Trwa ładowanie...

Austriacki poseł włożył test na COVID-19 do coli, by udowodnić jego nieskuteczność. Eksperci krytykują i tłumaczą skąd taki wynik

Avatar placeholder
Katarzyna Domagała 08.01.2021 20:29
Michael Schnedlitz podczas "eksperymentu" w parlamencie
Michael Schnedlitz podczas "eksperymentu" w parlamencie (EAST NEWS)

Michael Schnedlitz, poseł nacjonalistycznej i eurosceptycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), na jednym z posiedzeń parlamentu postanowił spróbować "udowodnić" reszcie posłów i obywatelom, że powszechnie stosowane testy na COVID-19 nie działają. Na mównicy zamoczył test w szklance z colą, którego wynik okazał się pozytywny. Nagranie szybko obiegło media społecznościowe, jednak firma produkująca test twierdzi, że poseł nie wykonał testu w odpowiedni sposób.

spis treści

1. Wykorzystał colę, by "udowodnić" nieskuteczność testów na COVID-19

Posiedzenie austriackiego sejmu obfitowało w wiele emocji m.in. za sprawą Michaela Schnedlitza reprezentującego nacjonalistyczne ugrupowanie, który wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat skuteczności testów na COVID-19. Od słów postanowił przejść do czynów.

Podczas swojego przemówienia wyciągnął test, a konkretnie patyczek do pobierania wymazu, i zamoczył go w szklance z colą. Po sprawdzeniu wyniku okazało się, że jest on pozytywny.

Zobacz film: "Tomasz Rożek o trzeciej fali koronawirusa (WIDEO)"

"Panie przewodniczący, mamy problem, ponieważ w parlamencie jest pozytywny test na koronawirusa" – powiedział Schnedlitz.

Przemówienie zostało sfilmowane i szybko trafiło do sieci.

Słychać na nim, jak mężczyzna mówi, że "test na COVID-19, który wykonał, jest całkowicie bezwartościowy". W swoim wystąpieniu krytykował też działania austriackiego rządu za zmarnowanie dziesiątek milionów euro z pieniędzy podatników na zakup testów.

Michael Schnedlitz podczas "eksperymentu" z colą i testem na COVID-19
Michael Schnedlitz podczas "eksperymentu" z colą i testem na COVID-19 (EAST NEWS)

Schnedlitz użył test, który stosuje się w masowym badaniu Austriaków na COVID-19. Przypomnijmy, że są trzy rodzaje testów wykrywających koronawirusa SARS-CoV-2. Dotychczas najczęściej w Europie wykonuje się test RT-PCR, który polega na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych.

Przypomnijmy również, że wykonanie testu to obecnie jedyna i rekomendowana metoda potwierdzania zakażenia koronawirusem uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Państwowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (PSSE).

2. Eksperci krytykują zachowanie posła i tłumaczą, dlaczego wynik był pozytywny

Sytuację, która miała miejsce w austriackim parlamencie, szybko skomentowali eksperci ds. zdrowia. Skrytykowali zachowanie posła, nazywając je próbą "manipulacją".

Tłumaczą, że gdy zamiast wymazu z materiałem genetycznym testowaniu podda się substancję zupełnie do tego nieprzystosowaną (np. napój gazowany), można spodziewać się właśnie takich wyników. Podkreślają, że to, co pokazał poseł Schnedlitz w parlamencie, nie jest żadnym rzetelnym dowodem na nieskuteczność testów na COVID-19.

Z kolei producenci testu DIAQUICK COVID-19 Ag, którego użył poseł, lokalna firma farmaceutyczna DIALAB, stwierdzili, że nie jest możliwe, aby otrzymać prawidłowe wyniki przy takim zastosowaniu testu. W pisemnym oświadczeniu Vanessa Koch, dyrektor ds. Zarządzania produktami w DIALAB, powiedziała: "przed złożeniem tak zawstydzających oświadczeń, szanowny poseł mógłby zająć się trochę chemią".

Co więcej, firma postanowiła udowodnić, że poseł wykonał test źle. Pracownicy laboratorium nagrali film, w którym zamiast wymazu również testują colę. Wynik wyszedł negatywny, co potwierdza poniższe zdjęcie.

Test coli wykonany przez firmę DIALAB
Test coli wykonany przez firmę DIALAB (EAST NEWS)

3. To już kolejny tego typu "eksperyment"

Przypomnijmy, że to już kolejna sytuacja, w której próbuje się pokazać nieskuteczność testów na COVID-19 wykorzystując do tego napój. Kilka miesięcy temu sieć obiegło wideo, w którym pewien Polak postanowił sprawdzić, jaki wynik testu na COVID-19 przyniesie próbka soku Tymbark.

Eksperci zaznaczają, aby nie sugerować się tego typu filmami, gdyż skuteczność testu można ocenić jedynie poprzez badanie materiału, dla którego został stworzony.

Zobacz także: Francuzi opracowali specjalny test, który odróżni COVID-19 od grypy i innych infekcji dróg oddechowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze