Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Pływanie, bieganie, jazda na rowerze – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje nam sport. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i starszych. Warto pamiętać, że uprawianie sportu nie tylko wpływa na ładną sylwetkę i dobrą wydolność organizmu, ale również zapobiega wielu chorobom. Dlatego w każdym wieku należy się ruszać w miarę swoich możliwości.

Spis treści:
 1. 1. Co nam daje aktywność fizyczna?
 2. 2. Ruch wśród osób starszych
 3. 3. Rehabilitacja ruchowa

1. Co nam daje aktywność fizyczna?

Aktywność fi zyczna pozwala nam:

 • poprawić lub zachować wydolność fizyczną,
 • utrzymać odpowiednią wagę,
 • zachować siłę mięśniową, która stabilizuje stawy i kręgosłup,
 • na wzrost odporności,
 • osiągnąć lepsze samopoczucie.

Inną pozytywną konsekwencją ruchu jest zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom serca. Dzieje się tak poprzez:

 • racjonalne odżywianie osób aktywnych,
 • zmniejszoną ilość wypalanych papierosów,
 • sprawniejszy układ krążenia,
 • mniejszy negatywny stres.

Warto pamiętać również, że osoba szczupła, sprawna fizycznie, szybciej i łagodniej przechodzi choroby niż osoba otyła i bez kondycji.

2. Ruch wśród osób starszych

Starzenie się organizmu powoduje stopniowe zmniejszanie się aktywności komórek, narządów i tkanek. Wiąże się z tym także niższa aktywność fizyczna. Osoby starsze prowadzą tryb życia ograniczający ruch, w ich organizmie dochodzi do zmian związanych z wiekiem i chorobowych.

W Polsce osoby stare stanowią 16% społeczeństwa. Od osiągnięcia wieku emerytalnego kobiety żyją jeszcze ponad 20 lat, a mężczyźni – ponad 12. 75% osób powyżej 60. roku życia jest ciągle mobilnych. 20% osób w wieku 70 lat ma ograniczoną mobilność do otoczenia wokół domu. Co piąta osoba pomiędzy 65. a 69. rokiem życia jest niesprawna, a po 80. – co druga. Szacunkowo przyjmuje się, że około 1,5 mln osób w podeszłym wieku ma ograniczoną mobilność, a 120 tysięcy ciągle leży.

Starość objawia się spadkiem zdolności człowieka i jego możliwości ruchowych:

 • procesy odnowy po wysiłku są wolniejsze i organizm trudniej sie do niego adaptuje,
 • szybkość, gibkość, siła, wytrzymałość, zręczność spadają – uwidacznia się to w codziennych czynnościach,
 • zwalnia się tempo życia i wykonywanych czynności,
 • sygnały wzrokowe, czuciowe i słuchowe są gorzej odbierane,
 • intensywny wysiłek fizyczny sprawia trudność.

Zmiana nawyków ruchowych w starszym wieku jest trudna i zachodzi powoli. Ograniczona jest plastyczność procesów nerwowych u osób starszych, co powoduje wolniejsze dostosowanie się do sytuacji. Starość powoduje również zmiany w sferze psychospołecznej człowieka. Osoba w podeszłym wieku ma mniejszą aktywność psychiczną i społeczną, obniżoną możliwość adaptacji, wycofuje się ze spraw otoczenia i innych ludzi, bardziej skupia się na sobie – na swoich planach i potrzebach, nie jest samokrytyczna, idealizuje przeszłość, odsuwa plany i zamierzenia, ma skostniały system wartości. Te cechy mogą powodować problemy przy rehabilitacji ruchowej.

3. Rehabilitacja ruchowa

Umożliwia większą aktywność fizyczną i wydolność ruchową. Dzięki niej osoby starsze mogą wrócić do swoich codziennych zajęć, rodziny, przyjaciół. Mają więcej energii i werwy do życia. Stają się pełnosprawne na co dzień. Przed rozpoczęciem rehabilitacji ruchowej danej osoby należy przeprowadzić z nią wywiad, by dowiedzieć się, jaka jest jej kondycja fizyczna i psychiczna. Dopiero wtedy można wyznaczyć cele do osiągnięcia. Rozróżnia się cztery ich rodzaje:

 • pełne zdrowie,
 • samodzielność,
 • maksymalne usprawnienie,
 • zminimalizowanie dyskomfortu w chorobie.

Podstawowym celem w rehabilitacji jest zwykle samowystarczalność w miejscu zamieszkania. Rehabilitacja ruchowa jest przeprowadzana zwykle w sali rehabilitacyjnej pod okiem rehabilitanta. Ten wspomaga i uczy swoich pacjentów. Niezwykle ważna jest tutaj motywacja do ćwiczeń. Jej brak może zniweczyć poświęcony na nią czas. Rehabilitacja jest oceniana na podstawie prowadzonej dokumentacji. Bierze się pod uwagę ruchomość stawów i siłę mięśni. Ponadto rehabilitant obserwuje i ocenia widoczną poprawę na co dzień.

Mówi się, że łóżko to błąd lekarski na czterech nogach. Nie bez powodu. Pozycja leżąca u osoby starszej może powodować poważne konsekwencje. Unieruchomienie człowieka pierwsze skutki przynosi już po czterech dniach, gdy wzrasta wydalanie wapnia i azotu, co wzmaga osteoporozę i zanik mięśni. Pojawiają się zawroty głowy, uginające się nogi, spada ciśnienie krwi, co powoduje brak chęci do wstawania z łóżka. dlatego warto, jeżeli to możliwe, przeprowadzać rehabilitację ruchową.

U osób starszych aktywność fizyczna jest zazwyczaj na niskim poziomie. Ważne, by w ogóle istniała. Warto gimnastykować się codziennie chociaż 15 minut, spacerować, chodzić na wycieczki, a jeśli to możliwe – pływać czy jeździć na rowerze.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

pokaż 5 następnych

Artykuły Rehabilitacja

Rehabilitacja Rodzaje rehabilitacji

Rehabilitacja jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. W zależności od choroby, isnieją ... lub pracuje w placówce, gdzie zawarto taką umowę. Rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne w domu Rehabilitacja może być ... elektromagnetycznym, hydroterapia, balneoterapia, krioterapia. Rehabilitacja ogólnoustrojowa Rehabilitacja og ... i są udzielane w oddziale, obejmują badania diagnostyczne. W zakres świadczeń wchodzi: rehabilitacja narządu...

Roboty pomogą niepełnosprawnym!
Rehabilitacja Roboty pomogą niepełnosprawnym!

(...) ale utracił także możliwość posługiwania się mową do komunikacji z innymi. Gruntowna i długa rehabilitacja pozwoliła jedynie...

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?
Drugi rok życia dziecka Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. W tym celu pomocne jest uprawianie sportów przez rodziców oraz wspólne gry i zabawy z dzieckiem.

Zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako połączenie dobrej kondycji fizycznej, umysłowej...

Waga a zdrowie
Odchudzanie Waga a zdrowie

Nadwaga i otyłość to istotne problemy zdrowotne związane ze stylem życia, jaki prowadzimy. Otyłość...

Alkohol a zdrowie
Alkohole Alkohol a zdrowie

Napoje alkoholowe to przede wszystkim puste kalorie, czyli poza energią nie dostarczają organizmowi...

Zdrowie a LGBT
Orientacje seksualne Zdrowie a LGBT

Istnieje przekonanie, że inna orientacja seksualna niż orientacja heteroseksualna niesie ze...

Bakalie a zdrowie
Piramida żywienia na diecie Bakalie a zdrowie

Jedni kojarzą je ze świętami Bożego Narodzenia – kompotem z suszu, inni z keksem czy...

Bilansowanie zdrowej diety Dieta a zdrowie

Dieta to styl życia, jeśli więc nie będzie ona pokrywała zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze oraz energię, spowoduje rozwój wielu chorób oraz może w sposób bezpośredni zagrażać życiu.

Ciąża Zdrowie w ciąży

Zdrowie w ciąży ważne jest zarówno dla matki, jak i dziecka. Wszystkie choroby, dolegliwości...

Psychologia Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne odbija się na samopoczuciu i wyglądzie zewnętrznym. Równowagę wewnętrzną...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij