarstwienie aorty

Rozwarstwienie aorty następuje wtedy, gdy ciśnienie krwi płynącej w naczyniu krwionośnym jest...

Życie z tętniakiem aorty
Tętniak aorty Życie z tętniakiem aorty

Tętniak aorty to poszerzenie aorty, czyli dużej tętnicy, w której krew płynie od serca...

USG jamy brzusznej
Badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to inaczej ultrasonografia jamy brzusznej. Badanie wykonuje się, by określić...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij