Trwa ładowanie...

Alkohol z tym napojem zwiększa kaca. Lekarka wyjaśnia

Avatar placeholder
Krystyna Gwóźdź 21.05.2023 21:15
Okazuje się, że pijąc drinki z napojem light, upijesz się statystycznie 15 minut wcześniej
Okazuje się, że pijąc drinki z napojem light, upijesz się statystycznie 15 minut wcześniej (Getty Images)

Łączysz napój dietetyczny z alkoholem? Przygotuj się na kaca. Okazuje się, że ta popularna kombinacja może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Badania naukowe wskazują, że spożywanie alkoholu z napojem dietetycznym może zwiększać ryzyko bólu głowy i złego samopoczucia następnego dnia.

spis treści

1. Alkohol z napojem light przyspiesza upojenie alkoholowe

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonymi przez naukowczynię Cecile Marczinski, alkohol spożywany ze sztucznie słodzonym napojem (np. dietetycznym napojem bezalkoholowym) skutkuje wyższymi stężeniami alkoholu w wydychanym powietrzu w porównaniu z taką samą ilością alkoholu spożywanego z podobnym napojem zawierającym cukier.

Badania przywołuje na swoim Instagramie nefrolog prof. Karolina Kędzierska-Kapuza, która wyjaśnia, że cukier, podobnie jak posiłek, spowalnia wchłanianie alkoholu z żołądka do krwioobiegu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

"Innymi słowy, nie chodzi o to, że dietetyczne napoje gazowane przyspieszają zatrucie. Raczej cukier w zwykłych napojach gazowanych spowalnia tempo wchłaniania alkoholu" – przytacza słowa Dennisa Thombsa, profesora z University of North Texas Health Science Center w Fort, lekarka.

"Okazuje się, że pijąc drinki z napojem light, upijesz się statystycznie 15 minut wcześniej i będziesz o 25 proc. bardziej pijany/pijana niż spożywając drinki zawierające cukier" – informuje dr Kędzierska-Kapuza.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku, który może zwiększać to ryzyko. Alkohol sam w sobie jest też diuretykiem, co oznacza, że pobudza organizm do częstszego oddawania moczu. Napoje dietetyczne, zwłaszcza te zawierające kofeinę, również mają działanie moczopędne.

Kombinacja alkoholu i napoju dietetycznego może nasilać ten efekt, prowadząc do większej utraty płynów z organizmu i ryzyka odwodnienia. Odwodnienie to jeden z głównych czynników powodujących objawy kaca.

Dlatego ważne jest, aby pić odpowiedzialnie, kontrolować spożycie alkoholu i pamiętać o konieczności zachowania równowagi w nawodnieniu organizmu podczas spożywania alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze