Trwa ładowanie...

Fenyloetyloamina – właściwości i działanie „narkotyku miłości”

Avatar placeholder
18.06.2020 11:10
Fenyloetyloamina, znana także pod nazwą PEA, to pochodna aminokwasu fenyloalaniny
Fenyloetyloamina, znana także pod nazwą PEA, to pochodna aminokwasu fenyloalaniny (GettyImages)

Fenyloetyloamina, znana także pod nazwą PEA, to pochodna aminokwasu fenyloalaniny. Związek ten występuje naturalnie w ludzkim organizmie, pełni funkcję neuroprzekaźnika. Można go również znaleźć w różnych produktach spożywczych. Jakie właściwości ma fenyloetyloamina? Gdzie jej szukać?

spis treści

1. Co to jest fenyloetyloamina?

Fenyloetyloamina to potoczna nazwa 2-Fenyloetyloaminy (PEA), która jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy amin biogennych. Jest naturalnie wytwarzana przez organizm głównie w wyniku naturalnej biosyntezy, można ją również znaleźć w różnych produktach spożywczych. W organizmie znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. Bierze udział w stymulacji mózgu do syntezy neuroprzekaźników, takich jako dopamina, serotonina oraz norepinefryny.

Warto wiedzieć, że fenyloetyloamina jest substancją należącą do grupy amfetamin. Potocznie nazywana jest „narkotykiem miłości”, ponieważ odpowiada za podniecenie i pożądanie oraz to, że patrzymy na kogoś przez „różowe okulary”.

Zobacz film: "Grzegorz Halama pochwalił się dużo młodszą partnerką"

Choć ona sama nie wykazuje działania psychoaktywnego, jej pochodne już tak. Zbliżone do niej składem związki występują w niektórych narkotykach, np. amfetaminie, meskalinie czy metamfetaminie. Jest o tyle niebezpieczna, że bardzo łatwo jest się od niej uzależnić. W tym kontekście związek jest podobny do amfetaminy: pobudza, daje dużego „kopa".

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Właściwości i działaniefenyloetyloaminy

Związek w organizmie pełni funkcje neuroprzekaźnika. Aktywuje działanie serotoniny, noradrenaliny, dopaminy oraz acetylocholiny. Wzrost poziomu fenyloetyloaminy aktywuje wydzielanie dopaminy, co wpływa na produkcje oksytocyny. Posiada także zdolność do przenikania z krwi do mózgu, gdzie po dostaniu się do układu nerwowego wywołuje uwalnianie β-endorfiny, czyli opioidowego peptydu odpowiadającego za ośrodek przyjemności w organizmie. Badania dowodzą, że PEA odpowiada za stan zakochania, wywołuje również „euforię biegacza”.

PEA ma jeszcze inne działanie. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, dlatego poleca się ją cierpiącym na depresję, a także osobom żyjącym w przewlekłym stresie. Warto zaznaczyć, że dzięki fenyloetyloaminie poprawia się pamięć czy zdolność kojarzenia faktów (związek ma działanie nootropowe, to jest poprawiające funkcje poznawcze, przede wszystkim poprzez stymulację wydzielania acetylocholiny).

U osób, które biegają, zwiększone wydzielanie fenyloetyloaminy podnosi wytrzymałość i odporność na ból. Związek wydziela się naturalnie podczas wysiłku. Daje więcej energii do ćwiczeń, przyspiesza również rozrost masy ciała i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Jak działa? Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejsza uczucie głodu, reguluje poziom glukozy we krwi, co z kolei wpływa na kontrolę apetytu. Podnosi także ciśnienie krwi, co też sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.

3. Suplementacja fenyloetyloaminy

Aby wyrównać poziom PEA, wystarczy sięgać po bogate w nią produkty spożywcze. To na przykład w czekolada, kakao, pistacje, migdały, świeży łosoś, nasiona soi, soczewica czerwona, parmezan, orzechy arachidowe, len czy pestki dyni.

Fenyloetyloamina znajduje się również w różnych odżywkach dla sportowców, preparatach na odchudzanie, ale i suplemetach diety, lekach przeciwdepresyjnych oraz farmaceutykach mających na celu poprawę funkcjonowanie układu oddechowego.

Jak miłość wpływa na zdrowie?
Jak miłość wpływa na zdrowie? [10 zdjęć]

Dwójka zakochanych w sobie ludzi może sobie nawet nie zdawać sprawy z niezwykle korzystnego wpływu ich

zobacz galerię

Decydując się na ich zażywanie warto pamiętać, że zalecana dzienna dawka fenyloetyloaminy wynosi od 250 do 500 mg. W razie potrzeby można zastosować większą, ale nie powinno się przekraczać 1000 mg/dobę. Warto zacząć od mniejszych dawek, a i robić przerwy w suplementacji. Ponieważ fenyloetyloamina nie wymaga długotrwałej suplementacji, najlepiej zażywać ją sporadycznie.

Trzeba pamiętać, że podwyższone stężenie PEA w mózgu z jednej strony objawia się stanami euforii, radością, pewnością siebie, podnieceniem. Z drugiej wywołuje bezsenność, zaburzenia łaknienia, brak tchu, stany niepokoju, nadmierną aktywnością na przemian z brakiem koncentracji, a nawet depresję. Obecność substancji w dużym stężeniu może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Naukowcy przypuszczają, że może mieć to wpływ na pojawianie się nudności, refluksu, uderzeń gorąca, migren czy nadmiernego pocenia się. Nadmiar PEA może również wywołać problemy z ciśnieniem.

Należy mieć na uwadze także przeciwwskazania i skutki uboczne. Fenyloetyloamina nie powinna być stosowana w przypadku zdiagnozowanej schizofrenii (podwyższa stężenie dopaminy w mózgu) i wraz z lekami będącymi inhibitorami MAO.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze