Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Antydepresanty a alkohol

Avatar placeholder
04.04.2019 13:38
Antydepresanty a alkohol
Antydepresanty a alkohol (123RF)

Antydepresanty i alkohol – czy można je łączyć? Większość osób zażywających długotrwale takie leki psychotropowe zastanawiało się nad tym chociaż raz. Spożycie alkoholu etylowego w niewielkiej ilości przy stosowanej farmakologicznej terapii antydepresyjnej nie będzie miało istotnego wpływu. Nadużywanie często i dużej ilości trunków wysokoprocentowych może powodować silne działania niekorzystne dla organizmu człowieka. Nasilone jest wtedy działanie toksyczne alkoholu, a także zwiększone są skutki niepożądane środków antydepresyjnych. Pojawiają się m.in. stany lękowe, zaburzenia snu, zachowania agresywne, omamy, zaburzenia świadomości. Może dojść również do niebezpiecznego dla życia spadku ciśnienia krwi.

1. Czy można łączyć alkohol i antydepresanty?

Zarówno alkohol etylowy, jak i antydepresanty wpływają na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) człowieka. Ich połączenie ze sobą może więc mieć niekorzystny wpływ na życie chorego. Nie jest więc wskazane przyjmowanie obu tych substancji. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe. U chorego, który w trakcie terapii lekami przeciwdepresyjnymi spożyje raz na jakiś czas niewielką ilość alkoholu, np. lampkę wina, piwo czy drinka, nie pojawią się działania niepożądane. Nie wolno jednak przyjmować bardzo często trunków wyskokowych, a także w dużej ilości. Jak w każdej sytuacji, warto zachować umiar. Nie zaleca się odstawienia leków antydepresyjnych, a następnie powrócenia do farmakoterapii, tylko po to, aby się napić alkoholu. Mogłoby to mieć dużo bardziej niekorzystny wpływ.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wpływ alkoholu i antydepresantów na organizm

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy naturalne antydepresanty są skuteczne?"

Ze względu na działanie zarówno alkoholu etylowego, jak i leków antydepresyjnych na OUN człowieka, ich łączne zastosowanie wpływa na organizm człowieka. Ich wspólne połączenie może z jednej strony nasilać toksyczne działanie alkoholu na człowieka, a z drugiej zwiększać działania niepożądane antydepresantów. Zmniejsza się tolerancja organizmu na alkohol. Ze względu na to, że zarówno alkohol, jak i antydepresanty są metabolizowane przez niektóre enzymy w wątrobie, może dojść do zmniejszonego lub nasilonego ich metabolizmu. Może nasilać się działanie toksyczne alkoholu na organizm – zwiększone zachowanie agresywne, silne pobudzenie psychoruchowe, zwiększona euforia czy opóźnione reakcje na bodźce i spowolnienie procesów myślowych. Pojawiają się objawy zatrucia alkoholem etylowym.

Zobacz także:

Przy połączeniu antydepresantów z alkoholem nasilają się również ich działania niepożądane. Pojawiają się: niepokój, lęk, zaburzenia koncentracji, upośledzenie pamięci, splątanie, zaburzenia świadomości, omamy i majaczenie. Niekiedy pojawiają się nawet myśli samobójcze. Z czasem bezsenność może przechodzić w nadmierną senność. Często mogą pojawić się napady drgawek, silne drżenia mięśniowe lub parestezje. Oprócz objawów neurologicznych i psychotycznych w wyniku połączenia alkoholu i tych leków psychotropowych obecne są także objawy somatyczne. Obie grupy związków powodują obniżenie ciśnienia krwi, dlatego też w wyniku ich łącznego działania może dojść do niebezpiecznej bardzo niskiej hipotonii (niedociśnienie tętnicze), a nawet do ortostatycznego spadku ciśnienia, co na drodze odruchowej powoduje silne pobudzenie akcji mięśnia sercowego, powodując niebezpieczne zaburzenia pracy serca.

Produkty, które zaburzają działanie leków
Produkty, które zaburzają działanie leków [7 zdjęć]

Picie soku grejpfrutowego w krótkim odstępie od przyjmowania leków jest prawie tak niebezpieczne, jak

zobacz galerię

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze