Trwa ładowanie...

Koronawirus w Australii. Władze twierdzą, że są już po drugiej fali COVID-19. Była o wiele silniejsza niż pierwsza

Władze Australii poinformowały, że są już po drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Trwała ona dwa miesiące, czyli dwa razy dłużej niż pierwsza. Przyniosła też trzy razy więcej zakażeń i wymusiła wprowadzenie stanu klęski. Jak prezentuje się w porówananiu do fali z marca?

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

1. Dwie wyraźne fale COVID-19 w Australii

Biorąc pod uwagę krzywą liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Australii można wysnuć wniosek, że były tam dwie wyraźne fale zachorowań. W obu przypadkach można wskazać również punkt szczytowy. Jednak, jeśli spojrzeć na liczby, w oczy rzuca się jedno: druga fala była znacznie silniejsza.

2. Pierwsza fala: marzec i kwiecień

Pierwsza fala zachorowań na COVID-19 przypadła w Australii mniej więcej na okres od 10 marca do 12 kwietnia – tego dnia ogółem było 6 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Natomiast szczyt zachorowań datuje się na 28 marca. Tylko w jeden dzień zakażenie potwierdzono u 458 osób.

Pod koniec kwietnia liczba osób zakażonych ewidentnie spadła. Odnotowywano wówczas nawet i po kilkanaście przypadków dziennie. Jednak w czerwcu znów zaobserwowano tendencje wzrostowe. Władze były wówczas zmuszone do wprowadzenia rygorystycznych obostrzeń.

3. Druga fala znacznie większa niż pierwsza

W połowie lipca liczba osób zakażonych koronawirusem w Australii przekroczyła 300 przypadków. Władze mówiły o drugiej fali zachorowań, która miałaby przypadać na okres od 1 lipca (potwierdzono wówczas 86 nowych przypadków) do 31 sierpnia (odnotowano 76 nowych przypadków).

Ogólna liczba potwierdzonych zakażeń w kraju wynosiła wtedy 18 tys. Najwięcej było ich południowo-wschodniej części kraju. Szczyt przypadł na dzień 30 lipca z liczbą 721 przypadków. Porównanie liczbowe pierwszej z drugą falą trafnie obrazuje poniższy wykres.

Krzywa zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Australii w dwóch falach
Krzywa zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Australii w dwóch falach (Wikipedia)

Na podstawie tych danych nasuwają się następujące wnioski:

  • Pod względem liczby potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 druga fala jest prawie trzykrotnie większa niż pierwsza (liczba zakażeń wzrosła z 6 do 18 tys.).

  • Druga fala trwała dwa razy dłużej niż pierwsza.

  • Liczba zakażonych przypadająca na szczyt była dwukrotnie większa niż podczas pierwszej fali.

4. Będzie trzecia fala?

Przypomnijmy, że w związku z drugą falą COVID-19 władze Australii zdecydowały się wprowadzić kolejny rygorystyczny lockdown. Trwał sześć tygodni. W Wiktorii, najbardziej zaludnionym australijskim stanie, ogłoszono stan klęski. Zamknięto większość punktów handlowych. Wprowadzono też godzinę policyjną w godzinach: 20:00-5:00. Zamknięto również niektóre granice.

Niektórzy lekarze mówią również o możliwości wybuchu trzeciej fali. Wirus ponownie miałby zaatakować na wiosnę (na półkuli południowej właśnie zaczyna się ta pora roku).

Zobacz także: Długotrwałe zmęczenie jednym z efektów COVID-19. Nowe badania Irlandczyków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.