Trwa ładowanie...

Zakażona kotka zadrapała lekarkę. Zaatakowała ją "choroba hodowcy róż"

Avatar placeholder
14.04.2024 19:42
Lekarka podrapana przez kota zaraziła się bardzo rzadką chorobą
Lekarka podrapana przez kota zaraziła się bardzo rzadką chorobą (Getty Images, Facebook)

U lekarza weterynarii wykryto infekcję grzybiczą powodującą powstawanie specyficznych pęcherzy na skórze, która zwykle atakuje jedynie koty.

spis treści

W opublikowanym na łamach czasopisma "Emerging Infectious Diseases" artykule naukowcy szerzą świadomość na temat choroby kotów, która może przenosić się na ludzi. Wszystko przez incydent z 2022 roku, kiedy lekarka weterynarii w Kansas została zarażona poprzez drapnięcie swojego "pacjenta".

1. Rzadka choroba kotów wykryta u weterynarza

Lekarze byli przekonani, że dolegliwości kota świadczą o obecności częstej bakterii i leczyli go antybiotykami. Zmiany chorobowe jednak stale się pogłębiały i rozprzestrzeniały na kończyny i inne części ciała kota. W końcu wykryto, że źródłem zmian jest specyficzna infekcja grzybicza, która wywodzi się z gleby i może przenieść się na ludzi poprzez kontakt z roślinami lub ugryzienie czy zadrapanie przez zakażone zwierzę. Taki scenariusz zrealizował się właśnie na jednej z wizyt kontrolnych, gdzie zakażona kotka zadrapała lekarkę, przebijając jej rękawiczkę ochronną.

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"

Już dwa tygodnie później kobieta odkryła na swojej dłoni puchnącą zmianę, która zaczęła szybko rozprzestrzeniać się na resztę ramienia. Infekcja ta była zaledwie trzecim takim przypadkiem u człowieka w całych Stanach Zjednoczonych. Eksperci jednak ostrzegają, że zakażenia nadal są powszechne w Ameryce Południowej.

Leczenie kobiety oparte na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych trwało aż osiem miesięcy.

2. Grzyb, który powoduje "chorobę hodowcy róż"

Grzyb z gatunku Sporothrix schenckii najczęściej występuje w klimacie tropikalnym, ale nie tylko. Jeśli zainfekuje zwierzę, staje się ono obarczone wyjątkowo dużym ryzykiem rozprzestrzeniania choroby na inne zwierzęta, ale i ludzi. Bardzo często zarazić można się także przez kolczaste rośliny, z którymi kontakt może skończyć się przecięciem skóry, jak np. róże, dlatego choroba ta nazywana jest często "chorobą hodowcy róż".

Objawy zaczynają się od małych, bezbolesnych guzków pod skórą pojawiających się w częściach ciała, które mogły mieć bezpośrednią styczność z grzybem. Guzki te jednak szybko rosną i zaczynają przekształcać się w otwarte rany lub ropne wrzody, które bardzo wolno się goją. Infekcja ta zwykle przebiega dość łagodnie, ale nieleczona może wpływać na kości i stawy. W skrajnych przypadkach ciężkiego przebiegu, może także mieć wpływ na kondycję płuc i centralnego układu nerwowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze