Trwa ładowanie...

Bezsenność? Nie bagatelizuj problemu!

 Agnieszka Gotówka
12.03.2024 08:21
Płatna współpraca z marką Health Labs Care
Bezsenność? Nie bagatelizuj problemu!
Bezsenność? Nie bagatelizuj problemu!

W teorii nie boli i przez długi czas bywa lekceważona. Bezsenność, bo o niej mowa, to jednak poważny problem, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Jak sobie pomóc?

We śnie spędzamy ok. 1/3 naszego życia. To niezwykle ważny czas, bo wtedy właśnie organizm się regeneruje. Pozwala odzyskać witalność fizyczną i pełnię zdolności poznawczych. Zdarza się jednak, że mimo usilnych prób sen nie nadchodzi.

Według definicji opracowanej przez American Academy of Sleep Medicine bezsenność to sytuacja, gdy pojawia się problem z inicjacją snu (wydłużona latencja zasypiania), jego utrzymaniem (pojawiające się w nocy wybudzenia ze współwystępującymi trudnościami w ponownym zaśnięciu) lub z przedwczesnymi wybudzeniami [1].

Przyczyn bezsenności jest co najmniej kilka. Wśród najważniejszych wymienia się: stres, nieprawidłowa higiena snu, przewlekłe zespoły bólowe, stosowanie leków i substancji psychoaktywnych. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.

Ile osób cierpi na bezsenność, dokładnie nie wiadomo. Wielu pacjentów bowiem nie zgłasza się do lekarza, traktując swoją dolegliwość za nieistotną z punktu widzenia zdrowia. To błąd, bo brak odpowiedniej dawki nocnego odpoczynku ma negatywny wpływ na organizm – zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, zaburzenia nastroju czy otępienie [2].

Długotrwałe problemy ze snem mają też szereg poważnych konsekwencji: spadek motywacji, zaburzenia funkcjonowania społecznego, zmęczenie, złe samopoczucie, uczucie dziennej senności. Skrócenie snu nocnego sprawia, że w pracy łatwiej popełniamy błędy, a w stosunku do bliskich jesteśmy bardziej drażliwi, co negatywnie wpływa na nasze relacje.

Każdy z nas ma indywidualne preferencje pór budzenia się i zasypiania. Są to tzw. chronotypy, wśród których wyróżnia się skrajnie poranne, umiarkowanie poranne, pośrednie, umiarkowanie wieczorne i skrajnie wieczorne. U ich podłoża leżą czynniki genetyczne, wiek, płeć, ale też czynniki społeczno-ekonomiczne. Nie należy jednak tłumaczyć nimi zarwanych nocy, bardzo wczesnych pobudek i skąpych chwil nocnego odpoczynku.

(Adobe Stock)

Jak zapewnić sobie dobry sen?

Specjaliści od lat alarmują: nie ignorujmy bezsenności. Jest to problem, który należy jak najszybciej rozpoznać i podjąć odpowiednie działania, by umożliwić organizmowi efektywny wypoczynek.

W powrocie do prawidłowego rytmu snu i czuwania pomóc mogą:

● zdrowy i aktywny styl życia,

● wysiłek fizyczny (jednak nie bezpośrednio przed położeniem się spać),

● powstrzymanie się od picia alkoholu w godzinach południowych/wieczornych,

● wietrzenie sypialni przed snem i utrzymanie w niej temperatury 18–21°C,

● unikanie produktów zawierających kofeinę co najmniej cztery godziny przed snem,

● wyciszenie i zaciemnienie sypialni,

● techniki relaksacyjne,

● kładzenie się spać i budzenie się codziennie o tej samej porze (również w dni wolne do pracy),

● unikanie drzemek w ciągu dnia,

● wyniesienie z sypialni telewizora i telefonu oraz niekorzystanie z tych urządzeń co najmniej godzinę przed snem.

Co stosować na problemy ze snem?

Produkty wspomagające sen stanowią sporą część rynku suplementów. Ich wybór nigdy jednak nie powinien być przypadkowy, bo może się zdarzyć, że uzyskamy jedynie okazjonalną pomoc. Warto zatem sięgnąć po sprawdzony skład, który nie będzie ograniczał się do chwilowego rozwiązania problemu, a zapewni długofalowe wsparcie układu nerwowego.

Takie działanie wykazuje suplement diety RestMe, w którego składzie – wolnym od zbędnych wypełniaczy, konserwantów i barwników – znajdziemy wyciągi z roślin zapewniające codzienne ukojenie i wyciszenie, łagodzące stres oraz ułatwiające zasypianie.

RestMe to autorska receptura opracowana z udziałem doświadczonych specjalistów żywienia współpracujących z marką Health Labs Care. Polecany jest osobom, które mają problemy z zasypianiem i łatwo wybudzają się ze snu, pracują zmianowo, są narażone na stres czy wykonują wyczerpującą pracę umysłową wymagającą od nich skupienia, spokoju i odporności psychicznej.

W jego składzie znajdziemy:
Ashwagandhę – silny adaptogen, który dzięki zawartości tryptofanu ułatwia zasypianie; przyczynia się do zachowania równowagi emocjonalnej i poprawy ogólnego samopoczucia,

ekstrakt z kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) – zmniejsza poziom stresu i lęku oraz ułatwia zasypianie,

ekstrakt z męczennicy cielistej (Passiflora incarnata L.) – ułatwia zasypianie i pomaga podtrzymać sen (zwłaszcza kiedy jest zbyt płytki); ma też działanie uspokajające i wzmacnia działanie kozłka lekarskiego i chmielu zwyczajnego,

ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) – wycisza układ nerwowy,

cytrynian magnezumagnez przed snem pomaga wyciszyć układ nerwowy; jest zalecany w stanach zmęczenia i silnego stresu,

melatoninę – pomocna w przypadku bezsenności, a także w sytuacjach zaburzających naturalne wydzielanie melatoniny (np. zbyt jasne pomieszczenie, hałas, dolegliwości na tle hormonalnym),

witaminę B6 (pirydoksyna) – przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,

taurynę – pochodna aminokwasu, która w połączeniu z witaminą B6 i glicyną działa uspokajająco; aktywuje działanie neuroprzekaźnika hamującego GABA, który odpowiada za odprężenie i relaks, zwłaszcza przed snem,

glicynę – ułatwia zasypianie i wchodzenie w fazę snu głębokiego REM,

L-teaninę – ma właściwości uspokajające i relaksujące, zwiększa tolerancję na stres.

Problemy ze snem stanowią duży problem współczesnego świata. Sama melatonina czy Ashwagandha przed snem nie wystarczą. Potrzeba sprawdzonych rozwiązań takich jak suplement diety RestMe, w którym uwzględniono synergizm składników, dzięki czemu są lepiej wchłaniane przez organizm (np. połączenie męczennicy cielistej, chmielu i kozłka lekarskiego oraz magnezu i melatoniny).

(Materiały partnera)

Co więcej, wyróżnia się wysoką wchłanialnością i biodostępnością. Obecne w nim ekstrakty roślin są standaryzowane na obecność składników aktywnych, a dodatkowo posiadają DER (Drug Extract Ratio), który świadczy o wysokiej zawartości składników aktywnych w suplemencie.

Zdrowy sen jest bardzo istotny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie bagatelizujmy go i dbajmy o to, by nocny odpoczynek dał nam siłę, by pokonywać codzienne wyzwania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Health Labs Care

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Płatna współpraca z marką Health Labs Care
Polecane dla Ciebie