Trwa ładowanie...

To on jest siedliskiem miłości. Neurolożka: "Stan zakochania nie ma nic wspólnego z sercem"

 Karolina Rozmus
14.02.2024 16:54
Jak mózg sprawia, że się zakochujemy?
Jak mózg sprawia, że się zakochujemy? (Getty Images, Instagram)

14 lutego to dzień afirmacji miłości. Przesyłamy sobie serduszka, dajemy pluszowe serca, nawet czekoladki mają ten kształt. Tymczasem, jak zwraca uwagę w social mediach neurolożka, miłość i stan zakochania pochodzą z mózgu, a nie z serca.

spis treści

1. Działa na mózg jak narkotyk

"Jak co roku normalnie o tej porze… będzie o miłości, kochaniu i zakochaniu! Stan zakochania nie ma nic wspólnego z sercem. Siedliskiem miłości jest mózg" - pisze w opublikowanym na Instagramie poście lek. Agata Rauszer-Szopa.

Neurolożka wyjaśnia, że "kiedy trafia nas Amor", aż 12 różnych obszarów mózgu zaczyna produkować rozmaite substancje chemiczne. To m.in fenyloetyloamina (PEA), która odpowiada za stan euforii i działa na mózg jak narkotyk.

Zobacz film: "Miłość sprzyja tyciu?"
Miłością steruje mózg a nie serce
Miłością steruje mózg a nie serce (Getty Images)

"Za błyszczące oczy, przyspieszony oddech, uczucie błogości, lekkości, energii, nieuzasadnionej radości, zadowolenia i euforii odpowiada fenyloetyloamina, substancja budową chemiczną zbliżona do amfetaminy. To ona jest odpowiedzialna za tzw. euforię biegacza i wywoływanie napadów migreny" - pisze neurolożka.

Stany euforyczne to też zasługa wydzielanej noradrenaliny. W górę szybuje też produkcja hormonów płciowych, estrogenów czy testosteronu. Za uczucie szczęścia odpowiada większa ilość dopaminy, serotoniny czy oksytocyny, tego samego hormonu, który jest kluczowy dla produkcji pokarmu u matek.

Co ciekawe, wzrost wydzielania oksytocyny następuje, gdy spada ilość PEA i rośnie tolerancja organizm na fenyloetyloaminę. Szacuje się, że następuje to po około dwóch latach.

2. Jak mózg sprawia, że się zakochujemy?

Wydzielane w czasie kiedy tracimy dla kogoś głowę substancje, mogą dawać szereg objawów. Poza euforią, uczuciem szczęścia i pragnieniem, by z bliską osobą spędzać czas, mogą wystąpić oznaki ze strony ciała. To przyspieszony oddech i tętno, wyższe ciśnienie krwi i temperatura ciała, drżenie rąk i nadpotliwość, wreszcie nawet wzrost stężenia glukozy we krwi czy zawroty głowy.

Jak zwraca uwagę w poście @mamaneurolog, pierwsze cztery sekundy, kiedy kogoś poznajemy, są decydujące. Tyle wystarczy, by się zakochać. Lekarka wskazuje, że za “rozpoznanie” drugiej osoby odpowiada mózg, a konkretnie płaty skroniowe. Jak pisze:

  • za ocenę estetyczną odpowiada lewy płat skroniowy,
  • za wymianę spojrzeń odpowiada skrzyżowanie wzrokowe,
  • za kontakt i zapach odpowiedzialne są opuszka i pasmo węchowe,
  • za moralność i wyrzuty sumienia odpowiada płat czołowy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze