Trwa ładowanie...

To problem 250 mln osób na świecie. Chorują coraz młodsi

 Karolina Rozmus
23.10.2023 07:22
Pędź do okulisty, gdy zauważysz te objawy
Pędź do okulisty, gdy zauważysz te objawy (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że ponad 250 mln osób ma problem ze wzrokiem. Schorzenia okulistyczne może mieć też nawet połowa Polaków. Co więcej, z powodu zaćmy specjaliści operują coraz młodsze osoby. To kolejny skutek postępu cywilizacyjnego.

spis treści

1. Nie chodzą do lekarza. "Samo przejdzie"

Eksperci przypominają: "Profilaktyka i raz jeszcze profilaktyka", jak mówi dr Anna Wieczerska-Dec, okulistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

- Dzięki wczesnemu wykryciu choroby możemy podjąć skuteczne leczenie i mamy zdecydowanie większe szanse na wygraną. Niestety, wciąż wielu pacjentów z tej opcji nie korzysta, wychodząc z założenia, że może "samo przejdzie" – mówi specjalistka w rozmowe z PAP.

Zobacz film: "Czy można powstrzymać rozwój jaskry?"
Profilaktyczne badania wzroku powinniśmy odbywać co najmniej raz na dwa lata
Profilaktyczne badania wzroku powinniśmy odbywać co najmniej raz na dwa lata (Pixabay)

- Jeżeli pojawia się jakiś problem okulistyczny, to powinniśmy reagować jak najszybciej, a na kontrolne wizyty umawiać się przynajmniej raz na dwa lata. Rozwój cywilizacyjny przynosi nam wiele korzyści, ale również coraz więcej sytuacji, które nie sprzyjają naszym oczom.

- Z powodu zaćmy operujemy coraz młodszych pacjentów, podobnie dzieje się w przypadku chorych na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Kiedyś dotyczyło to głównie pacjentów po 65. roku życia, a teraz walkę z chorobą rozpoczynają młodsze osoby – wyjaśniła okulistka.

2. Kiedy do okulisty? Pędź, gdy zauważysz te objawy

Osoby dorosłe powinny badać wzrok u okulisty przynajmniej raz na dwa lata. Ale jeśli dorosły jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na jaskrę, to badania okulistyczne powinien wykonywać raz w roku lub częściej, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego.

- Sygnałem ostrzegawczym, bardzo niepokojącym, jest nagłe zaniewidzenie. Gwałtowne pogorszenie widzenia to numer jeden jeśli chodzi o problemy okulistyczne, które trzeba natychmiast wyjaśnić – tłumaczy dr Wieczerska-Dec. - Są choroby narządu wzroku, które postępują skrycie, są podstępne i ten stan może trwać miesiącami. W pewnym momencie dopiero okazuje się, że pacjent widzi dużo gorzej – dodała okulistka.

Warto wspomnieć, że najczęstszy problem związany z narządem wzroku, czyli krótkowzroczność, może dotyczyć nawet 1,6 mld osób na całym świecie. Eksperci szacują, że do 2050 r. nawet co druga osoba może się zmagać z niedowidzeniem.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze