Trwa ładowanie...

Koronawirus. Johnson & Johnson ma potencjalną szczepionkę

Avatar placeholder
01.04.2020 21:31
Koronawirus. Johnson & Johnson ma potencjalną szczepionkę
Koronawirus. Johnson & Johnson ma potencjalną szczepionkę (Pexels)

Koncern Johnson & Johnson poinformował, że pracuje nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2, a testy kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się już we wrześniu 2020 r. Pierwsze dawki, które będzie można podać pacjentom, mają być gotowe na początku przyszłego roku.

1. Szczepionka przeciwko koronawirusowi

Prace nad szczepionką przeciw COVID-19 ruszyły w kilku laboratoriach na świecie niemal w tym samym czasie. Kiedy wirus rozprzestrzeniał się początkowo wyłącznie w Chinach, laboratoria w Australii i USA już pracowały nad opracowaniem formuły szczepionki.

Preparat ma być gotowy na pocżatku 2021 roku (Pexels)
Preparat ma być gotowy na pocżatku 2021 roku (Pexels)

Amerykanie ogłosili, że pierwsze testy kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się jeszcze we wrześniu tego roku. Jeśli tak się stanie, pierwsze szczepionki mogą trafić na rynek na początku przyszłego roku.

2. Skład szczepionki na koronawirusa

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

Zespół amerykańskich naukowców od trzech miesięcy pracował nad składem potencjalnych szczepionek na koronawirusa. Na podstawie tych prac wyselekcjonowano jeden związek chemiczny, który ma największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.

Firma Johnson & Johnson liczy, że do końca roku uda jej się zebrać dane kliniczne dotyczące skuteczności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa preparatu. Gdyby tak się stało, szczepionka mogłaby wejść na rynek w pierwszym kwartale 2021 roku.

3. Ponad miliard szczepionek

Cel amerykańskiej firmy jest ambitny, planuje w pierwszych miesiącach po stworzeniu preparatu, produkcje ponad miliarda gotowych szczepionek. Amerykanie liczą, że prace uda im się zakończyć w rok, co byłoby błyskawicznym wynikiem, zważywszy na to, że w normalnych warunkach rejestracja szczepionki trwa od 5 do 7 lat.

Zobacz także: Zbyt duża ilość w diecie może osłabić organizm

Amerykańscy naukowcy wątpią jednak, czy wszystkie prace uda się przeprowadzić tak szybko, bez uszczerbku na jakości samego preparatu.

Dr Stanley Perlman z Uniwersytetu w Iowa twierdzi, że samo dotrzymanie terminu jest prawdopodobne. Obawia się jednak, że przy takim tempie prac nie będzie możliwości odpowiedniego przebadania szczepionki i jej skuteczności. Lekarze nie będą w stanie stwierdzić, czy u pacjentów nie wystąpią niepożądane reakcje po dłuższym czasie. Dlatego czas na wprowadzenie szczepionek na rynek jest zwykle tak długi.

Lekarze studzą również optymizm w kwestii samego powstania szczepionki. Od ponad trzydziestu lat trwają pracę nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV. Mimo ogromnych nakładów finansowych i czasu, do dziś nie udało się stworzyć skutecznego preparatu.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze