Trwa ładowanie...

Przez "zabawne" dźwięki nie mogła spać. "Słyszała" rozwijającego się raka

Avatar placeholder
17.04.2024 10:12
"Zabawne" dźwięki nie pozwalały jej spać. Kobieta słyszała rozwijającego się guza w mózgu
"Zabawne" dźwięki nie pozwalały jej spać. Kobieta słyszała rozwijającego się guza w mózgu (Getty Images / Facebook)

Denise Wingfield miała problemy z zasypianiem, nieustannie męczył ją zabawny dźwięk, który przypominał szum w uszach. Wizyta u specjalisty szybka ujawniła przyczynę - u 55-latki zdiagnozowano guza mózgu.

spis treści

1. Uciążliwe dźwięki

Początkowo dolegliwości skłoniły Denise do poszukiwania pomocy u laryngologa. "Zabawny" dźwięk nadal jednak nie pozwalał 55-latce zasnąć, szum w prawym uchu jedynie przybrał na sile.

W końcu kobieta przeszła badanie MRI, podczas którego odkryto anomalię w jej mózgu. Lekarze zdiagnozowali u niej guza mózgu. Wtedy Denise uświadomiła sobie, że zabawne dźwięki, które słyszy, w rzeczywistości są rosnącym nowotworem.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

- Nie miałam żadnych objawów poza dziwnym szumem w uchu. Kiedy w nocy próbowałam spać, wydawało mi się, że są coraz głośniejsze. Nawet nie przypuszczałam, że może to być spowodowane guzem mózgu - wyznała 55-latka w rozmowie z The Sun.

W czasie kraniotomii wykryto u niej skąpodrzewiaka drugiego stopnia, rzadkiego guza mózgu. W związku z powikłaniami musiała jednak przejść kolejną operację, sześciotygodniową radioterapię, a następnie cztery rundy chemioterapii.

2. Niespodziewana diagnoza

Denise po operacjach nadal była monitorowana przez specjalistów, a badania wykonane w styczniu 2024 roku wykazały, że guz ponownie urósł. Wzrost jest powolny, więc zespół medyczny czeka na rozwój, by zalecić odpowiednie leczenie.

- Chociaż świadomość, że choroba wciąż rośnie, jest przerażająca, regularnie poddaję się badaniom, co zapewnia pewien komfort - wyjaśnia kobieta.

55-latka zmaga się ze zmęczeniem oraz drobnymi problemami z równowagą, ale poza tym stara się prowadzić normalne życie - biega, jeździ na rowerze i pływa. Wciąż czeka na plan leczenia od zespołu medycznego.

- Przez lata, które upłynęły od operacji, dużo podróżowałam i brałam udział w zajęciach napędzanych adrenaliną. Każdego dnia staram się żyć w pełni - podsumowała.

3. Rzadki guz mózgu

Skąpodrzewiak to rzadki rodzaj guza mózgu, który rozwija się z komórek glejowych, a objawy w znacznym stopniu zależą od umiejscowienia. Najczęściej jednak wymienia się:

Jeśli guz zlokalizowany jest w płacie czołowym, może powodować stopniowe zmiany nastroju i osobowości oraz osłabienie. Jeśli jest zlokalizowany w płacie skroniowym, może wywoływać problemy z mową, koordynacją i pamięcią.

Skąpodrzewiaki drugiego stopnia należą do wolnorosnących guzów, a trzeciego stopnia rosną szybciej i częściej rozprzestrzeniają się w mózgu. Rzadki rodzaj nowotworu zwykle atakuje osoby w wieku 30–50 lat, częściej dotyka mężczyzn.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze