Mróz może wywołać groźny udar mózgu
Prawdziwy atak zimy dopiero przed nami. Nadchodzące chłody mogą okazać się niebezpieczne nie tylko ze względu na ryzyko odmrożeń czy spadku odporności. Badania naukowców dowodzą, że spadek temperatury może doprowadzić do rozwoju poważnej, zagrażającej życiu choroby. Kto narażony jest w największym stopniu?
Eksperci z Uniwersytetu Jena w Turyngii biją na alarm. Ustalili, że zimne powietrze zwiększa ryzyko udaru mózgu nawet o 30 proc. Nagły spadek temperatury może doprowadzić bowiem do potencjalnie śmiertelnych zakrzepów krwi. Im zimniej, tym ryzyko jest większe – dowiedziono, że wraz z każdym spadkiem temperatury powietrza o 2,9 stopnia Celsjusza w ciągu 24 godzin, liczba przypadków udaru wzrasta o 11 proc. Niebezpieczeństwo jego wystąpienia jest największe w przypadku osób z nadwagą, nadciśnieniem i tych, które regularnie palą papierosy.
Tezę specjalistów potwierdzają badania przeprowadzone na grupie 1700 pacjentów. Wynika z nich, że mróz sprzyja powstawaniu zatorów w niewielkich tętnicach doprowadzających krew do mózgu. Zwęża się także ich światło, co prowadzi do znacznego wzrostu ciśnienia krwi.
Udar mózgu to główna przyczyna niepełnosprawności wśród osób dorosłych, a jednocześnie trzecia przyczyna zgonów w naszym kraju. Śmiertelność z tego powodu od lat utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie. W dalszym ciągu brakuje bowiem dostępnych całodobowo ośrodków wykonujących zabieg udrażniania tętnic. Szacuje się, że w 2030 roku liczba zgonów wywołana udarem mózgu może wzrosnąć na świecie do grubo ponad siedmiu milionów i stanie się jednym z najbardziej powszechnych problemów medycznych. Już teraz rehabilitacja i leczenie jego skutków kosztuje Polskę niemal 1,5 miliarda złotych rocznie.
Zdaniem badaczy panujące warunki pogodowe powinny zachęcić lekarzy do szerzenia świadomości na temat udaru i pierwszych jego objawów, zwłaszcza wśród osób w podeszłym wieku, u których utrata ciepłoty ciała zachodzi szybciej niż u ludzi młodych.
Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim nagłe osłabienie lub drętwienie kończyn, bełkotliwa mowa, problem ze zrozumieniem słów, zaburzenia widzenia i kłopoty z chodzeniem. Typowy jest także niespodziewany, silny ból głowy. W przypadku udaru niedokrwiennego może wystąpić ponadto nadwrażliwość na dotyk.
Symptomy mają w tym przypadku charakter narastający i nie zawsze od razu możemy stwierdzić, że doszło do udaru. Jeśli podejrzewamy, że u bliskiej nam osoby mogło dojść do powstania niebezopiecznych zmian, warto poprosić ją, by się uśmiechnęła. Uniesienie jedynie połowy ust możne świadczyć o porażeniu. Osoba z postępującym udarem nie potrafi także unieść obydwu rąk jednocześnie.
Jak zaznaczają specjaliści, w profilaktyce udaru ważne jest utrzymywanie niezbyt wysokiej temperatury powietrza w domu, regularne przyjmowanie ciepłych posiłków i napojów, a także noszenie ciepłych nakryć głowy. Ważne jest także kontrolowanie poziomu ciśnienia krwi, rezygnacja z palenia oraz umiarkowane picie alkoholu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.