Trwa ładowanie...

Odkryto związek między antybiotykami a ryzykiem raka jelita grubego

Avatar placeholder
12.07.2021 18:21
Antybiotyki mogą wywoływać efekty niepożądane ze strony układu pokarmowego
Antybiotyki mogą wywoływać efekty niepożądane ze strony układu pokarmowego (getty)

Nie wyobrażamy sobie dzisiejszej medycyny bez antybiotyków. Jednak w ostatnich latach ich użycie dramatycznie wzrosło. Lekarze starają się więc zachęcać do wybierania innych metod leczenia. Stanowisko wspierają najnowsze badania, które pokazały, że tego rodzaju środki mogą być połączone ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego.

spis treści

1. Antybiotyk nie na wszystko

Antybiotyki są nieocenioną pomocą w zwalczaniu infekcji. Niestety dotyczy to tylko infekcji bakteryjnych, a nie wirusowych. W Stanach Zjednoczonych, Centers for Disease Control and Prevention nawołuje do rozważnego stosowania antybiotyków w celu uniknięcia efektów niepożądanych.

Co nam może w takim razie grozić, jeśli nadużywamy antybiotykoterapii? M.in. infekcje bakteryjne Clostridioides difficile wywołujące zapalenie jelita grubego oraz wybicie "dobrych bakterii" z naszego układu jelitowo-pokarmowego.

Zobacz film: "Pacjentów z Deltą jest więcej niż podaje to MZ"

Wpływ antybiotyków na nasz organizm jest znaczący, dlatego naukowcy cały czas starają się dogłębniej zbadać ten temat.

2. Antybiotyki a rak jelita grubego

Jedną z prób podjętą przez naukowców było badanie analizujące związek między stosowaniem antybiotyków a występowaniem raka jelita grubego, który jest jednym z powszechniejszych rodzajów nowotworu. Chociaż na występowanie choroby ma wpływ wiele czynników, okazuje się, że według badań ogłoszonych w tym roku w trakcie światowego kongresu European Society for Medical Oncology stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko jej wystąpienia.

Badanie obejmowało pacjentów ze Szkocji, których podzielono na dwie grupy: poniżej 50. roku życia oraz powyżej tej granicy wiekowej. W obu przypadkach wykazano powiązanie między przepisanymi antybiotykami i ekspozycją organizmu na tego rodzaju środki, a rakiem jelita grubego.

W grupie osób starszych było to 9 proc., natomiast w grupie osób, u których choroba wystąpiła na wczesnym etapie, czyli przed "pięćdziesiątką" było to prawie 50 proc.

Naukowcy przyznają, że ryzyko nie było związane z każdym typem antybiotyku i każdym rodzajem nowotworu raka jelita grubego, a analiza musi zostać jeszcze pogłębiona.

"Może być tak, że antybiotyki zostały przepisane na objawy, jakie daje guz, błędnie zinterpretowane jako wynikające z infekcji lub stanów współistniejących tj. zapalna choroba jelit, które zwiększyły prawdopodobieństwo antybiotykoterapii i guza. [...]" – komentuje dane dr Woodworth, adiunkt chorób zakaźnych na Emory University School of Medicine w Atlancie.

"Konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia, czy antybiotyki odgrywały rolę w rozwoju nowotworu, czy były tylko elementem powiązanym w tej analizie" – dodaje.

"Nasze odkrycia sugerują, że antybiotyki mogą odgrywać rolę w tworzeniu się guza jelita grubego we wszystkich grupach wiekowych, szczególnie u osób poniżej 50. roku życia. Jest możliwe, że ekspozycja na antybiotyki w tej grupie może się przyczyniać do zaobserwowanych zaostrzeń choroby, szczególnie w okrężnicy poprzecznej".

Badania mają również zachęcić do profilaktyki nowotworu nawet w młodym wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze