Trwa ładowanie...

Ważne odkrycie. To białko może przeciwdziałać tworzeniu się tzw. komórek zombie

Avatar placeholder
20.03.2024 13:00
Opóźnia proces starzenia. Przeciwdziała tworzeniu się "komórek zombie"
Opóźnia proces starzenia. Przeciwdziała tworzeniu się "komórek zombie" (Getty Images)

Naukowcy dokonali znaczącego odkrycia, identyfikując białko, które może przeciwdziałać tworzeniu się tzw. komórek zombie. To przełom, który może opóźnić proces starzenia się.

spis treści

1. Komórki "zombie"

Z wiekiem w ludzkim organizmie pojawiają się komórki, które żyją dłużej niż powinny. Zamiast zostać usunięte, akumulują odpady komórkowe, przyczyniając się do procesu starzenia. Te komórki, tzw. komórki zombie, są powiązane z ryzykiem rozwoju wielu chorób wieku starszego, w tym choroby Alzheimera, niewydolności serca oraz niektórych nowotworów.

2. Kluczowe odkrycie: HKDC1

Gdy mitochondria i lizosomy nie funkcjonują prawidłowo, komórki stają się "zombie". Naukowcy z Japonii odkryli, że kluczową rolę w usuwaniu uszkodzonych mitochondriów (będących "elektrowniami jądrowymi" komórek) oraz w naprawie lizosomów odpowiedzialnych za rozkładanie i usuwanie zużytych części komórek odgrywa białko o nazwie HKDC1.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Znalezienie sposobu na regulację działania HKDC1 może być więc kluczowe dla powstrzymania procesu starzenia.

3. Rola TFEB w regeneracji komórkowej

Do tej pory nie było w pełni zrozumiałe, jak dokładnie regulowane są mitochondria i lizosomy. Wiadomo jednak, że ważną rolę odgrywa tutaj również białko zwane czynnikiem transkrypcyjnym EB (TFEB).

Badania przeprowadzone przez zespół naukowy z Uniwersytetu w Osace wykazały, że HKDC1 jest niezbędne do zwiększenia poziomu TFEB. Odkrycie to rzuca nowe światło na mechanizmy zapobiegania starzeniu się komórek.

4. Potencjalne zastosowania terapeutyczne

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences wskazują, że niski poziom HKDC1 wiąże się z "dysfunkcją mitochondriów" i "nagromadzeniem uszkodzonych lizosomów". Odpowiednie poziomy tego białka mogą skutecznie przyczyniać się do usuwania odpadów mitochondrialnych oraz wspierania regeneracji lizosomów.

Shuhei Nakamura, starszy autor badania i adiunkt na wydziale genetyki, zwraca uwagę na znaczenie interakcji HKDC1 z białkami VDAC, które umożliwiają kontakt mitochondriów z lizosomami i są kluczowe dla naprawy lizosomów.

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia te otworzą drogę do nowych metod leczenia chorób związanych ze starzeniem się. Istnieje perspektywa opracowania leków, które poprzez zwiększenie poziomu HKDC1, mogą poprawić zdrowie komórek i zapobiegać procesowi starzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze