Trwa ładowanie...

Temat Miesiąca - Wykonaj pierwszy krok w alergii pokarmowej i AZS

Temat Miesiąca - Wykonaj pierwszy krok w alergii pokarmowej i AZS

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której nie da wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej objawy. Najczęściej pojawia się w połączeniu z alergią, np. pokarmową. Z reguły AZS diagnozowane jest w wieku niemowlęcym, jednak zdarza się, że zaczyna się pojawiać w późniejszych latach życia. Zazwyczaj choroba ma podłoże genetyczne, ale wpływa na nią również np. zanieczyszczone powietrze.

Dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry to: sucha i swędząca skóra, zaczerwienienie, pokrzywka, nawrotowe zapalanie spojówek. Leczenie AZS polega przede wszystkim na nawilżaniu skóry, by zapewnić jej komfort i zdrowy wygląd. Do pielęgnacji skóry atopowej polecane są przede wszystkim emolienty, które dokładnie natłuszczają skórę i pozwalają jej odprężyć się i bezpiecznie oczyścić.

AZS bardzo często wiąże się bezpośrednio z alergią pokarmową. W 90 proc. reakcja alergiczna u najmłodszych wywoływana jest przez takie pokarmy jak: mleko krowie, orzechy, jajka, soję, ryby, owoce morza, pszenicę. Nie należy mylić alergii z nietolerancją pokarmową, która polega na niemożności trawienia niektórych składników. Alergia z czasem może minąć, nietolerancja pokarmowa jest już z nami na stałe.

Objawami alergii pokarmowej są: wysypka, swędząca skóra, pokrzywka, opuchlizna, obrzęk, wymioty, biegunka. Około 30 proc. przypadków uczulenie na pokarmy objawia się właśnie na skórze. Również w przypadku alergii pokarmowej potrzebne są więc odpowiednie kosmetyki, które pomogą chronić i pielęgnować wrażliwą skórę dziecka.