Trwa ładowanie...

Objawy udaru – charakterystyczne symptomy, rodzaje udarów

Avatar placeholder
31.05.2023 17:32
Objawy udaru mózgu to nagłe zaburzenia czucia występujące po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała
Objawy udaru mózgu to nagłe zaburzenia czucia występujące po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała (123rf.com)

Udar mózgu to jedna z chorób, które potrafią znacznie zdestabilizować ludzkie życie. Dlatego też jest to jedna z najbardziej groźnych chorób. Jeżeli objawy udaru są właściwie rozpoznane, wówczas istnieje bardzo duża szansa do zupełnego powrotu do zdrowia. W przypadku chorób neurologicznych liczy się każda chwila. Warto pamiętać, że objawy udaru mogą pojawić się znienacka. Szybka reakcja to podstawa.

spis treści

1. Charakterystyczne symptomy udaru mógu

Objawy udaru mózgu to nagłe zaburzenia czucia występujące po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała. Jak rozpoznać objawy udaru? Najczęściej pojawia się wykrzywienie twarzy po jednej stronie – charakterystyczne jest opadanie kącika ust. Niedowład połowiczy rozpoznaje się po nagłym osłabieniu kończyn jednej połowy ciała. Objawy udaru to także zaburzenia mowy– może to być mowa niewyraźna, bełkotanie, zupełna utrata zdolności mówienia, trudności w rozumieniu mowy. Inne typowe objawy udaru to:

  • zaburzenia widzenia – niedowidzenie na jedno oko, niedostrzeganie połowy pola widzenia
  • zawroty głowy – chory ma problemy z utrzymaniem równowagi, może nagle upaść, traci orientację i ma zaburzenia świadomości
  • niepewny chód objawy udaru małego, czyli lekkie niedokrwienie mózgu. Takie objawy mogą utrzymywać się od 15 do 60 minut.
Zobacz film: "Przyczyny udaru mózgu"

Ostra, pierwsza faza to objawy udaru motoryczne. Rzadziej występuje podwójne widzenie czy zupełne problemy z porozumiewaniem się. Jeżeli dostrzeżemy pierwsze objawy udaru, koniecznie wezwijmy pogotowie.

Objawy udaru mózgu muszą być poparte specjalistycznymi badaniami
Objawy udaru mózgu muszą być poparte specjalistycznymi badaniami

2. Różne rodzaje udarów

Czym jest udar? Mówiąc najprościej objawy udaru to miejscowe zaburzenia krążenia krwi w mózgu. W Polsce udar to częsta przyczyna śmierci osób starszych. Jeżeli ktoś wytrzyma pierwszą fazę udaru mózgu, to bardzo często do końca życia będzie potrzebował stałej opieki. Na szczęście nie wszystkie objawy udaru mózgu kończą się tragicznie lub stałymi dysfunkcjami ciała. Wszystko zależy od tego, czy udar miał rozległy zasięg. Jeśli nie, wówczas istnieje aż 50% szans na to, że zmiany cofną się, a chory powróci do zupełnej sprawności. Powrót do zdrowia może jednak wymagać czasu. W większości przypadków potrzebna jest rehabilitacja.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,

zobacz galerię

Objawy udaru powinny zaniepokoić nas na tyle, by natychmiast udzielić pomocy. Warto wiedzieć, iż są dwa rodzaje udaru. Pierwszy z nich to udar niedokrwienny, zwany zawałem mózgu. Jest to najczęstsza postać udaru. W momencie powstania zostaje wstrzymany dopływ krwi do mózgu. Do niedokrwiennych udarów dochodzi, kiedy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zatyka wnętrze naczynia, które prowadzi krew do mózgu. Drugą postacią schorzenia jest udar krwotoczny, który polega na wylewie krwi do mózgu.

To też warto wiedzieć

Objawy udaru tego rodzaju to krew, która wylewa się z uszkodzonych naczyń bezpośrednio do mózgu lub pomiędzy mózgiem a czaszką. Wyróżnia się zatem krwotok śródmózgowy (krwawienie do mózgu) lub krwotok podpajęczynówkowy (najczęściej związany z pęknięciem tętniaka). Objawy udaru mogą wskazywać również na tak zwany mini udar. Są to ataki niedokrwienne. Taki mini udar może wystąpić kilkukrotnie i jest najczęściej zwiastunem dużego udaru.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badania wykonywane przy udarze mózgu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze