Trwa ładowanie...

Alkohol powoduje raka jelita!

Avatar placeholder
23.04.2019 15:13
Alkohol powoduje raka jelita!
Alkohol powoduje raka jelita! (123RF)

Częste picie skraca życie – oczywiście jest tu mowa o alkoholu. Najnowsze badania wykazały, że nadmierne spożywanie alkoholu powoduje raka jelita grubego. Co roku jest rozpoznawanych 700 tysięcy nowych przypadków zachorowania na ten nowotwór. Stanowi on jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe.

1. Alkohol a rak jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest najczęstszą przyczyną zgonów spośród chorób nowotworowych. Do czynników ryzyka powodujących raka jelita należą: brak błonnika w diecie, częste spożywanie pokarmów smażonych oraz grillowanych, a także palenie tytoniu, które zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego u kobiet o 40%, a u mężczyzn o 30%. Ponadto do występowania nowotworu predysponują skłonności genetyczne, występowanie zaparć oraz brak aktywności fizycznej. Na podstawie najnowszej analizy badań epidemiologicznych przeprowadzonych w 61 krajach wykazano, że spożycie alkoholu powoduje raka jelita grubego. Osoby, które spożywają 1 drinka dziennie (50 g alkoholu), mają zwiększone ryzyko zachorowania o 21%, z kolei konsumowanie powyżej 50 g alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania aż o 52%, w porównaniu do osób niespożywających alkoholu.

50 g czystego alkoholu znajduje się w:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • 100 g wódki,
  • 400 ml wina,
  • 1 litrze piwa (w 2 puszkach).

Proces rozwoju zmian nowotworowych jelita grubego może trwać nawet kilka lat, nie dając początkowo żadnych objawów. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się krwawienia z układu pokarmowego (kał często pokryty jest warstewką świeżej krwi), bóle brzucha oraz na przemian – zaparcia i biegunki. Ponadto zmienia się rytm wypróżnień. Wiele osób nie ma apetytu, chudnie i odczuwa nieprzyjemny smak w ustach. Utrata krwi w wyniku krwawień prowadzi do anemii oraz osłabienia organizmu. Zapadalność na nowotwór jelita grubego systematyczne zwiększa się, dlatego ciągle poszukuje się przyczyn występowania tego schorzenia oraz metod zapobiegania mu.

2. Alkohol jako czynnik kancerogenny

Wiele dotychczas przeprowadzonych badań wskazuje na związek pomiędzy spożywaniem alkoholu a zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe. Alkohol uważany jest za jedną z przyczyn wystąpienia raka wątroby. Konsumpcja napojów alkoholowych stanowi bezpośrednią przyczynę wystąpienia nowotworów wątroby u 20% nowo zdiagnozowanych przypadków tej choroby. Nowotwory jamy ustnej oraz gardła najczęściej kojarzone są z paleniem papierosów. Jednakże wykazano, że spośród wszystkich przypadków tej choroby około 35% jest następstwem picia alkoholu. Ponadto u osób, które spożywają codziennie alkohol, częściej występują zakażenia wirusem HPV, zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwory. Podobnie jak w przypadku nowotworów jamy ustnej i gardła, rozwój raka przełyku jest związany z konsumpcją napojów alkoholowych, przy czym wzrost ryzyka zachorowania jest wyższy dla napojów wysokoprocentowych niż niskoprocentowych (piwo, wino). Nadużywanie alkoholu jest jednym z czynników predysponujących do rozwoju raka krtani. Liczne publikacje naukowe wskazują, że równoczesne spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka w porównaniu do osób niepalących tytoniu i niepijących.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze