Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać AZS? 5 złotych zasad pielęgnacji atopowej skóry dziecka

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:38
Co piąte dziecko w Polsce cierpi na atopowe zapalenie skóry
Co piąte dziecko w Polsce cierpi na atopowe zapalenie skóry

Co piąte dziecko w Polsce cierpi na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. To choroba przewlekła i dziedziczna. Na jej przebieg ma wpływ wiele czynników – pora roku, zanieczyszczenie środowiska czy alergeny pokarmowe.

AZS rozwija się na skutek zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego i nerwowego. Ryzyko pojawienia się go u dziecka wzrasta aż o 80 proc. w przypadku, gdy rodzice są alergikami. Chorobę może wykluczyć lub potwierdzić tylko wizyta u lekarza, ponieważ jej objawy mogą przypominać przebieg również innych dolegliwości skórnych.

spis treści
Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

U niemowląt AZS najczęściej objawia się uporczywą wysypką na twarzy, towarzyszą jej czerwone, szorstkie i błyszczące policzki. Wysypka może pojawić się także w takich miejscach, jak zgięcia łokci, kolan oraz za uszami. U starszych dzieci wysypka zmienia się w czerwone, szorstkie placki na skórze. Często czerwone grudki pojawiające się na delikatnej skórze przekształcają się w ropne krostki, które podrażniają skórę i sprawiają, że jest bardzo swędząca. Objawy AZS są męczące dla maluchów, dlatego już od najmłodszych lat należy zapewniać skórze dziecka szczególną pielęgnację.

1. Delikatna kąpiel

Jedną z najważniejszych zasad podczas pielęgnacji skóry dzieci z AZS jest dobór kosmetyków. Na rynku pojawiły się doskonałe emolienty przeznaczone do pielęgnacji skóry osób z AZS, które poza działaniem przeciwbakteryjnym, silnie nawilżają i natłuszczają suchą skórę oraz łagodzą świąd i podrażnienia. Należy pamiętać, że nawet w przypadku zastosowania odpowiednich kosmetyków oczyszczających, kąpiel nie powinna trwać zbyt długo. Dodatkowo woda nie może być ani za zimna, ani za gorąca. Najlepiej jeśli będzie miała temperaturę ciała. Należy zachować szczególną ostrożność i nie używać szorstkich gąbek, myjek czy ręczników, ponieważ mogą nasilić objawy choroby.

2. Odpowiednie nawilżanie

Zarówno w przypadku kąpieli, jak i pielęgnacji po niej należy używać emolienty, czyli wyjątkowo łagodne preparaty nawilżająco-natłuszczające, przeznaczone przede wszystkim do skóry z problemami. Pamiętaj, aby natłuszczać odpowiednimi kosmetykami skórę dziecka po każdej kąpieli. Jeśli objawy się nasilają, takie zabiegi pielęgnacyjne, jak nawilżanie, mogą być powtarzane nawet kilka razy dziennie. Emolienty przeznaczone do natłuszczania najlepiej stosować, gdy skóra jest wilgotna.

3. Naturalne materiały

Zapewnij swojemu maluchowi przewiewne ubrania wykonane z miękkich, wyłącznie naturalnych tkanin. Najlepsze będą białe bawełniane ubranka. Ponadto należy unikać ubrań z wełny, ponieważ jej faktura może podrażniać delikatną skórę. Aby twoje dziecko mogło czuć się swobodnie, a objawy AZS nie nasilały się, skóra musi mieć zapewniony maksymalny komfort. Pamiętaj, aby do prania ubrań używać wyłącznie proszków hipoalergicznych.

4. Sypialnia idealna

Zadbaj o miejsce spania twojego dziecka. Gdy w pokoju jest gorąco, świąd towarzyszący AZS będzie się nasilał, dlatego w sypialni malucha temperatura pomieszczenia nie powinna przekroczyć 20°C. Postaraj się także, aby w mieszkaniu było jak najmniej roztoczy kurzu. Pościel powinna być nie tylko prana w specjalistycznych preparatach, ale również zmieniana co tydzień. Zadbaj o dostęp świeżego powietrza. Wietrz mieszkanie przynajmniej dwa razy dziennie.

Przy pielęgnacji skóry dzieci z AZS warto pamiętać, aby sięgać po sprawdzone preparaty, których skuteczność nie jest jedynie pustym sloganem reklamowym. Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że twoje dziecko jest bezpieczne i zdrowe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze