Trwa ładowanie...

Wpływ środków przeciwbólowych na ryzyko udaru i zawału serca

„British Medical Journal” opublikował wyniki badań szwajcarskich lekarzy na temat związku między regularnym przyjmowaniem dużych dawek popularnych środków przeciwbólowych a ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Wynika z nich, iż leki te mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

spis treści

1. Badania nad lekami przeciwbólowymi

Uczeni z uniwersytetu w Bernie dokonali analizy testów klinicznych na 116 tys. pacjentów powyżej 65 roku życia. Uczestnicy badań byli w złym stanie zdrowia, dlatego też musieli przyjmować środki przeciwbólowe. Naukowcy zainteresowani byli wpływem leków uśmierzających ból na kondycję serca pacjentów. Ich uwaga skupiła się przede wszystkim na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, wydawanych na receptę. Leki te przepisuje się w przypadku bolesnych i przewlekłych stanów, a przyjmowane są częściej i w większych dawkach niż przeciwbólowe leki bez recepty.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Wpływ leków przeciwbólowych na serce

Z przeprowadzonych badań wynika, że niektóre z leków trzykrotnie zwiększały ryzyko udaru, inne wiązały się z trzykrotnie wyższym zagrożeniem ataku serca, a jeden lek czterokrotnie zwiększał ryzyko śmierci z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. W podsumowaniu uczeni podkreślili, iż nie ma potwierdzenia, aby którykolwiek z niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie miał negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Ryzyko udaru i zawału serca powinno więc być wzięte pod uwagę przy przepisywaniu tego typu leków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Mróz może wywołać groźny udar mózgu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza