Trwa ładowanie...

Badanie na tarczycę

Badania na tarczycę wykonuje się w diagnostyce schorzeń tego gruczołu wewnątrzwydzielniczego. Nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto – to jedne z najczęściej występujących chorób tarczycy. W celu ich zdiagnozowania, oprócz widocznych objawów klinicznych, niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych, w tym m.in. badań sprawdzających prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego. Najważniejsze z badań to: badanie biochemiczne krwi, biopsja tarczycy, jod w moczu, badanie USG tarczycy, scyntygrafia tarczycy i inne.

spis treści

1. Badanie krwi i moczu

Schorzenia tarczycy
Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca

zobacz galerię

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Badanie krwi wykonuje się na poziom hormonów tarczycy – tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3. Obecnie większe znaczenie w badaniu krwi na poziom tych hormonów ma badanie ich wolnej frakcji, tj. fT4 i fT3. Oznaczany jest także poziom hormonu przysadki mózgowej TSH, który stymuluje wydzielanie hormonów tarczycy. W badaniu wykazywane jest, czy zostaje wytwarzana odpowiednia ilość hormonów tarczycy oraz czy odpowiednia ilość TSH dociera do gruczołu tarczowego.

Prawidłowe wartości:

 • T4 – 5,0 do 12,0 µg/dl,
 • fT4 – 0,8 do 1,8 ng/dl,
 • T3 – 0,7 do 1,8 µg/dl,
 • fT3 – 2,5 do 6,0 ng/dl,
 • TSH – 0,3 do 3,5 mj/l.

Gdy stężenie TSH wyniesie poniżej 0,1 mj/l, oznacza to nadczynność tarczycy, natomiast powyżej 3,5 mj/l – niedoczynność tarczycy.

Wydzielanie hormonu z przysadki mózgowej sprawdza się testem TRH (tyreoliberyna). TRH jest to hormon wytwarzany w podwzgórzu, który stymuluje wydzielanie TSH z przysadki.

W moczu natomiast wykrywany jest poziom jodu. To badanie wykonywane jest w przypadku już zdiagnozowanego wola, na dobowej zbiórce moczu, i norma wynosi 100 µg/l. Gdy wartość osiągnie poniżej 50 µg/l, wskazuje to na niedobór jodu.

2. Opis badań tarczycy

Do tego rodzaju badań zaliczamy rentgen klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne tarczycy oraz scyntygrafię tarczycy.

 • USG tarczycy pozwala na wykrycie nawet 2 mm guzków na tarczycy. Możliwe jest także zbadanie echogenności tarczycy. Gdy echogenność jest jednakowa na obu płatach tarczycy, świadczy to o braku zmian patologicznych. Jeżeli jest większa, oznacza występujące zwapnienia lub guzki, natomiast w przypadku niskich wartości – torbiele, guzki lub powiększone naczynia.
 • Badanie radiologiczne klatki piersiowej może wskazać, czy tarczyca powiększyła się w stronę wewnętrzną i wytworzyło się wole zamostkowe oraz czy uciska ono przełyk i tchawicę.
 • Scyntygrafia tarczycy polega na podaniu izotopu promieniotwórczego jodu w kapsułce lub roztworze. W przypadku, gdy na tarczycy występują guzki gorące, spowoduje to nierównomierny wychwytjodu. Guzki gorące odpowiedzialne są bowiem za nadczynność tarczycy. Guzki zimne nie absorbują jodu. Za pomocą specjalnej gammakamery obserwowana jest tarczyca i tworzona jest tzw. mapa tarczycy – scyntygraf, na której widoczne są miejsca, które mniej i bardzie zaabsorbowały jod.

Do innych badań wykonywanych w diagnostyce chorób tarczycy zalicza się cienkoigłową aspiracyjną biopsję tarczycy oraz jodochwytność. W tym pierwszym badaniu pobierany jest materiał komórkowy, który bada się w badaniu histopatologicznym na obecność komórek nowotworowych. Jodochwytność natomiast wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia jodem promieniotwórczym. Badanie to pozwala na ocenę, jaka ilość jodu jest absorbowana przez tarczycę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza