Trwa ładowanie...

Biali mężczyźni, którzy śpią 9 godzin, mają większe ryzyko udaru. Zaskakujące wyniki badań

Avatar placeholder
15.11.2018 10:53
Biali mężczyźni są szczególnie narażeni na udar, jeśli zbyt długo śpią
Biali mężczyźni są szczególnie narażeni na udar, jeśli zbyt długo śpią (123rf.com)

Badania wykazały, że spanie dłużej niż 9 godzin, może zwiększać ryzyko udaru. Problem dotyczy wyłącznie mężczyzn rasy białej. Czarnoskórzy i kobiety mogą spać spokojnie.

1. Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham prześledzili długość snu i stan zdrowia ponad 16 tys. pacjentów na przestrzeni 6 lat. Zauważono, że biali mężczyźni, którzy długo śpią, mają największe ryzyko udaru. Nie dotyczyło to mężczyzn czarnoskórych ani białych kobiet. Prawdopodobieństwo udaru u mężczyzn rasy białej jest wyższe o 71 proc., jeśli długość ich snu w ciągu doby przekracza 9 godzin.

Mężczyźni rasy czarnej mają najmniejsze prawdopodobieństwo udaru, niezależnie od tego, jak długo śpią. Są chronieni nawet wtedy, gdy śpią mniej niż sześć godzin każdej nocy. Tymczasem tak krótki sen szkodzi białym mężczyznom i wszystkim kobietom, niezależnie od rasy.

Zobacz też: Antydepresanty przyczyną udaru!

2. 16 tysięcy badanych

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Badanie prowadzono na grupie ludzi po 45 r. ż. Na przestrzeni 6 lat, spośród 16 tys. obserwowanych, 460 osób przeszło udar.

U białych mężczyzn, których sen był ponadprzeciętnie długi, ryzyko było najwyższe. Kobiety, które dużo spały, nie miały takiego problemu. Również czarnoskórzy mężczyźni byli zdecydowanie mniej narażeni na udar. Oznacza to, że zapotrzebowanie na sen może być różne nie tylko dla płci, ale i dla ras.

Analizy tego zjawiska będą pogłębiane, gdyż nie wyklucza się, że w badanej grupie biali mężczyźni prowadzili najbardziej niezdrowy tryb życia, jak podkreśla dr Virginia Howard, autorka badań.

Zobacz też: Siedzący tryb życia szkodzi podobnie jak palenie papierosów

3. Długi sen a przedwczesna śmierć

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanie wskazują z kolei, że spanie więcej niż 9 godzin, zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu - z różnych przyczyn - o 14 proc.

W piśmie ”Neurology” opublikowano wyniki badań, według których osoby śpiące więcej niż 9 godzin, mają po prostu bardziej leniwy, siedzący tryb życia. Te czynniki mogą przekładać się na większe ryzyko wcześniejszej śmierci i wielu chorób, w tym także udaru.

Zobacz też: Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko demencji tak bardzo jak czynniki genetyczne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze