Trwa ładowanie...

Sposoby na uporczywe zaparcia

Avatar placeholder
15.01.2020 23:12
Sposoby na uporczywe zaparcia
Sposoby na uporczywe zaparcia

Uporczywe zaparcia to skutek prowadzenia niewłaściwego stylu życia, wstrzymywania wypróżnień, złej diety, picia za małej ilości płynów. Problem zaparć dotyczy co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny.

spis treści

1. Objawy zaparć

Zaniepokoić powinno nas wydalanie kału rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Towarzyszy temu ból, stolec oddawany jest z trudem a chory odczuwa niepełne wypróżnienie. Jeśli powyższe objawy pojawiają się u nas zbyt często, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że zaparcia u dorosłych mogą być spowodowane jakąś chorobą: zaburzeniem hormonalnym (np. nadczynnością przytarczyc), chorobami nerwów i mięśni. Niekiedy światło jelita jest zwężone przez polip lub kamień kałowy, co prowadzi do zaparcia. Przyczyny uporczywych zaparć można również szukać w przyjmowanych lekach.

2. Leczenie uporczywych zaparć

Co jest dobre na zaparcia? Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam w uniknięciu zaparć.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • Po pierwsze, trzeba uregulować wypróżnienia. Najlepszym czasem na oddanie stolca jest ranek – zaraz po wstaniu z łóżka jelito grube jest najbardziej aktywne, dlatego wtedy należy znaleźć trochę czasu na spokojne oddanie stolca. Wstrzymywanie stolca sprawia, że ten poranny odruch zanika. Organizm trzeba przyzwyczaić do porannego wypróżnienia. Można to zrobić pijąc rano szklankę wody z cytryną lub wody, w której przez całą noc moczyły się suszone śliwki. To jeszcze bardziej pobudzi jelito.
  • Po drugie, trzeba dbać o właściwą dietę. Codzienne posiłki powinny być bogate w błonnik, który reguluje pracę jelit. Można go znaleźć w owocach, warzywach, nektarach, sokach, jogurtach, pieczywie razowym, kaszy, zsiadłym mleku i kefirach. Należy unikać białego pieczywa, ryżu, manny, budyniu, czekolady, kakao, mocnej herbaty, czerwonego wina, gdyż te produkty spowalniają prace jelit. Ponadto musimy pamiętać, że posiłki trzeba spożywać regularnie, pokarm należy dokładnie rozgryzać.
  • Po trzecie, trzeba pić dużo płynów (dzienna norma to 2,5-3 litrów). Powinny być to soki, nektary i woda niegazowana. Jeśli naszemu organizmowi dostarczamy zbyt małe ilości wody to on, chroniąc się przed odwodnieniem, wykorzysta wodę z zawartości jelitowej – to skutkuje powstaniem suchej masy w jelicie grubym i zaparciami.
  • Po czwarte, uporczywe zaparcia pojawiają się na skutek prowadzenie siedzącego trybu życia. Korzystnie na ruch jelit wpływają: spacerowanie, jazda na rowerze i pływanie.
  • Po piąte, unikajmy stresu. Wpływa on negatywnie na mięśnie wspomagające prawidłowe ruchy jelit. Stres powoduje także inne zmiany w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili przezwyciężać utrzymujące się napięcie psychiczne. Warto odreagowywać na spacerach lub pozwolić sobie na aromatyczną kąpiel, która rozluźni mięśnie.
  • Po szóste, aby zwalczyć uporczywe zaparcia możemy sięgnąć po środki przeczyszczające. Musimy jednak być rozważni i wiedzieć, że tabletki działają krótkotrwale, a ich długie stosowanie skutkuje tym, że jelita szybko przyzwyczajają się do środka, który je wspomaga.

Gdy uporczywe zaparcia doprowadzą nas do lekarza, zostaniemy przebadani. Na początku specjalista przeprowadzi z nami wywiad i wykona podstawowe badania. Jeśli mimo tego nie uda się ustalić przyczyny problemu, zostaniemy skierowani na badania specjalistyczne, czyli: badanie kału na krew utajoną (jeśli znajduje się w kale, może sugerować nowotwór), endoskopowe, USG czy badanie kontrastowe jelita grubego. Gdy wykluczy się chorobę, można uznać, że są to tzw. nawykowe zaparcia, których przyczyną jest zła dieta i niewłaściwy styl życia.

3. Skutki uporczywych zaparć

Czasami zaparcia prowadzą do poważnych schorzeń odbytnicy i odbytu (np. żylaki). Zaleganie masy kałowej w jelicie grubym sprzyja stanom zapalnym jelita i tworzeniu się kamieni kałowych. Kamienie mogą prowadzić do odleżyn i owrzodzenia jelita.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Metody na zaparcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze