Trwa ładowanie...

Kwasy omega-3 w terapii udaru

Naukowcy dowodzą, iż DHA (składnik tłuszczu rybiego) może mieć ogromne znaczenie w zapobieganiu uszkodzeniom mózgu w wyniku udaru. W przeciwieństwie do obecnie stosowanego leku, kwas tłuszczowy jest skuteczny nawet, gdy się go poda 5 godzin po udarze.

Zobacz film: "Przyczyny udaru mózgu"

spis treści

1. Czym jest DHA?

DHA (kwas dokozaheksaenowy) to jeden z kwasów omega-3, czyli nienasyconych kwasów tłuszczowych, pozyskiwanych głównie z ryb morskich, takich jak śledź, sardynki, łosoś, makrela, czy tuńczyk. Odgrywa on ważną rolę w wielu funkcjach naszego organizmu, między innymi odpowiada za procesy pamięciowe, ochronę tkanki nerwowej oraz rozwój układu nerwowego. Stosuje się go w leczeniu chorób układu krążenia, nowotworów, zapalenia stawów oraz astmy.

2. Udar mózgu

Do udaru niedokrwiennego dochodzi, gdy dopływ krwi do mózgu zostanie zablokowany przez zakrzep. Zazwyczaj ma on miejsce w wyniku oderwania się od ściany naczynia krwionośnego nabudowanej blaszki miażdżycowej, która następnie płynąc wraz z krwią powoduje zamknięcie tętnicy. Ze względu na niedotlenienie tkanka nerwowa szybko obumiera i dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

3. DHA a terapia udaru mózgu

Uczeni z Uniwersytetu Stanu Luizjana w Nowym Orleanie przeprowadzili na szczurach badania z użyciem DHA. Kwas tłuszczowy podawany był zwierzętom, u których wywołano udar mózgu. Okazało się, iż podanie DHA w 3 godziny po udarze o 40% zmniejszało obszar uszkodzenia mózgu. Podanie tej substancji w 4 i 5 godzin po udarze dawało wyniki odpowiednio o 66% i 59% mniejszego zniszczenia mózgu, w porównaniu do zwierząt, które jej nie otrzymały. Co więcej, kwas dokozaheksaenowy zmniejszał obrzęk mózgu i wspomagał produkcję neuroprotektyny D1, która pomaga w ochronie tkanki nerwowej przed uszkodzeniem. Największą zaletą tego kwasu jest jednak fakt, iż działa on nawet, gdy nie jest podany bezpośrednio po udarze. DHA może dać szanse na odzyskanie zdrowia osobom, które otrzymają pomoc dopiero 5 godzin po zdarzeniu.

Następny artykuł: Nowy lek przeciwzakrzepowy w profilaktyce udaru mózgu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.