Trwa ładowanie...

Badanie na tarczycę

Badania na tarczycę wykonuje się w diagnostyce schorzeń tego gruczołu wewnątrzwydzielniczego. Nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto – to jedne z najczęściej występujących chorób tarczycy. W celu ich zdiagnozowania, oprócz widocznych objawów klinicznych, niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych, w tym m.in. badań sprawdzających prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego. Najważniejsze z badań to: badanie biochemiczne krwi, biopsja tarczycy, jod w moczu, badanie USG tarczycy, scyntygrafia tarczycy i inne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Badanie krwi i moczu

Schorzenia tarczycy
Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca...

zobacz galerię

Badanie krwi wykonuje się na poziom hormonów tarczycy – tyroksyny T4 i trójjodotyroniny T3. Obecnie większe znaczenie w badaniu krwi na poziom tych hormonów ma badanie ich wolnej frakcji, tj. fT4 i fT3. Oznaczany jest także poziom hormonu przysadki mózgowej TSH, który stymuluje wydzielanie hormonów tarczycy. W badaniu wykazywane jest, czy zostaje wytwarzana odpowiednia ilość hormonów tarczycy oraz czy odpowiednia ilość TSH dociera do gruczołu tarczowego.

Prawidłowe wartości:

  • T4 – 5,0 do 12,0 µg/dl,
  • fT4 – 0,8 do 1,8 ng/dl,
  • T3 – 0,7 do 1,8 µg/dl,
  • fT3 – 2,5 do 6,0 ng/dl,
  • TSH – 0,3 do 3,5 mj/l.

Gdy stężenie TSH wyniesie poniżej 0,1 mj/l, oznacza to nadczynność tarczycy, natomiast powyżej 3,5 mj/l – niedoczynność tarczycy.

Wydzielanie hormonu z przysadki mózgowej sprawdza się testem TRH (tyreoliberyna). TRH jest to hormon wytwarzany w podwzgórzu, który stymuluje wydzielanie TSH z przysadki.

W moczu natomiast wykrywany jest poziom jodu. To badanie wykonywane jest w przypadku już zdiagnozowanego wola, na dobowej zbiórce moczu, i norma wynosi 100 µg/l. Gdy wartość osiągnie poniżej 50 µg/l, wskazuje to na niedobór jodu.

2. Opis badań tarczycy

Do tego rodzaju badań zaliczamy rentgen klatki piersiowej, badanie ultrasonograficzne tarczycy oraz scyntygrafię tarczycy.

  • USG tarczycy pozwala na wykrycie nawet 2 mm guzków na tarczycy. Możliwe jest także zbadanie echogenności tarczycy. Gdy echogenność jest jednakowa na obu płatach tarczycy, świadczy to o braku zmian patologicznych. Jeżeli jest większa, oznacza występujące zwapnienia lub guzki, natomiast w przypadku niskich wartości – torbiele, guzki lub powiększone naczynia.
  • Badanie radiologiczne klatki piersiowej może wskazać, czy tarczyca powiększyła się w stronę wewnętrzną i wytworzyło się wole zamostkowe oraz czy uciska ono przełyk i tchawicę.
  • Scyntygrafia tarczycy polega na podaniu izotopu promieniotwórczego jodu w kapsułce lub roztworze. W przypadku, gdy na tarczycy występują guzki gorące, spowoduje to nierównomierny wychwytjodu. Guzki gorące odpowiedzialne są bowiem za nadczynność tarczycy. Guzki zimne nie absorbują jodu. Za pomocą specjalnej gammakamery obserwowana jest tarczyca i tworzona jest tzw. mapa tarczycy – scyntygraf, na której widoczne są miejsca, które mniej i bardzie zaabsorbowały jod.

Do innych badań wykonywanych w diagnostyce chorób tarczycy zalicza się cienkoigłową aspiracyjną biopsję tarczycy oraz jodochwytność. W tym pierwszym badaniu pobierany jest materiał komórkowy, który bada się w badaniu histopatologicznym na obecność komórek nowotworowych. Jodochwytność natomiast wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia jodem promieniotwórczym. Badanie to pozwala na ocenę, jaka ilość jodu jest absorbowana przez tarczycę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.