Trwa ładowanie...

Babka zwyczajna - właściwości lecznicze, jak stosować, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
04.08.2023 17:43
Babka zwyczajna uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwbakteryjnie.
Babka zwyczajna uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwbakteryjnie. (Adobe stock)

Babka zwyczajna, określana mianem babki szerokolistnej to roślina, która cieszy się w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem. Łacińska nazwa byliny Plantago major L. Jakie właściwości lecznicze ma ta roślina? Jak poprawnie używać babki zwyczajnej? Czym różni się ona od babki lancetowatej?

spis treści

1. Co to jest babka zwyczajna?

Babka zwyczajna (Plantago major L.), znana również jako babka szerokolistna, babka świętojańska czy babka większa to roślina należąca do rodziny babkowatych. Bylina występująca w strefie umiarkowanej rośnie głównie na terenach przydrożnych, patwiskach, terenach nadbrzeżnych.

Preferuje gleby bogate w azot. Posiada zielone, odziomkowe, zebrane w różyczkę, zaokrąglone, szeroko jajtowate liście. Zwykle osiąga wysokość od 5 do 30 centymetrów. Babkę zwyczajną spotkać można w większości krajów europejskich. Występuje też w Azji oraz Ameryce Północnej.

2. Babka zwyczajna – właściwości lecznicze

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Właściwości babki zwyczajnej wykorzystywane są z powodzeniem w ziołolecznictwie od setek lat. Na co pomaga babka zwyczajna? Wskazaniem do jej stosowania są choroby układu oddechowego, problemy jelitowe, ropiejące rany, zwichnięcia, skaleczenia, owrzodzenia skórne. Oprócz tego, babka zwyczajna może być stosowana w przypadku:

Do substancji czynnych biologicznie w babce zwyczajnej należą: flawonoidy, garbniki, związki śluzowe, pektyny, glikozydy takie jak katalpol czy aukubina. W roślinie znaleźć można również:

Dzięki zawartości kwasu askorbinowego oraz witaminy K, babka wykazuje właściwości zwiększające krzepliwość krwi. Uszczelnia również naczynia układu krwionośnego.

Działanie babki zwyczajnej jest niezwykle szerokie. Popularne ziele działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, ale również antyhepatoksycznie.

3. Jak stosować babkę zwyczajną?

Świeże liście babki zwyczajnej można wykorzystać jako nietuzinkowy składnik owocowo-warzywnej sałatki. Z suszonych liści ziela przyrządzić można prozdrowotną herbatkę. Jak przygotować taki napój? Wystarczy wrzucić około 1 łyżeczki suszonych liści do filiżanki z gorącą wodą, a następnie zaparzyć. Okres parzenia powinien wynosić 5-10 minut.

W celu uzyskania odwaru z babki zwyczajnej, gotuje się świeże lub suszone liście babki w wodzie przez około 10-15 minut. Po odcedzeniu można wypić odwar. Okłady z babki zwyczajnej są pomocne w leczeniu użądleń owadów, drobnych skaleczeń czy stanów zapalnych naskórka.

4. Przeciwwskazania do stosowania babki zwyczajnej

Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące spożywania babki zwyczajnej czy picia napojów z dodatkiem tej rośliny. Babka zwyczajna nie jest polecana kobietom ciężarnym oraz tym, w okresie laktacji.

Specjaliści nie zalecają stosowania tej rośliny u dzieci poniżej 12 roku życia. Jednym z najważniejszych przeciwwskazań do stosowania ziela jest jest alergia na rośliny z rodziny babkowatych.

5. Babka zwyczajna a lancetowata

Babka lancetowata, tak samo jak babka zwyczajna jest gatunkiem rośliny z rodziny babkowatych. Liście babki zwyczajnej są szeroko jajowate, ogonkowe, zaokrąglone, koloru ciemnozielonego. Liście babki lancetowatej również są zielone, ale są podłużne i spiczaste. Wyposażone są w podłużne unerwienie w postaci żyłek.

6. Kiedy zbierać babkę zwyczajną?

Wiele osób zastanawia się w jakich miesiącach zbierać babkę zwyczajną? Okazuje się, że najlepszym momentem na zbieranie tej rośliny jest okres od maja do września. Młode liście babki zwyczajnej doskonale nadają się do przyrządzenia wiosennych sałatek. Starsze z powodzeniem można ususzyć.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze