Trwa ładowanie...

Aleksieja Nawalnego otruto substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy. Jak działa trucizna?

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego poinformowała, że lekarze z niemieckiej kliniki Charite potwierdzili, że rosyjski opozycjonista został otruty substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy. Co wiadomo o tej truciźnie? Jest wykorzystywana od produkcji broni chemicznej, w tym "sławnych" nowiczoków oraz leków na chorobę Alzheimera.

1. Aleksiej Nawalny został otruty

Aleksiej Nawalny poczuł się źle podczas lotu z Tomska do Moskwy. Kiedy stracił przytomność, samolot wylądował awaryjnie w Omsku na Syberii. Od samego początku współpracownicy byli przekonani, że opozycjonista został otruty. Moskwa to zaprzeczała. W końcu Nawalny uzyskał pozwolenie na wylot z Rosji i teraz przebywa na leczeniu w niemieckiej klinice Charite.

Aleksieja Nawalnego zatruto substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy
Aleksieja Nawalnego zatruto substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy (Getty Images)

Po przeprowadzeniu badań niemieccy lekarze potwierdzili dotychczasowe hipotezy.

"Lekarze niemieckiej kliniki Charite potwierdzili, że Nawalny został zatruty substancją z grupy inhibitorów cholinoesterazy. Stan Aleksieja jest stabilny, ale nadal jest w śpiączce. Nie ma jeszcze prognoz" - napisała rzeczniczka Kira Jarmysz.

2. Jak działają inhibitory cholinoesterazy?

Wciąż nie wiadomo, jaką konkretnie substancją otruto Nawalnego. Wyjaśniono jedynie, że pochodzi ona z grupy "osławionych" inhibitorów cholinoesterazy. Ta substancja była używana przez naukowców ze Związku Radzieckiego do stworzenia broni chemicznej, w tym dobrze znanego nowiczoka (rosyjską odmianę środków paralityczno-drgawkowych z grupy związków V).

W 2018 roku nowiczokiem zostali zatruci były agent rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal oraz jego córka Julia. Wówczas poszkodowanych zostało 21 osób, w tym policjant, który znalazł nieprzytomnych córkę i ojca w parku na ławce. Skripalowie przez wiele miesięcy walczyli o życie w szpitalu. Podobnym gazem bojowym został również otruty Kim Dzong Nam, brata Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Nie przeżył tego.

Jak działają inhibitory cholinoesterazy?

Ta substancja jest uznawana za neurotoksynę, która blokuje działanie enzymów z grupy cholinoesteraz, które są wytwarzane w wątrobie i wydzielane do krwi. Podana w niewłaściwej dawce może doprowadzić do zakłócenia przekaźnictwa między neuronami a mięśniami oraz gruczołami. To z kolei może spowodować ostrą niewydolność organizmu oraz skurcz mięśni międzyżebrowych i przepony, co skutkuje uduszeniem.

Zobacz także: Zatrucie jadem kiełbasianym - źródła zakażenia, objawy, leczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza