Wpływ środków przeciwbólowych na ryzyko udaru i zawału serca
„British Medical Journal” opublikował wyniki badań szwajcarskich lekarzy na temat związku między regularnym przyjmowaniem dużych dawek popularnych środków przeciwbólowych a ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Wynika z nich, iż leki te mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.
1. Badania nad lekami przeciwbólowymi
Uczeni z uniwersytetu w Bernie dokonali analizy testów klinicznych na 116 tys. pacjentów powyżej 65 roku życia. Uczestnicy badań byli w złym stanie zdrowia, dlatego też musieli przyjmować środki przeciwbólowe. Naukowcy zainteresowani byli wpływem leków uśmierzających ból na kondycję serca pacjentów. Ich uwaga skupiła się przede wszystkim na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, wydawanych na receptę. Leki te przepisuje się w przypadku bolesnych i przewlekłych stanów, a przyjmowane są częściej i w większych dawkach niż przeciwbólowe leki bez recepty.
2. Wpływ leków przeciwbólowych na serce
Z przeprowadzonych badań wynika, że niektóre z leków trzykrotnie zwiększały ryzyko udaru, inne wiązały się z trzykrotnie wyższym zagrożeniem ataku serca, a jeden lek czterokrotnie zwiększał ryzyko śmierci z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. W podsumowaniu uczeni podkreślili, iż nie ma potwierdzenia, aby którykolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie miał negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Ryzyko udaru i zawału serca powinno więc być wzięte pod uwagę przy przepisywaniu tego typu leków.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.