Trwa ładowanie...

Alugastrin – skład, działanie, wskazania, szkodliwość

Avatar placeholder
10.10.2023 14:01
Alugastrin łagodzi dolegliwości bólowe w nadkwaśności soku żołądkowego
Alugastrin łagodzi dolegliwości bólowe w nadkwaśności soku żołądkowego (Adobe Stock)

Alugastrin to preparat w formie tabletek i zawiesiny doustnej, który łagodzi dolegliwości związane z nadkwaśnością soku żołądkowego. Jak działa Alugastrin na układ pokarmowy? Jakie są główne składniki aktywne w Alugastrin? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego zażywania?

spis treści

1. Co to jest Alugastrin i do czego jest stosowany?

Alugastrin to preparat dostępny bez recepty, który zawiera substancję dihydroksyglinowo-sodowy węglan (Dihydroxyaluminii natrii carbonas). Preparat ma postać tabletek lub zawiesiny i jest dostępny jako:

  • Alugastrin zawiesina 68 mg/ml (1,02 g/15 ml), butelka 250 ml,
  • Alugastrin tabletki do rozgryzania i żucia 340 mg, 20 tabletek o smaku miętowym,
  • Alugastrin tabletki do rozgryzania i żucia 340 mg, 40 tabletek o smaku miętowym.

Co zawiera i jak działa Alugastrin? Preparat w formie zawiesiny doustnej w jednorazowej dawce 15 ml zawiera 1,02 g dihydroksyglinowo-sodowego węglanu. Obecne są w nim także substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący, guma ksantan, metylu parahydroksybenzoesan, symetykon (emulsja), propylu parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa, chloroheksydyny diglukonian, roztwór, olejek mięty polnej z obniżoną zawartością mentolu, woda oczyszczona.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Każda tabletka do rozgryzania i żucia Alugastrin zawiera 340 mg dihydroksyglinowo-sodowego węglanu oraz substancje pomocnicze, takie jak: mannitol, skrobia ziemniaczana, karmeloza sodowa, magnezu stearynian, substancja poprawiająca smak i zapach miętowa, sacharyna sodowa.

W aptekach można kupić także tabletki i proszek Alugastrin 3 FORTE.

2. Skład Alugastrin i działanie

Substancją czynną preparatu jest węglan glinu (węglan dihydroksyglinowo-sodowy), który reaguje z kwasem solnym obecnym w soku żołądkowym. To:

  • zwiększa pH soku żołądkowego, co prowadzi do zobojętnienia odczynu soku żołądkowego,
  • ogranicza uszkadzający wpływ soku żołądkowego na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy.

W efekcie Alugastrin działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy, łagodzi dolegliwości bólowe w nadkwaśności soku żołądkowego.

3. Wskazanie do stosowania Alugastrin i dawkowanie

Jakie są wskazania do stosowania Alugastrin? Preparat jest zalecany w leczeniu:

Jakie są zalecane dawki i schematy stosowania Alugastrin?

Jakie są zalecane dawki i schematy stosowania Alugastrin? Alugastrin jest przeznaczony do stosowania doustnego. Zawiesinę przed użyciem trzeba wstrząsnąć. Tabletki należy żuć lub ssać.

Jeśli chodzi o dawkowanie Alugastrin, to dorośli i dzieci po 6. roku życia, zawsze po posiłku lub między posiłkami: godzinę po posiłkach i przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości powinni stosować:

  • od 1 do 2 tabletek,
  • 15 ml (1 łyżka stołowa) zawiesiny.

Czy Alugastrin można stosować u dzieci? Tak, jednak wyłącznie u tych, które ukończyły 6 rok życia. W przypadku dzieci młodszych preparat można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem i rozpoznaniem przez niego przyczyny dolegliwości.

Bardzo ważne jest, by w razie nieskuteczności preparatu i utrzymywania się objawów powyżej 14 dni u dorosłych lub 7 dni u dzieci porozmawiać z lekarzem.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania lub skutki uboczne Alugastrin? Tak. Alugastrin nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, tak węglan dihydroksyglinowo-sodowy, jak i obecny w produkcie parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu czy sorbitol (na który muszą uważać osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy).

Rozważając terapię preparatem Alugastrin należy zachować szczególną ostrożność u osób z niewydolnością nerek oraz ze skłonnością do zaparć.

Czy istnieją interakcje Alugastrin z innymi lekami lub suplementami? Zdecydowanie tak, stąd należy zachowywać stosowne przerwy między zażyciem Alugastrin i innych leków doustnych.

Trzeba pamiętać, że preparat zmniejsza wchłanianie, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, preparatów żelaza, antybiotyków z grupy tetracyklin i fluorochinolonówdoustnych leków przeciwzakrzepowych, salicylanów, sukralfatu, leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego (antagonistów receptora histaminowego H2), fenytoiny, glikozydów nasercowych czy ketokonazolu.

Ze stosowaniem leku Alugastrin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak nudności, wymioty, zaparcia i biegunki, kredowy posmak, skurcze żołądka, białawe zabarwienie kału.

Preparatu Alugastrin, niezależnie od postaci, nie wolno zażywać długotrwale ani w dużych dawkach, ponieważ może to prowadzić do zmniejszonego stężenia fosforanów (hipofosfatemii).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze