Bakterie nadzieją dla alergików!

Twoje dziecko cierpi na alergię, więc dwoisz się i troisz, by choć trochę zminimalizować jej objawy skórne. Czy wiesz, że bakterie mogą okazać się pomocne? Wypróbuj bakterie probiotyczne oraz metabolity Lactobacillus. To innowacja w walce z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS).

Co to są bakterie Lactobacillus?

Lactobacillus to bakterie probiotyczne, najliczniejsze wśród bakterii kwasu mlekowego, które pozytywnie oddziaływują na organizm ludzki. W jaki sposób? Przytwierdzają się do ścian jelita, namnażają oraz konkurują o składniki pokarmowe z innymi organizmami kolonizującymi jelito, także z tymi chorobotwórczymi. Natomiast u osób z alergią, które mają rozluźnioną barierę jelitową i zaburzoną równowagę cytokinową, bakterie Lactobacillus przyczyniają się do poprawy jej szczelności oraz wpływają na stan równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie bakterie działają tak samo. Musimy odróżnić preparaty probiotyczne stosowane przy biegunce, czy antybiotykoterapii od tych, stosowanych w przebiegu alergii pokarmowej i AZS.

Zobacz film: "Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?"

Metabolity bakterii w walce z AZS

Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną lekarze coraz częściej polecają bakterie z rodzaju Lactobacillus osobom, które cierpią na zaburzenia układu pokarmowego i borykają się z alergiami pokarmowymi, ich objawami skórnymi, w tym również z AZS.

Dużą skuteczność wykazują również metabolity produkowane przez bakterie Lactobacillus. Są to produkty bakteryjnej przemiany materii, które współtworzą środowisko skóry, umożliwiając jej rozwój i wspomagając funkcjonowanie. Metabolity mogą naturalnie zwalczać patogeny, czego efektem będzie zapobieganie np. infekcjom skóry. Oprócz tego metabolity bakterii mogą wspierać rozwój innych pożądanych bakterii.

Jak to działa?

Istnieje wiele rodzajów metabolitów, a każdy z nich działa w inny sposób. Podstawowy mechanizm polega na tym, że skóra – dzięki produkcji kwasów organicznych – zmienia swoje pH. Naturalne, lekko kwaśne pH skóry stanowi niekorzystne środowisko dla wielu bakterii odpowiedzialnych za infekcje, dlatego w ten sposób jest wspierana naturalna mikroflora skóry.

Oprócz tego metabolity składają się z bakteriocyn i białek bakteriocynopodobnych. Co to oznacza dla naszej skóry? Zarówno bakteriocyny, jak i wspomniane białka mają właściwości niszczące patogeny skórne, blokują też ich dalszy rozwój. Dzięki temu skóra staje się zdrowsza i jest dodatkowo chroniona.

Rodzice dzieci z AZS często borykają się również z bakterią chorobową Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym. Często atakuje on osłabioną atopią skórę przyczyniając się do wywołania stanu zapalnego. Wyjściem z tej sytuacji często są antybiotyki, które eliminują tę bakterię, ale niestety jednocześnie negatywnie wpływają na pozytywną florę bakteryjną. I właśnie tutaj mogą pomóc metabolity stosowane prewencyjnie. Ich używanie przez alergików i atopików może być szczególnie korzystne.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Temat Miesiąca - Wykonaj pierwszy krok w alergii pokarmowej i AZS
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Temat Miesiąca - Wykonaj pierwszy krok w alergii pokarmowej i AZS
Mieszkaj zdrowo

Specjalne farby dla alergików

Specjalne farby dla alergików

Farby dla alergików Alergicy niestety mają wiele ograniczeń, gdyż niektóre produkty mogą wywoływać u nich reakcję uczuleniową i nie chodzi tutaj tylko o produkty spożywcze, ale m.in. również o farby.

Mieszkaj zdrowo

Odkurzacze antyalergiczne

Odkurzacze antyalergiczne

Odkurzanie przez alergika Odkurzanie bardzo często jest dla alergików ogromnym wyzwaniem: kaszel, kichanie, łzawienie oczu i unoszący się w powietrzu (...) kurz są bardzo uciążliwe. Właśnie z tego powodu alergicy powinni...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

, że wkrótce Haley doznała niewydolności wielonarządowej. Zobacz także: Fala upałów. Co się dzieje z naszym ciałem? Mięsożerne bakterie Źródłem (...) zakażenia okazały się końskie odchody, a dokładnie mięsożerne bakterie,...

Diety dla alergików

Alergia na mleko u dziecka

Alergia na mleko u dziecka

Jedną z najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych alergii jest alergia na mleko krowie. Pojawia się ona najczęściej u małych dzieci karmionych butelką, choć nie jest to regułą, bo może wystąpić także u maluszków karmionych mlekiem matki.

Żywienie

Co mieszka w naszych łazienkach?

Co mieszka w naszych łazienkach?

Miejsca w łazience, które upodobały sobie bakterie i grzyby To w łazience kąpiemy się i dbamy o nasza higienę. Nic zatem dziwnego (...) . Na Zachodzie to częste zjawisko Toaleta Toaletę przede wszystkim zamieszkują bakterie...

Alergologia i pulmonologia

Najgorsze rośliny dla alergików

Najgorsze rośliny dla alergików

Leszczyna Leszczyna atakuje jako pierwsza, bo w lutym. Zdarzają się lata, że dzieje się to już w styczniu. Ta niezbyt przyjemna dla alergików (...) i polny. Okres ich pylenia przypada na drugą połowę marca. Wiąz szypułkowy kwitnie od...