Trwa ładowanie...

Zauważyłeś podczas posiłku? To 3 kluczowe objawy raka

 Karolina Rozmus
27.02.2024 19:28
Jeśli zauważysz podczas posiłku, nie zwlekaj. Mogą zwiastować raka
Jeśli zauważysz podczas posiłku, nie zwlekaj. Mogą zwiastować raka (Getty Images)

Dolegliwości mogą wydawać się błahe, ale jeśli nie ustępują bądź nasilają się, bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Mogą wskazywać na nowotwór przewodu pokarmowego, choć nie tylko.

spis treści

1. Nie bagatelizuj. Mogą być oznaką raka

International Agency for Research on Cancer (IARC) wskazuje, że w 2022 r. odnotowano 20 milionów nowych przypadków raka i 9,7 miliona zgonów z powodu chorób nowotworowych. Dane są alarmujące, a eksperci uważają, że zachorowań będzie przybywać. Do 2050 r. liczba rozpoznań może wzrosnąć nawet o 77 proc. Część nowotworów można powstrzymać, stawiając diagnozę na jak najwcześniejszym etapie. Dlatego eksperci apelują, by pozostać czujnym na objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór.

Brytyjska organizacja charytatywna, która swoją działalność skupia wokół pacjentów onkologicznych, alarmuje, by jak najwcześniej zgłosić się do lekarza. Macmillan Cancer Support wyjaśnia, że za wymagające kontaktu z medykiem należy uznać objawy, które:

Zobacz film: "Trzy wczesne objawy raka trzustki"
  • utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie,
  • są niewyjaśnione, np. nagle na skórze pojawia się nowy guzek bądź zauważamy krwawienia, których przyczyny nie da się jednoznacznie wskazać,
  • są nietypowe - np. nagła zmiana charakteru kaszlu, który dokucza od dłuższego czasu czy niepokojący wygląd pieprzyka.
Pozornie błahe objawy mogą być symptomami raka
Pozornie błahe objawy mogą być symptomami raka (Getty Images)

2. Pojawiają się w czasie lub po posiłku

Organizacja wskazuje również na trzy objawy, które pojawiają się w czasie lub po posiłku i mogą mieć związek z chorobą nowotworową. Pierwszy z nich to utrata apetytu bądź uczucie pełności. Fałszywe uczucie sytości może mieć związek z odpowiedzią układu odpornościowego na chorobę onkologiczną czy pojawiać się pod wpływem produkowanych przez komórki nowotworowe związków. Może też występować wraz z bólem w nadbrzuszu czy uczuciem niestrawności w przebiegu raka żołądka.

Niestrawność i zgaga, dysfagia i wrażenie przeszkody w przełyku to zresztą kolejne symptomy, których nie należy bagatelizować. Zaburzenia połykania mogą wskazywać m.in. na nowotwór przełyku, jeden z nowotworów przewodu pokarmowego, które stanowią od 15 do 20 proc. wszystkich zachorowań na raka. Niestrawność czy bóle w nadbrzuszu mogą być też oznaką raka żołądka, trzustki i dróg żółciowych.

Trzeci objaw, na jaki zwraca uwagę organizacja, to wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha. Mogą pojawiać się przy nowotworach przewodu pokarmowego jak rak jelita grubego, ale bywają też symptomem raka jajnika, otrzewnej i jajowodów. Wodobrzusze, które może być widoczne jako zwiększenie obwodu w pasie, występuje także u 80 proc. chorych z rakiem piersi, trzonu macicy czy jelita grubego, żołądka bądź trzustki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze