Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie

Odmrożenia to zmiana miejscowa na skórze spowodowana działaniem niskiej temperatury otoczenia. Do powstania odmrożeń łatwiej dochodzi, jeśli niskiej temperaturze towarzyszą zimny wiatr czy wilgoć, osoba narażona jest w bezruchu, skóra jest odsłonięta, ubranie obcisłe lub też osoba znajduje się pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Do najbardziej podatnych na odmrożenia części ciała należą uszy, nos, palce rąk i stóp, policzki, broda. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Odmrożenia - przyczyny powstawania

Najczęstsze przyczyny powstawania odmrożeń to:

 • niska temperatura,
 • obcisłe ubranie,
 • wilgoć, np. mokre buty, spodnie,
 • głód,
 • niewystarczająca izolacja cieplna od mrozu i wiatru,
 • zmniejszone krążenie krwi w uciśniętych ubraniami tkankach,
 • zmęczenie,
 • duża wysokość,
 • współistniejące urazy,
 • choroby układu krążenia,
 • nieprawidłowe odżywianie,
 • odwodnienie,
 • hipotermia,
 • spożycie alkoholu,
 • palenie tytoniu.

Odmrożenia - mechanizm powstawania

W wyniku narażenia skóry na niską temperaturę dochodzi do odruchowego skurczu naczyń i ograniczenia dopływu krwi do danego obszaru skóry. W odciętych od krążenia naczyniach włosowatych dochodzi do powstania drobnych zakrzepów oraz zamarzania wody w tkankach. Podczas odtajania powraca mikrokrążenie, ale jednocześnie dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń, powstawania obrzęków i nowych zakrzepów. Efektem tego jest odwarstwienie naskórka i tworzenie się pęcherzy, łatwe powstawanie ognisk martwiczych oraz często dołączanie się zakażenia w tych obszarach skóry.

Odmrożenia - stopnie odmrożeń

Ciężkość odmrożenia można opisywać w stopniach:

 • I stopień – powstaje po krótkotrwałym działaniu zimna, które powoduje przejściowe zaburzenia mikrokrążenia w skórze; skóra staje się blada lub jasnoniebieska, twarda i zdrętwiała, ale podatna na ucisk; pojawia się kłujący ból, który jednak szybko ustępuje; ogrzewanie prowadzi do pojawienia się zaczerwienienia i uczucia piekącego bólu, może także wystąpić łuszczenie naskórka.
 • II stopień – skóra jest woskowobiała, sztywna, twarda, po ogrzewaniu staje się sinoczerwona, a na skórze powstają pęcherze wypełnione płynem surowiczym i pojawia się rwący, piekący ból.
 • III stopień – do wyżej wymienionych objawów dołącza się wystąpienie powierzchownej martwicy skóry.
 • IV stopień – martwica obejmuje głębsze warstwy, a nawet całe palce, uszy lub nos, co może prowadzić do samoistnej amputacji odmrożonych części ciała.

Odmrożenia - objawy

Objawy odmrożeń są zależne od ich głębokości. Na początku skóra przybiera kolor sinoniebieski, marmurkowaty, a jeśli ekspozycja na zimno trwa dłużej – w końcu woskowobiały. Po odtajaniu staje się czerwona lub sinoczerwona. Ponadto skóra jest twarda i zdrętwiała, w lekkich odmrożeniach podatna na ucisk, a w ciężkich twarda jak z drewna. Lekkie odmrożenia wywołują początkowo silny ból, który jednak szybko ustępuje, natomiast w przypadku ciężkich odmrożeń brak jest uczucia bólu. Ogrzewanie wywołuje silny, pulsujący, rwący, piekący ból. W lekkich odmrożeniach obserwujemy po ogrzaniu jedynie łuszczenie naskórka, natomiast w odmrożeniach ciężkich powstają pęcherze, martwica, a nawet dochodzi do samoistnej amputacji odmrożonych części ciała.

W przypadku uogólnionej hipotermii ciała pojawiają się także dreszcze, obkurczenie naczyń powierzchownych, gęsia skórka, sine wargi, przyspieszenie oddechu i akcji serca, następnie zwolnienie oddechu i akcji serca, apatia, sen, a w ciężkich przypadkach letarg, utrata przytomności, ustanie akcji serca i zgon.

Odmrożenia - leczenie i zapobieganie

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń polega na zabezpieczeniu odmrożonych okolic przed zimnem. Można w tym celu odmrożone ręce trzymać pod pachami, odmrożone części twarzy przykryć dłońmi w suchych rękawiczkach, a najlepiej nałożyć suchy jałowy opatrunek z grubą warstwą waty i z ciepło owiniętymi kończynami odwieźć chorego do szpitala. Nie można nacierać odmrożeń śniegiem czy zimną wodą ani bezpośrednio ogrzewać.

W szpitalu odmrożone części ciała są ogrzewane w wodzie o stopniowo wzrastającej temperaturze – od około 25 do 40 stopni Celsjusza. Ogrzewanie takie może trwać 45-60 minut i jest często bolesne. W związku z tym przydatne są środki przeciwbólowe, a ze względu na powstawanie zakrzepów należy zastosować heparyny drobnocząsteczkowe. Interwencję chirurgiczną należy stosować tylko w ostateczności, raczej czekając na ewentualną samoistną amputację.

Zapobieganie odmrożeniom zależy głównie od nas samych. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby wychodząc na zimno, odpowiednio się ubrać. Odzież ma zapewnić właściwą izolację, a jednocześnie umożliwić parowanie potu. Należy zakładać kilka warstw luźnych, lżejszych ubrań pod okrycie wierzchnie. Nie wolno chodzić z nieosłoniętą głową – powoduje to bardzo dużą utratę ciepła. Na mrozy lepsze są rękawiczki z jednym palcem. Przed wyjściem na dwór trzeba również pamiętać o ciepłych, wełnianych skarpetach. Obuwie nie powinno być zbyt ciasne. Nie należy zapominać, że niebezpieczeństwo odmrożenia w niskich temperaturach zwiększa się wraz z podwyższeniem wilgotności powietrza i prędkości wiatru.

Sylwia Michalczyk, Magdalena Pikul, 12 miesięcy temu

Bibliografia

 • Buchfelder A., Buchfelder M. Podręcznik pierwszej pomocy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3581-0
 • Zawadzki A. Medycyna ratunkowa i katastrof, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 978-83-200-3920-7
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Dermatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie
Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie

Odmrożenia skóry

oraz małżowin usznych i koniuszka nosa. Stopnie odmrożenia: Odmrożenie 1 stopnia Ten stopień odmrożeń przypomina poparzenia. Objawy odmrożenia...

Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie

Odmrożenia dłoni

walki z odmrożeniami w artykule poniżej. Stopnie odmrożenia skóry Odmrożenie to uszkodzenie skóry, które jest wynikiem działania niskiej temperatury (...) wiatr i duża wilgotność...

Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie

Odmrożenia stóp

zimna. Objawy odmrożenia stóp Odmrożenie stóp charakteryzuje się czasowym lub nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek, które powstaje w wyniku (...) obumarcia oziębłych części ciała. Objawy...

Odmrożenia - przyczyny powstawania, stopnie odmrożeń, objawy, leczenie, zapobieganie

Zimne dłonie i stopy - przyczyny, choroby

się najszybciej. Zimne dłonie i stopy - przyczyny Stres i niepokój Te dwa czynniki są odpowiedzialne za wiele niekorzystnych procesów w naszym (...) dopływ krwi do kończyn, dlatego chorzy skarżą się na uczucie zimna w rękach lub...

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Czerwone i fioletowe plamy spowodowane przez słabe krwawienia z uszkodzonych naczyń kapilarnych.