Trwa ładowanie...

Ważny Temat - Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Poznaj fakty. Zapobiegaj!

Ważny Temat - Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Poznaj fakty. Zapobiegaj!

Prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza corocznie zwiększa się. Dlaczego? Rośnie populacja tych małych pajęczaków, więc zdecydowanie łatwiej się na nie natknąć.

Niestety, kleszcze mogą przenosić wirusy, które wywołują w organizmie człowieka bardzo niebezpieczne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy boreliozę. Szczególnie aktywne stają się w okresie wiosenno-letnim, kiedy to temperatura wzrasta. Ślina kleszcza ma właściwości znieczulające, więc jego ukąszenie z reguły nie jest zauważane.

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu przedostaje się do organizmu ludzkiego już w momencie ukąszenia, gdyż znajduje się w gruczołach ślinowych kleszczy. Zakażenie następuje więc natychmiastowo i nawet usunięcie pajęczaka, nie sprawi, ze ryzyko zachorowania na KZM zmniejszy się. Może nas jednak uchronić przed boreliozą.

Kleszczowe zapalenie mózgu objawia się w pierwszej kolejności złym samopoczuciem, zmęczeniem, gorączką, bólami głowy i stawów, nieżytem górnych dróg oddechowych, nudnościami, brakiem apetytu. Po tym etapie pacjent przechodzi cięższe stadium, które objawia się wysoką gorączką osiągającą nawet 41 stopni.

W ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na choroby odkleszczowe. Leczenie ich trwa długo i polega na łagodzeniu objawów, a więc szczególnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci. Najlepiej więc pomyśleć o zaszczepieniu się na kleszczowe zapalenie mózgu oraz o stosowaniu środków odstraszających te groźne pajęczaki.