Trwa ładowanie...

Kwasy DHA dla dorosłych i dzieci – źródła i właściwości zdrowotne

Avatar placeholder
02.05.2023 15:36
Kwasy DHA warto suplementować w przypadku diety ubogiej w ryby morskie i oleje roślinne
Kwasy DHA warto suplementować w przypadku diety ubogiej w ryby morskie i oleje roślinne (Adobe Stock)

Kwasy DHA należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oznacza to, że ich brak lub niedobór powoduje zaburzenia zdrowotne. Ponieważ organizm nie jest w stanie ich wyprodukować, muszą być dostarczane wraz z dietą. Gdzie je znaleźć? Dlaczego są tak ważne?

spis treści

1. Co to są kwasy DHA?

Kwasy DHA – kwas dokozaheksaenowy – to wielonienasycone kwas tłuszczowe z grupy kwasów omega-3. Uznaje się je za niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Substancja jest niezbędna dla zdrowia człowieka, przy czym organizm ludzki nie jest w stanie jej syntezować. Oznacza to, że należy dostarczać ją wraz z pożywieniem bądź suplementami diety.

Zobacz film: "Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA a mózg, jak zadbać o jego prawidłową pracę?"

Właściwości zdrowotne i działanie kwasu DHA

Kwasy DHA są ważne, ponieważ mają wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz immunologicznego. Ma duże znaczenie w terapii chorób hormonalnych, reumatycznych. Dlaczego?

Okazuje się, że kwas dokozaheksaenowy:

  • poprawia ukrwienie mózgu,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • chroni tętnice przed odkładaniem się „złego” cholesterolu, pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej, zawałowi serca czy miażdżycy, wspomaga pracę układu krążenia,
  • normuje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobry nastrój, przeciwdziała depresji, zapobiega problemom emocjonalnym,
  • zmniejsza ryzyko powstania zespołu metabolicznego,
  • zwiększa wchłanianie wapnia, dzięki czemu działa pozytywnie na tkankę kostną,
  • poprawia koncentrację, zapobiega odczuciu mgły mózgowej, wpływa na poprawę procesów pamięciowych, zapobiega demencji w starszym wieku oraz chorobie Alzhaimera; kwas DHA jest budulcem nie tylko mózgu, ale całego układu nerwowego i siatkówki oka; jego niedobory mogą prowadzić między innymi do zaburzeń pracy mózgu,
  • łagodzi uczucie zmęczenia,
  • korzystnie działa na pracę narządu wzroku, wpływa na ostrość widzenia, zapobiega powstawaniu zwyrodnienia plamki żółtej.

Kwasy DHA są niezbędne dla każdego człowieka, jednak szczególnie istotną rolę odgrywają w pierwszych latach życia. Oznacza to, że z uwagi na rozwój układu nerwowego, rozwój psychomotoryczny i zdolności poznawczych, są szalenie ważne zwłaszcza dla niemowląt i dzieci (oraz kobiet w ciąży i karmiących).

Kwas DHA a ciąża

Ogromne znaczenie DHA ma dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Stosowanie kwasu dokozaheksaenowego w ciąży jest ważne dla dziecka, z uwagi na:

  • udział w prawidłowym tworzeniu i wzroście narządów dziecka, w tym mózgu i oczu,
  • intensywny wzrost dziecka,
  • rozwój umysłowy, funkcje poznawcze i motoryczne,
  • minimalizowanie ryzyka wystąpienia alergii i wad płodu.

Jednocześnie kwas DHA jest ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ nie tylko poprawia nastrój i dba o zdrowie przyszłej mamy, ale i zapobiega:

2. Kwasy DHA – źródła

Ponieważ organizm człowieka nie ma zdolności do wytwarzania DHA, a substancja ta jest niezwykle cenna i ma ogromny wpływ na zdrowie, należy ją dostarczać organizmowi wraz z dietą i za pomocą suplementów diety.

Najlepszym źródłem kwasu dokozaheksaenowego są tłuste ryby morskie, niektóre słodkowodne oraz owoce morza. Kwas DHA jest przede wszystkim obecny w rybach, takich jak śledź, łosoś atlantycki, halibut, sardynka, dorsz atlantycki, tuńczyk, pstrąg, makrela. Źródłem kwasów DHA są również gotowane małże, orzechy, algi, tofu, siemię lniane czy oleje roślinne (np. rzepakowy, lniany, sojowy).

Osoby dorosłe mogą dostarczać go wraz z pożywieniem, zjadając tłuste ryby morskie 2-3 razy w tygodniu. Niestety trzeba mieć na uwadze, że mięso ryb może być zanieczyszczone metalami ciężkimi.

Kwas DHA – suplementacja

Jeśli chodzi o suplementację DHA, jest ona wskazana w przypadku diety ubogiej w ryby morskie i oleje roślinne. Preparaty są dostępne w aptekach i drogeriach, bez recepty. Można kupić produkty w tabletkach i w płynie. Wybór zależy od preferencji.

Z założenia płyn jest polecany dla dzieci i osób starszych, które mają problemy z połykaniem. Kapsułki z kolei pozwalają uniknąć rybiego posmaku i zapachu substancji.

3. Zapotrzebowanie na kwasy DHA

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na kwasy DHA, wiele zależy od wieku i innych okoliczności. Kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią powinny przyjmować około 400-600 mg na dzień, w sytuacji znikomej ilości kwasów DHA w diecie.

Zapotrzebowanie na kwasy DHA u dzieci do 3. roku życia wynosi około 150-200 mg na dzień. Zalecana dawka dla dzieci wynosi od 100 do 130 mg na dzień, zaś dla dorosłych – od 50 do 270 mg na dzień.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze